Scooby Doo! Týmovka

10. dubna 2017 Radek Bouřil Diskuze (0)
Scooby Doo! Týmovka

BB Art rozšířil svoji DC stáj o fakt parádní kousek. Scooby Doo! Týmovka. Parádní alespoň pro děti do devíti let a fanoušky regionálních koaličních partnerů SPD a SPO, který jsou na tom mentálně zhruba tak jako ty děti.

Knihy Dobrovský

Jako je mi jasný, že ten, kdo by si tohle chtěl pořídit, nebude očekávat, že Fred, Daphne, Vilmu, Shaggyho a Scoobyho doprovodí na jejich dobrodružství Batman Franka Millera, tomu rozumim. Ale knížku s tak malejma (nebo lépe s žádnejma) abicema sem dlouho v ruce neměl.

Přebal knížky představuje autory jako super tým. Sholly Fisch, který je podepsaný pod scénářem, má na svým triku pár příběhů pro DC (třeba Super Friends) a scénáře pro pár dílů jednoho z animovaných Batmanů. Pak napsal asi třicet sešitů Scoobyho. Dario Brizuela se proslavil tím, že dělal kritikou velmi kladně přijatýho animovanýho Green Lanterna. No tak to je super tým jako hovado, žejo.

Kniha obsahuje 6 krátkejch příběhů:

1. Záhady s. r. o. potkaj věčně usmívajícího se Batmana a zaženou s nim hejno Man-batů.
2. Eso a Scooby honěj Scarecrowa (ne, není to Eso Rimmer, Eso je Batmanův pes).
3. Batman a parta detektivů se musí vypořádat s vtipným Bat-Mitem (něco jako Mxyzptlk, jen se nesnaží všechny zabít).
4. Straší ve věži. V tý mojí docela strašilo, když už jsem byl na týhle úrovni, ale na stránkách strašilo ve věži Teen Titans. No a kdo jinej tuhle záhadu může vyřešit? Neuhodnete.
5. Daphne a Vilma. Pamatujete si na ně? Trubka Daphne a otravná Vilma? A znáte někoho vhodnějšího na amazonskej výcvik na ostrově Themyscira od samotný královny Hyppolity? Já ne. Každopádně jízda jako blázen.
6. Co dělat, když je celá Justice League vygumovaná? Národní garda? Atomovky? Ste se zbláznili, ne? Stačí na to věčně zhulenej Shaggy a jeho kámoši, to dá rozum.

Já vím, že jsem asi zbytečně přísnej a že se k takovýhle knížce nedá podobným způsobem přistupovat a že i opakovaný vtip může být i dále vtipem. Ale ne, když se ten totožnej vtip objeví na 128 stránkách víc než šestkrát.

Možná nejsmutnější na tom je, že pan Fisch si z kultu Scooby Doo dělá legraci. Což by o sobě nebylo zas až tak smutný, ale tohle je vyloženej trapas. Třeba vtip dne jo, sledujte: „Už jste tý nestvůře zkusili sundat masku? Obvykle to funguje.“ Ha. Nestačí? Tak co třeba několikrát zopakovat „A taky by mi to prošlo nebýt těch všetečných děcek.“

Dokážu si představit, že ve Státech se tomu někdo aspoň pousměje. Přece na Scoobym vyrůstaj už generace dětí. Možná by mi taky nostalgicky cukaly koutky, kdyby se místo posádky dodávky Mystery Machine s Brainiacem utkávala rodina Smolíkova, ale mám pocit, že BB art v tomhle opravdu ustřelil.

Verdikt

Na začátku jsem psal, že tahle knížka je tak možná pro děti na národce. Musím se ale bohužel opravit. Když vidim, kolik lidí chodí na Lego Batmany a podobný super vtipný věci, uznávám, že by to mohlo bavit větší počet čtenářů, než by se mi líbilo. V tomhle z kloubů vyhozeným světě možná lidem stačí fakt málo pro to, aby se pobavili. Někomu stačí lidová zábava typu Tvoje tvář má známý hlas, někdo vyžaduje komplexní ironii nebo vypiplané zápletky, někdo se spokojí prostě s tím, když to není uplná hovadina a někomu stačí pár všetečných děcek.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

Radek Bouřil
Radek Bouřil

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku