William & Meriwether - Podivuhodná robotí expedice

13. dubna 2017 Radek Bouřil Diskuze (0)

Rossumovy výtvorů v kraji divů

William & Meriwether - Podivuhodná robotí expedice

Česko ve své době chovalo silnou robotí tradici. Taky do Vás museli na základce hustit, jak jsou Čechy a Morava strašně důležitý, protože jsme (rozuměj Otto Wichterle a Josef Čapek) dali světu kontaktní čočky, respektive (a zejména) slovo robot. Počínaje R.U.R., přes ábíčkovskej epos Vzpoura mozků a megahit Olympicu Roboti už jdou, konče novinkou z nakladatelství Labyrint William & Meriwether: Podivuhodná robotí expedice.

Knihy Dobrovský

Scénáristka Taťána Rubášová a ilustrátor Jindřich Janíček nám naší slavnou robotí minulost dávají vzpomenout v celkem netradičním pojetí. Asi aby člověk líp pobral a vlastně nebyl překvapený tím, že knížka je trošku jiná, měl by se asi seznámit s produkty ediční činnosti nakladatelství Labyrint.

Labyrint je prostě takový, že má spoustu věcí jinak, všechno hodně vypinkaný, dává si strašně záležet na jménech a designu. Právě Labyrint Rudišovi vydal jeho Nebela. Na jeho autorským rosteru najdeme třeba paní Lomovou, stále populární Toy Box a především Nikkarina se svojí sérií 130. Prostě žádný ořezávátka.

No a protože je nakladatelství něco extra, úplně obyčejná není ani tahle robotí expedice. Je totiž podivuhodná. Pamatujete, jak v některých recenzích nacházíte nic neříkající soudy typu: „Zdá se mi, že práce s panely je celkem obstojná.“…taky to někdy používám, když chci vypadat, že sem jakože chytrý…tak tady se podobným formulacím vyhnete a to z jednoho prostého důvodu.

Až na minimum výjimek tu žádný nenajdete. Každá stránka je jedna pořádná kresba, často doplněná odstavcem textu, který má formu deníku. Kupodivu je tahle forma pro čtenáře mnohem náročnější. Jsem lenivý a už zvyklý, že se mi celá scéna (nebo alespoň podstatná část) odehraje krásně na jedné dvoustraně. Stejně jako autoři zvolili ne úplně standardní postup, musí k četbě jinak přistupovat i čtenář.

Na vlastním příběhu vlastně zas až tolik originality, či překvapivých věcí nenajdete. Vlastně jde o klasický roadtrip dvou postav, vědce Williama a pionýra Meriwethera, který si celou dobu lezou na nervy jen proto, aby si k sobě ke konci vytvořily krásný vztah. Rozdíl mezi americkou limonádou a touhle knížkou je, že si to mezi sebou nerozdají.

Naštěstí spolu dobrodružství neprožívá Reese Witherspoon s Ashtonem Kutcherem, ale roboti. A díky tomu je věčné pnutí mezi našimi hrdiny spíš kouzelný, než ohraný. Scénáristka si pěkně hraje s detaily, který by v jiným prostředí nefungovaly tak dobře. Jako když si William musí utáhnout povolené vedení, protože se dostává na inteligenční úroveň svého druha.

Slečně Rubášové se podařilo do knížky propašovat několik pop kulturních odkazů. Jeden z nejsloženějších (ten na Alenku v kraji divů) objeví i dítě, ale všímavější v knížce najdou třeba i Dickovu novelu Sní androidi o elektronických ovečkách?, která je předlohou kultovního Blade Runnera nebo klobouku Indiana Jonese.

Kresba, na které celá atmosféra opuštěné divočiny pochopitelně stojí, se vyznačuje jedním dost výrazným prvkem…po červený barvě jako by se zaprášilo. Ze standardního barevného modulu RGB jaksi vypadla barva lásky. A vůbec to není na škodu.  Samotní roboti jsou dost oldschoolový. Sice ne až tak oldschoolový jako Rossumovi roboti z R. U. R. (který byli od člověk k nerozeznání), spíš se podobají jednoduchým androidím postavám z Futuramy.

Verdikt

Dobrodružství dvou škádlících se robotů mě naprosto dostalo. Skvělá výpravná kresba. Citlivě vložené humorné pasáže. Ani klasický post-apokalyptickej cliffhanger, Co se vlastně stalo?, vůbec nevadí. Skvělý i pro děti. Až budu mít někdy svoje děti, tak jim to stejně nepůjčím (jinak by to počmáraly nebo i něco horšího tomu provedly), ale kdybych nebyl takový, bude tohle jedna z prvních komiksových knížek, který by vzaly do ruky. Možná i proto, že se to prostě nečte jako komiks. Jo a řekl jsem vám, jak hezky knížky od Labyrintu voněj?

Labyrint
Děkujeme za spolupráci nakladatelství Labyrint, které již přes dvacet let vydává kvalitní beletrii, českou i překladovou (zejména německy psanou prózu), knihy o umění, komiksy a v edici Raketa knihy pro děti. Labyrint také podporuje řadu nezávislých kulturních projektů a spolupořádá mezinárodní festival KomiksFEST!

O autorovi

Radek Bouřil
Radek Bouřil

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku