Fantomas se zlobí

21. dubna 2017 S4TW Diskuze (2)
Fantomas se zlobí

Na úvod bych chtěl zmínit dvě věci, které se tohoto komiksu týkají v širším měřítku. Za prvé je to samotný Fantomas, který je kultovní postavou francouzského umění a popkultury. O to víc je zajímavé, že jsem se s ním do styku zatím příliš nedostal. Není divu, vybavuji si ho pouze z filmu s Funesem, kde vystupuje jako spíše komediální postava a tak jsem jí nebral nikdy příliš vážně a vlastně mě vůbec nezajímala. Jaká to byla chyba! Ta postava totiž v sobě má daleko víc a teď to vnímám spíš tak, že výše zmiňovaný film jí spíše škodí.

Knihy Dobrovský

Druhou věcí je francouzský komiks. Jedná se o zcela jiný žánr, než je ten mainstreamový americký. Tempo vyprávění, pompéznost, atmosféra, to je tam odlišné, ale to hlavní je kresba. Už při otevření prvních stran si řeknete, že tohle je sakra něco úplně jiného, než to, po čem obvykle sáhnete, když si chcete užit komiksové dílo.

Jedná se o takový surrealistický zážitek a místy máte vážně dojem, že čtete něco víc, něco, co vám dává mnohem víc než obyčejnou zábavu (ale pořád je to zábava). Nebeské bibendum bylo v tomhle směru asi moc komplikované (na první potkání s francouzským komiksem), v tomhle směru je "Fantomas se zlobí" daleko lepší volbou, a věřte, že si francouzský komiks oblíbíte.

No, abych se vrátil přímo k této knize. Příběh je přímočará, akční, detektivní jízda. Vše začíná před 16 lety, kde se poprvé setkávám s Fantomasem a jeho první velkolepým vystoupením. Už tyhle první stránky ve vás zanechají pocit, že se bude jednat o opravdu drsnou jízdu. Fantomas se prostě s ničím a hlavně s nikým nepáře. Poté se přesouváme o zmíněných 16 let dopředu, kde je již Fantomas odsouzený a čeká na popravu. K popravě sice dojde, ale není nic takové, jaké se zdá. 

Je důležité totiž zmínit, že tato zločinná postava je člověkem tisíce tváří. Tudíž poprava sice proběhne, ale... Prostě vyšetřování pokračuje dál, zlaté zásoby Francie postupně mizí, důležití i nedůležití lidé umírají, vytváří se milostný pár, hoří přístavy, potkani se dají na zlodějinu a vše vrcholí velkou lodní honičkou po Seině (nebo je to spíš vlaková honička?).

Jak sami asi tušíte z tohoto popisu, tak nám příběh nedá ani na vteřinu vydechnout. Vyšetřování se neustále vyvíjí, ale už když si říkáte, že by to Juve mohl dotáhnout do zdárného konce, tak nás, a všechny přítomné, Fantomas znovu překvapí. Ale nebudeme si nic nalhávat, kvalita příběhu nedělá tuto knihu skvělou. Je dobrý, ale určitě ne převratný či nějak zvlášť nepředvídatelný. To hlavní tu je totiž atmosféra.

Atmosféra je vskutku až děsivá. Pořád jste totiž v jakémsi napětí, co hrozného se stane na další straně, jakou drsnou vraždu si tajemný muž s maskou připraví. Jelikož často nevíte, kdo je a kdo není Fantomas, pod jakou maskou se skrývá, tak budete toto napětí násobeno. A do toho to násilí, to krveprolití, ta bída a nejistota. Násilí tu hraje opravdu velkou roli a vaše obzory ohledně toho, jak lze někoho odkráglovat, budou rozšířeny. Navíc vše podtrhuje depresivní a melancholický atmosféra Paříže. 

A tato úžasná a dechberoucí atmosféra není výsledkem této záhadné postavy (přeci jen filmy s Funesém měli zcela odlišné cítění), ale zásluhu si s největší části bere vytříbená kresba Julie Rocheleauové. Toto jméno bychom si měli zapamatovat a mít oči na stopkách, kdy nám zase nějaké hodně nakladatelství dopřeje komiks z její tužky.

Místy se může zdát lehce nepřehledná, nejasná, ale věřte mi, že jakmile si po pár stránkách na ní zvyknete, tak si uvědomíte, že tohle je skutečně umělecké dílo. Surrealistický nádech výborně doplňuje zasazení této knihy, která se odehrává v nepříjemné období, které předcházelo Velké válce. Krebsa by nebyla úplná bez barev, které tu jsou také skvělé a světe div se, zase ta Julie.

Já jsem nadšený. Tohle detektivní drama s velmi syrovou a drsnou atmosférou se mi přesně trefilo do noty a já se teď modlím, ať tu vychází ještě víc francouzských komiksových děl, protože se opravdu jedná o takový svůj žánr. Surrealistická kresba by obstála sama o sobě, když se k tomu ovšem přidá svěží a nezastavitelné tempo přímočarého příběhu a velké mystično, které zahaluje postavu Fantomase, tak tu máme jeden z nejlepších komiksů, které tu v roce 2016 vyšly.

kresba, atmosféra, mystično, Fantomas
někomu se může zdát lehce jednodušší děj

Verdikt

Kdo má řád detektivku, Fantomase či francouzské umění, tak musí tuto knihu mít. Houby, kdo má rád krásnou kresbu, surrealismu a silnou atmosféru, ten ho musí mít. Ne, zkusím to znovu, kdo má rád komiks a vůbec literaturu, tak musí tento komiks mít, protože takto kvalitní dílo si zaslouží své místo ve vaší knihovně. A to jsem se snažil nezmiňovat formát, který je další silnou stránkou tohoto díla, no vážně, takhle velké komiksy tu totiž moc nevycházejí, navíc se skvělým obsahem!

Meander
Děkujeme za spolupráci nakladatelství Meander, které na český trh od roku 1995 dodává nezaměnitelné umělecké knihy pro děti, dětské knihy pro dospělé a komiksy pro všechny, autorů českých i zahraničních, začínajících i těch legendárních, od Havla přes Magora, Brabence a Wernische až po Petra Nikla nebo Radka Malého.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Poslední příspěvky v diskuzi

S4TW Offline
S4TW 21/04/2017 (21. dubna 2017)
Odpověd na #7270 příspěvek od filozof
To že fantomasovi škodí jeho geniální komedie je názor snobů.
Nedá se svítit, hold jsem snob. Na mou obranu Funés a jeho filmy mě nikdy nebavili...
filozof Offline
filozof 21/04/2017 (21. dubna 2017)
To že fantomasovi škodí jeho geniální komedie je názor snobů.
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku