Ultimátní komiksový komplet #079: Válečné jizvy

25. dubna 2017 S4TW Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #079: Válečné jizvy

Moc často se nestává, že bychom se všichni tři sešli na stejné známce u jednoho komiksu, vlastně si nevybavuji, že by se to za celou dobu, co pracujeme v této trojici, stalo. Na druhou stranu se málokdy nějak zvlášť výrazně lišíme v hodnocení. No a tenhle komiks, který se jmenuje Válečné jizvy a vystupuje v něm hlavní představitel, který není superhrdinou a nikdy dřív s nimi neměl nic společného, je případem, kdy se dva recenzenti od jednoho liší celkem výrazně. Takže jsme se opět nesešli :-).

Komiks napsal Christopher Yost (za asistence známější dvojice Cullen Bunn, Matt Fraction) a nakreslil Scott Eaton, takže u nás nepříliš známý autoři. No nic, jdeme se podívat, jestli dokáže příběh s nesuperhrdinou uspět ve světě, který stojí na superhrdinech...

Knihy Dobrovský

Elhonzo

Přiznám se že tenhle komiks bych asi zkritizoval i kdyby byl dobrý. Naštěstí není, takže se nemusím cítit špatně. I když se vás na začátku a na konci budou autoři snažit přesvědčit že vznik tohoto komiksu měl nějaký hlubší smysl, než se jen přiživit na popularitě filmů, tak to není pravda. Od roku 2008, co se v potitulkové scéně prvního Iron Mana objevil Nick Fury v koženém kabátu s tváří Sama Jacksona, to byla pro většinu populace jediná známá verze této komiksové postavy.

Tento Fury byl adaptace Nicka Furyho z ultimátního Marvelovksého vesmíru který byl zase paradoxně založen na vzhledu Sama Jacksona. Dalo by se tedy říct, že kruh se uzavřel. Jelikož ale Marvel moc komiksů z tohoto vesmíru nevydává (dnes nevydává vůbec) tak byla větší šance že běžný čtenář přijde spíše do kontaktu s klasickým Furym z hlavního Marvelovského vesmíru .Toho si zase starší generace může pamatovat z animovaného Spider-Mana jako bělocha s prošedivělými vlasy.

Hlavním úkolem tohoto komiksu bylo, aby se ta filmová verze Furyho nějak dostala do hlavního vesmíru. A když to celé dočtete tak se nebudete vůbec divit, že to psala trojice autorů. Tak s prominutím debilní nápad by z jedné hlavy vážně vzejít nemohl. Po X letech existence se ukáže že ten klasický Fury (běloch) má syna (logicky je to černoch), který se taky jmenuje Nick Fury (i když tohle jméno celý život nepoužíval). Tam ale náhody nekončí.

Ke konci komiksu Fury Jr. přijde o vlasy a chudák malá dokonce i o oko. Působí to na mě tak hrozně pitomě a zbytečně že bych byl možná míň naštvanej, kdyby prostě nějakým portálem přivedli ultimate Furyho. Když už tam teda být musí. 

To jsem si tak postěžoval nad hlavní myšlenkou tohoto díla a pojďme si tedy posvítit i na to co se v příběhu děje. Nemůžu snad ani vinit trojici autorů (Yost, Bunn, Fraction) protože tohle pro ně určitě nebyl zajímavý komiks a jen nějak splnili zadání které jim Marvel dal. Celé je to hrozně překombinované, je tam tuna postav (Captain America, Deadpool, Taskmaster,Serpent Society….) bez většího smyslu, snaží se to být hrozně cool a prezentovat hlavního hrdinu jako super frajera který má geny Capa, Boha, Furyho a satanví koho ještě. 

Jediné co mě bavilo byla kresba, ale i ta je ve finále průměr. Doufám že něco tak zbytečného a filmům dořitilezoucího už nebudu muset nikdy číst. 

3/10 

jardoom

Marvel bez superhrdinů? I tohle je v dnešním komikse možné. Pláštěnkáři pláčou ale ti, kteří toho mají po krk jistě jásají. Tohle je totiž něco, co změní váš názor na dnešní Marvelovský mainstream.

Příběh o superhrdinech bez superhrdinů, které se nese v dost akčním tempu, jehož atmosféru dochucuje detektivní jiskra hlavní zápletky.

Konspirace, tajemství, a to vše v hodně akčním kabátku, který má velmi vysoké tempo. To neustále graduje do samotného finále, které připraví jedno z nejlepších rozuzlení, které jsem v UKK četl.

Ono je to ale trochu vyumělkované a vy cítíte, že se scénář snaží až moc lákat jistým směrem, který vás buďto zaujme, nebo urazí. U mě se dostavila ta druhá reakce. Nechci moc spoilovat, ale jelikož recenzujeme tři, nejspíš by to někdo z nás stejně vykecal. Komiks se napojuje na filmový vesmír, a to mě prostě hodně zklamalo.

Ačkoliv to má hlavu a patu, tohle prostě není přesně to, co by mě na komiksu zaujalo. Spíše naopak. Ať je finále sebelepší a myšlenka příběhu sebekvalitnější, tohle je kudla v zádech celé knihy. Na můj vkus to je strašně komerční konec, kterým si chtělo tohle nakladatelství získat další vlnu čtenářů.

Kresba je průměrný mainstream a k tomu asi nemám co dodat. Určitě neurazí a spíše se bude líbit. Není to ale nic, co by vás usadilo hlouběji do vašeho křesla.

7/10

S4TW

Tak tomuhle se říká naprostá průměrnost (ale pořád v rámci Marvelu, takže celkově lehčí nadprůměr), jako bavilo mě to, a četlo se to celkem dobře, ale komiks nemá ve finále žádnou přidanou hodnotu, prostě takový akční průměr, který dokáže na dvě hodinky zabavit, ale asi se k němu nikdy nikdo nevrátí.

Tak za prvé kresba. Naprosto OK, ale úplný mainstreamový průměr, který vůbec ničím nezaujme, ale rozhodně taky nekazí celkový dojem. Jednoduše jedna ze sta, takže když má člověk popsat, jaký styl kresba to je tak - eh, prostě normálka, klasika...

Příběh je úplně v pohodě, akční jízda, kde se něco vyšetřuje, postupně se odhalují tajemství, ale zase se nejedná o nic zásadního, dechberoucí nebo extra překvapivého. Jednoduše mainstreamový marvelovský průměr. Chválím, že hlavní postava je (aspoň ze začátku) postava bez superschopností, čímž je dokázáno, že funguje i to. Ale, že by mě opět hlavní představitel nějak extra zaujal nebo zajímal, to ne-e. Navíc ta neutuchající potřeba se neustále transformovat do filmového MU, ta už je vážně až otravná.

Fajn jsou scénky, kde se vyskytují postavy jako Cap, Deadpool či Taskmaster. Jako vlastně jo, komiks mě bavil, ale zapadne do šedého průměru (ve smyslu toho čitelného), který si už asi nikdy nepřečtu.

6/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz