Ultimátní komiksový komplet #098: Silver Surfer - Zrození

7. května 2017 S4TW Diskuze (0)

Ještě nikdy jsem neviděl rasu tak pohlcenou strachem a temnou nedůvěrou... rasu, v níž je ta hluboko zaseto násilí... pouze u této... jež se nazývá lidstvo!

Ultimátní komiksový komplet #098: Silver Surfer - Zrození

Tak a je to tady, vážení čtenáři. Naše slavná trojice recenzentů - Elhonzo, S4TW a jardoom - se po dlouhých, úporných a náročných recenzí UKK, konečně a definitivně, shodla na hodnocení a všichni tři, aniž by tušili, jak bude komiks hodnotit ti další dva, shodli na stejně známce. To je něco, co tu určitě dlouho nebylo a zase několik čísel nebude.

Dnes budeme hodnotit komiks Silver Surfer - Zrození. Dílo, které psal samotný Stan Lee a kreslil John Buscema. Silver Surfer je nejoblíbenější postavou Stana Leeho a určitě není divu, je to totiž postava s obrovským potenciálem a velmi zajímavým životopisem. Nikdy se ovšem nedokázala prosadit mezi tu největší smetánku Marvelu, což je trochu škoda. Možná trochu napoví tato trojrecenze, proč tomu tak je... a nebo, ne?

Knihy Dobrovský

Elhonzo

Silver Surfer je určitě jedna z těch zajímavějších postav kterou dvojice Kirby/Lee vytvořila. Příběh dobrosrdečného mimozemšťana který zůstal uvězněný na Zemi a svou čistou duší nahlíží na lidstvo nabízí prostor pro spoustu zajímavých příběhů.

A přesně tento typ příběhů se Lee pokouší v Surfařově první sólo sérii vyprávět. Bohužel ten typ příběhů, které chtěl Lee vyprávět jsou na svou dobou až moc chytré. Norrin Radd přichází do kontaktu s lidskou rasu ve všech možných situacích a zjišťuje, jak kruté lidstvo dokáže být. Občas to zlé chování lidí Lee sice zahání trochu do extrému, ale jinak bych řekl, že to je v celku věrné vyobrazení toho, jak se k sobě lidé chovají.  

A jak říkám, ona by ta sonda do lidských vztahů z pohledu neposkvrněného mimozemšťana mohla být zajímavá, ale hrozně to trpí dobou v které komiks vyšel. Některé dialogy jsou fajn, ale většinou jich je moc a často se zbytečně komentuje něco, co by se dalo krásně vykreslit jen pomocí kresby pro silnější zážitek .

Když Surfer dostal první samostatnou sérii, tak by člověk čekal že jí bude kreslit Jack Kirby. No bohužel se tak neděje. Výtvarnou stránku si vzal na triko John Buscema a i když je to  jedna z těch lepších retro kreseb, tak bych mnohem radši viděl Kirbyho. Navíc pro moderní vydání je už tak zvykem že si redakce pohraje s barvami. Tady to bohužel vyústilo v to, že kresba celkově působí nevýrazně a chybí jí ta retro hravost. Když jsem projížděl obrázky z původního vydaní, mělo to celé mnohem lepší atmosféru. 

6/10

S4TW

Ze začátku jsem byl opravdu nadšený. Ač je místy scénář klasicky těžkopádný, dialogy jsou občas natvrdlé a české vydání má několik chyb v překladu, tak to dílo má opravdu co říct a samotná postava Silver Surfera je opravdu skvělá. Především jeho filozofické úvahy a psychické trápení je výborný nápad, vytvořit z ní čistou postavu, která nechápe lidskou nesnášenlivost, pachtění, odsuzování a podobně. Za to velký palec nahoru.

Bohužel všeho moc škodí, a tak když Stan co pět stran opakuje úplně to samé, jak jsou lidé hrozní a strašní a úplně nejhorší, do toho si Silver neustále zoufá, že je uvězněný, to trochu ten celkový dojem kazí a je to obrovská škoda, protože po těch prvních třech sešitech jsem si říkal, že potřebuji celý omnibus (pak jsem zjistil, že je OOO a musel bych vypláznout tak nejméně desítku).

Takže první dva sešity skvělé osvěžení starší tvorby, pak přijde absolutní pecka v podobě třetího čísla s Mephistem. No a pak nastávají klasicky tragicky komické (ve špatném slova smyslu) dva sešity. To je přesně to šedesátkové/sedmdesátkové přemrštění scénáře a potopení celé knihy. Ohromná škoda to takhle zmrcasit je protože to chci udělat ještě epičtější, tak pošlu Surfera do Asgardu...

Kresba je přesně opačná, ze začátku mi přišla skutečně velmi "suchá a nijaká", přišlo mi, že Buscema vůbec nedokáže vtáhnout do děje a chybí mu detaily. Navíc jeho vesmír nebyl tak uchvacující jako třeba od Kirbyho. Pak přišli dva scénáristky zmršené sešity a najednou se kresba značně zvedla (nejspíš to vysvětluje bonus).

I tak se jedná o velmi zajímavé dílo, především první tři sešity jsou skvělé a už jen kvůli nim stojí za to přečíst. Silver Surfer je postava s neskutečným potenciálem a divím se, že se v MU neprosadil daleko víc.

6/10

jardoom

Poslední dobou se mi UKK knihy neotevírají zrovna snadno a pokud ji otevřu a vidím oldschool, vůbec se do toho nehrnu. Silver Surfer a jeho Zrození je ale knihou, která odrazuje jen při prvním prolistování.

Do oldschoolu jsem se nikdy nehrnul, a to ani když vidím, že za jeho zrodem stojí Stan Lee a John Buscema. Pro mě jsou vlastně tyto legendy odstrašujícím příkladem toho, jak přesně komiks v dnešní době vypadat nemá.

Silver Surfer se jim ale celkem povedl. Je to komiks, který je 2x starší než já, a i tak mě dokázal zabavit. Počáteční znechucení mě opustilo už po pár stranách a to proto, že mě kupodivu hned od začátku chytla kresba. Já už ani nevím, který že to kreslíř mi v oldschoolu nevyhovuje, ale myslím, že tato doba mi nevyhovuje všeobecně. Buscema ale pokořil vše, co jsem na této době nenáviděl a dokázal mě bavit. 

Příběh Stana Leeho rozhodně není pozadu. Už jsem četl braky, které tento autor podepsal, a přísahal bych, že je nepsal on. Tohle má k braku daleko. Příběh je to zajímavý, má nějaký vývoj a není ani moc ukecaný, ani stereotypně ohraný dobou, která dala růst jen hlavním postavám a vedlejším charakterům dopřála horší béčkové proporce.

Asi zním dost optimisticky, ale až taková pecka to není. Vlastně to není vůbec pecka. Lehký nadprůměr? Tak nějak, snad. Kdyby Stan Lee neustále neopakoval veškeré informace pořád dokola, asi by si čtenář udělal lepší obrázek.

6/10 

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz