Guardians of the Galaxy Vol.2

10. května 2017 Elhonzo Diskuze (0)

A-holes strikes back

Guardians of the Galaxy Vol.2

Když Marvel pár let zpátky oznámil, že vznikne film podle komiksu Guardians of the Galaxy, asi nikdo nečekal, že by to mohl být hit. Ať už se bavíme o původním týmu, kde je křišťálový týpek z Pluta, nebo novější mutaci, ve které najdeme mluvící strom, ani jedna premisa nezní, že by mohla uchvátit tisíce diváků. To by si to ale do parády nesměl vzít Marvel, který neustále ukazuje, že i z té nejdivnější předlohy dokáže vytřískat milionový trhák. 

Knihy Dobrovský

Na rozdíl od většiny filmů z MCU se druhý díl odehrává jen pár měsíců po událostech prvního dílu. Díky porážce Ronana jsou Strážci známí po celé galaxii a dostávají spoustu nabídek za využití jejich služeb. Nejedná se tedy o partu dobrodinců, kteří létají po vesmíru a sundávají (vesmírné) kočky ze stromů.

Za své činy si nechávají platit a na první pohled jsou pořád tou partou blbců, kteří dělají hlavně to, co se jim hodí do krámu. A to je věc, která se mi na Strážcích velmi líbí. V porovnání s nima působí každý člen Avengers jako Captain America.  Je to prostě sebranka idiotů s kupou mindráků, kteří nějakým zázračným způsobem zvládnou spolupracovat a do toho bokem udělat nějaký ten dobrý skutek.

Hlavní náplní druhého dílu je na první pohled vztah Star-Lorda a jeho otce Ega, s tváří legendárního Kurta Russella. James Gunn ale do filmu dokázal nacpat těchto vztahových linek hned několik. I když si ve filmu hraje s původní pěticí postav, tak do toho dokázal přidat ještě tři další postavy (Yondu, Nebula, Mantis) a pořád má každý dostatek prostoru (kromě Mantis) a nějakou zajímavou osobní linku.

Peter řeší trable s tatíkem, Gamora se usmiřuje se svou sestrou, Yondu a Rocket zjišťují proč se oba chovají jako blbci ke svým přátelům apod.. Hlavně postava Yondua v podání Michaela Rookera mi neskutečně sedla a získala překvapivou hloubku díky svým činům a minulosti.

Nikdo se asi nebudete zlobit když řeknu, že Ego je také hlavním padouchem filmu. Ta postava je známá z komiksů a z filmového hlediska to taky není zrovna originální twist, takže jsem připraven na případnou kritiku na mou hlavu. Ani tentokrát nám Marvel nenadělil vymazleného záporáka o kterém budeme mluvit ještě dlouhá léta po premiéře. V tomhle případě mi to ale vůbec nevadí.

Kurt Russell dnes už možná není taková hvězda jako dřív, ale pořád má svůj šarm, díky kterému zvládne Ega udělat zajímavým. Navíc je to asi jediný herec, který dneska dokáže vypadat cool s jeho stylem účesu. Ego má navíc více méně logický plán a neměl jsem problém pochopit, proč dělá to co dělá.

Komu z nějakého důvodu vadí u komiksových filmů humor, tak Stražcům by se měl vyhnout jako Superman kryptonitu. Dlouho nepamatuji takhle nahláškovaný film, naposled asi do jisté míry loňský Deadpool. Každá postava má nějaký svůj specifický humor a více méně nonstop ho do nás pálí. Při takovém množství legrace je ale jasné, že ne každý vtip bude komediální perla. A bohužel není. Samozřejmě humor je subjektivní věc, takže je jasné že každému přijde každý vtip jinak povedený. Za sebe musím říct že ty kvalitních bylo rozhodně víc než těch trapných.

Nejhůř z tohoto humorného pojetí ale vyšel Drax. Ten byl v prvním díle sympatický tím, že spoustu věcí nechápal, bral si je osobně a to vyústilo ve spoustu vtipných situací. Ve druhém díle tohle všechno tak nějak pořád je, ale Drax ve finále působí jen jako kretén. Každého kolem sebe uráží, vše ví nejlíp a měl jsem z něj ten pocit, že moc dobře ví co se kolem něj děje. A je to škoda, Dave Bautista pak kvůli tomu působí jako špatný herec a přitom za to může jen špatný materiál.

Pak tu máme soundtrack, ten byl obrovskou součástí prvního dílu. Awesome mix Vol. 1 je asi jediné album, které mám v telefonu (teď už mu dělá společnost i Vol. 2) a poslouchám ho prakticky dodnes. Hudba ve Strážcích je využita oproti jiným filmům trošku jinak. Namísto toho aby se prostě vybralo pár cool písniček které dobře zní, ale s filmem samotným nemají nic společného (zdravím Suicide Squad), je v  Guardians of the Galaxy  hudba jednou z hlavních postav.

Písničky které Star-Lord pouští ze svého walkmana jsou jeho jedinou vzpomínkou na rodnou planetu a mámu. Na první poslech se může zdát, že Vol. 2 je horší než jeho předchůdce. Hlavně proto že mu chybí nějaká jasná pecka jako bylo Hooked on a feeling (velká škoda že Fox on the Run zazní pouze v trailerech). Po několika posleších ale musím říct, že se mi Vol. 2 líbí možná i více. Meredith Quill měla zkrátka skvělý vkus co se hudby týče. Gunn tady zachází dokonce tak daleko, že kolem jedné písničky vystavil prakticky celou zápletku a twist filmu.

Je na Strážcích vůbec něco špatně ? Určitě. Moc si mě nezískalo CGI finále, u  které jsem měl flashbacky na digibordel z BvS. Myslím tím teď především souboj Petera a Ega. Vše co se dělo okolo bylo fajn, ale ta samotná konfrontace byla nudná a docela přehnaná. Ve finále mě asi nejvíc mrzí to, že to není tak ambiciózní jako jednička. Když do kina vtrhl mluvící mýval a chodící strom poprvé, nikdo to nečekal a pro diváka to bylo něco nového. Tenhle wow faktor už napodruhé logicky fungovat nebude.

Gunn tedy pouze rozvíjí to co fungovalo minule a nepřidává nic nového. Přitom je to škoda, Guardians patří k těm filmům, kde si Gunn může dělat prakticky co chce, neboť není tak vázán zbytkem MCU. Tam kde by Iron Man musel trávit půlku filmu tím, aby vymyslel oblek kterým může cestovat do vesmíru, to Strážci vyřeší během tří vteřin diskem, který pokryje nositele nějakým ochranným polem. Určitě jsem rád, že se Gunn vrátí k režii i třetího dílu, jen ale doufám že mu Russo Brothers nechají Strážce v trochu svěžejším rozpoložení od kterého se bude moct odpíchnout dále.

Verdikt

Guardians Vol.2 jede na úplně stejné vlně jako Vol. 1. Jedou na ní až tak dobře, že jim to možná škodí. Pořád se jedná o vymazlený blockbuster u kterého se pobavíte a je vidět, že stejně na tom byli i všichni zúčastnění. Postavy vás ve většině případů svým suverénním chováním pobaví a občas i dojmou. Z kina budete odcházet spokojení, ale v koutku mysli vám bude něco šeptat, že z toho šlo vytřískat víc.

O autorovi

Elhonzo
Elhonzo

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz