Nejmocnější hrdinové Marvelu 017: Falcon

17. dubna 2017 S4TW Diskuze (0)

Dokázal jsem, že na to mám. Red Skull už mě neovládá. Schopnosti, co mám, mi možná sice dal padouch, ale kamarád ze mě udělal hrdinu.

Nejmocnější hrdinové Marvelu 017: Falcon

Falcon. Věčný přicmrndávač Captaina Americy nebo nějakého týmu. Ano, pořád se nás snaží přesvědčit, že funguje i bez Capa, ale je tomu skutečně tak? Dokáže nás jeho samostatné NHM přesvědčit?

V poslední době se z něj stal oficiální Captain America (ze Sama Wilsona), ale sem se samozřejmě ještě nedostáváme. Tato kniha se totiž věnuje příběhu ze sedmdesátých let, kdy poprvé vystupoval po boku Rogerse. Následně pak jeho samostatné sérii z roku 1983, která nám chce ukázat, že Falcon utáhne i vlastní sérii...

Knihy Dobrovský

Takže první část, kterou píše náš ukecaný Stan Lee, je klasickou Leeovskou školou. Spousta nápadů na malém prostoru, bohaté na padouchy (celá legie nacistů) a nekonečná akční jízda. Tentokrát se výrazně snížila ukecanost, což dílu samozřejmě prospívá a díky tomu daleko více odsýpá. Rozhodně se jedná o lepší Leeovské dílo, které prostě baví, i když naivních a hloupých věcí tu pár je (udělat si obličej z jílu  apod.).

Otázkou ovšem je, do jaké míry za to může samotný Falcon. Ano, je to příjemné oživení celé té série, zajímavý prvek, ale asi nic moc víc. Hlavní roli tu totiž stejně hraje Cap a Red Skull. Díky nic je to ta klasická Capovská zábava plná vlastenectví a boje za spravedlnost. U díla jsem se určitě vůbec nenudil, ba naopak. Skvělý padouši, klasicky dobrý Cap a zajímavý vsuvka v podobě Falcona.

Jediné, co mi trochu lezlo na nervy bylo klasické oddalování konečné pokoření hrdiny. Samozřejmě, že to Red Skull oddaloval tak dlouho, až už nebyl prostor na dokončení jeho cíle. Tohle je prostě zbytečně blbé a ohrané a prostě škoda. Určitě to není tak chytré jako Silver Surfer (jehož potenciál byl obrovský), ale ironií osudu to dílu prospělo a nakonec to bylo snad i lepší. Kresba standardní.

Tak jsme si užili poměrně kvalitního retro Capa (a Falcona samozřejmě) a dostáváme se k samostatné minisérii Falcona. Na úvod mě zaujala poměrně špatná kresba Paula Smithe, jehož postavy působí hrozně prkenně a strnule, emoce vůbec nefungují a jednoduše mi přišla podprůměrná, zajímavá jen tím, jak jsou obličeje postav nepovedené. Naštěstí ho hned v druhé sešitě vystřídal průměrný Mark Bright, který nenadchne, ale ani neurazí.

Samotný scénář je také spíše podprůměr. Vlastně jedno takové velké nic s absolutně nulovým nápad a jen ohrávání něčeho, co už se objevilo v jiné sérii. Týpek, co chce pomoct Harlemu po svém (Luke Cage), do toho se objeví padouch Elektro (originální, že), temná minulost hrdiny (to už je opravdu velmi ohrané) a celé to nakonec musí pozvednout Cap v posledním sešitě.

Falcon je naprosto obyčejná postava, která jednoduše neutáhne vlastní sérii a není divu. Prostě nemá nic, co by nebylo už jinde. Jediné, co ho odlišovalo bylo to, že byl první afroamerický superhrdina, ale to už nás dnes do kolen fakt nedostane. Jinak se jedná o kopírku dalších hrdinů. Ano, dnes se píše série se Samem, která je poměrně zajímavá, ale hlavně proto, že přebral identitu Capa, tudíž jeho originalita je zase pochybná, ale o tom tu nebudeme hovořit.

Ne, že bych byl úplně zhnusen, ale jak po stránce kresby, tak po stránce scénáře, postav či nápadu se jedná spíše o podprůměrné dílo, až by se chtělo říct, proč nezvolili něco jiného s Falconem.... jo aha, ona to je jeho jediná samostatná série...

retro příběh
novější minisérie

Verdikt

Tohle dílo je vyloženě jen pro fanoušky postavy Falcona a pro lidi, co si chtějí trochu rozšířit rozhled v MU. První tři sešity jsou velmi slušné retro, ale následující minisérie visí někde na pomezí braku, či minimálně díla, které zapadne v tisícovkách dalších superhrdinských komiksů a vsadím se, že nebudete mít potřebu si ho někdy znovu přečíst (i když lidi jsou všelijaký). Retro 7 z 10, minisérie 3 z 10.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz