Ultimátní komiksový komplet #100: X-Men: Ve stínu Saurona

18. dubna 2017 S4TW Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #100: X-Men: Ve stínu Saurona

X-Meni, jeden z nejpopulárnějších týmů v Marvelu. Možná dokonce ten nejvíc nejoblíbenější. Bezpochyby se jedná o velmi zajímavou a hlavně různorodou partu, na které se vyřádil nejeden scénárista či kreslíř. Psát sérii s X-Meny je tak trochu i čest, protože se očekává obrovský zájem u čtenářů.

Ovšem ne vždy byl ten zájem takto velký, ba dokonce byla doba, kdy X-Meni museli být ukončeni a jejich série zrušena. Prodeje byli nízké a není se čemu divit, ty příběhy byly takové... eh, no, prostě slabé. Ke konci se to sice začalo trochu měnit, ale už bylo pozdě. Série se začala zvedat až po oznámení jejího konce, ovšem do jaké míry se jedná o povedené kousky, na to se podívá naše přísná porota - Elhonzo, S4TW a jardoom. 

Knihy Dobrovský

Elhonzo

Po Soumraku mutantů, se mi do tohohle komiksu opravdu nechtělo. Od pokračování toho nejhoršího UKKáčka a jednoho z nejhorších komiksů co jsem kdy četl, jsem si prostě moc nesliboval. Skoro se mi až chtělo to nečíst a jen to nějak okecat. Naštěstí to ve finále nebylo tak hrozné. 

Ty příběhy už se začaly trochu zlepšovat na konci předešlé knihy, ale když jste to četli jako celek, tak vám to stejně přišlo jako odpad. Tady to zlepšení naštěstí pokračuje. Roy Thomas sice zvedl kvalitu příběhů, ale i tak to X-meny nezachránilo před zrušením.

Pořád se nejedná o nic co by mohlo konkurovat Spider-Manovi nebo FF v té době, ale minimálně už to byl průměr jako třeba Iron Man. Dialogy jsou sice trochu kostrbaté,ale aspoň neměl autor potřebu komentovat každou maličkost kterou kdo udělá. I tak to ale není něco co by jste si pamatovali nebo nedej bože chtěli přečíst znovu.

Největším plusem celé knihy je ale kresba. Nejvíc nakreslil Neal Adams a pokud je to po stránce příběhu průměr, tak po stránce kresby jasný nadprůměr a možná i víc. Adams si vytvořil snadno rozpoznatelný styl který z něj udělal hvězdu. Své nejlepší komiksy sice nakreslil pro DC (Batman, Green Lantern/Green Arrow), ale na tu krátkou chvíli kdy X-meny kreslil, je dokázal udělat snesitelné. Díky parádní práci s panely působí akční scény fantasticky a pokud by byl jen jeden důvod (a on ve finále je) proč ten komiks přečíst, je to Adams a jeho kresba.

6/10

S4TW

Ajajaj. Scénáristicky se jedná o jedno z nejhorších UKK, jaké vyšlo. Tohle už hraničilo s absolutním brakem. Přišlo mi to jako bezhlavé sázení jedné velké blbosti k ještě větší blbosti. Jako hlanví záporák, který se mění v nějaké pterodaktyla nebo co to je?

Profesor X zachrání svět tím, že vezme od lidí jejich soucit, vyšle ho k Jean, ta to skrz Havoka nastřelí do Cyclopse, který tím odvrátí invazi na Zemi? Tohle je už i na old school moc. Ve finále mě nejvíce bavil poslední sešit s Beastem, který je sice komorní, ale aspoň není tak příšerně hloupý.

Ne, skutečně, scénář je neuvěřitelná bída a jestli tohle byli ještě ti lepší X-Meni té doby, tak je jen dobře, že se v té době zrušili, aby pak povstali z popela a vzniklo něco úplně jiného a mnohonásobně kvalitního.

Příběh blbost, postavy hloupé, záporáci jeden velký výsměch, tak proč nehodit tento komiks rovnou do koše? Protože obsahuje neskutečně božskou kresbu Neala Adamse. Vím, že jsem to už asi říkal víckrát, ale tohle je asi nejlepší retro kresba, jako jsem kdy viděl. Neal Adams byl takový Alex Ross své doby.

Jeho živá kresba vás vyloženě vtáhla (bohužel do stupidního) děje a jen díky němu má tento komiks, co nabídnout. Navíc jeho originální a v té době velmi moderní práce s panely je také něco neskutečného. Schválně si porovnejte sešit, který kreslí on s jiným od jiného kreslíře, to je rozdíl, co?

Ve finále možná doporučuji komiks jen prolistovat a kochat se vynikající kresbou a raději to snad ani nečtěte. 

5/10

jardoom

Ultimátní komplet kravin pokračuje směle dál, a tak se nám do rukou dostal komiks, který je kravinou snad největší. Jubilejní číslo 100 mohlo být legendární a místo toho je to trapnou ukázkou bezradnosti tehdejší doby.

Scénář vystavěl zápletku příběhu na létající ještěrce, která zdědila jméno hlavního záporáka z Pána Prstenu a když se začtete pozorněji, zjistíte že po této legendární postavě zdědil vlastně i poslání. 

Problém nastává tehdy, když si uvědomíte, že Tolkienova verze je asi o bžilión procent lepší a Sauron Roye Thomase vlastně jen velmi okatě vykrádá myšlenku původní postavy.

Tuhle situaci nezachraňují ani jiné postavy, jelikož v tomto případě platí, že co nebylo na kvalitě, přidal autor na kvantitě, a tak se k nám dostalo kadilión charakterů, které nejsou nijak tvarovány, a tak vás nijak nezaujmou.

Kresba je na tom obdobně jako scénář. Sám Roy Thomas se v rozhovorech z dnešní doby mnohokrát zmínil, že není hrdý na to, jak to tehdy chodilo, protože se kreslilo jako v čínské továrně. Tedy rychle, levně a bez duše, takže nekvalitně. Na tomhle kusu to jde vidět. Jeho práci dobře znám a tohle je průměr, který je pro něj urážkou. Kreslit totiž tento pán umí, jen se mu tehdy nechtělo.

3/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz