Ultimátní komiksový komplet #115: Iron Fist - Pátrání po Colleen Wingové

9. dubna 2017 S4TW Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #115: Iron Fist - Pátrání po Colleen Wingové

Takže, teď je cool Iron Fist, jelikož tomu ještě není ani měsíc, co se odvysílal jeho seriál na stanici Netflix. A jelikož jsme zvolili taktiku, kterou aplikuje Marvel, tak vám právě teď přineseme recenzi na vůbec první samostatný komiks Iron Fista, který v ČR vyšel, samozřejmě díky UKK.

Iron Fist je postava, která spadá spíše mezi ty méně obvyklé marvelovské postavy, jelikož je hodně postavený na asijské bojové kultuře, která v sedmdesátých letech zaznamenala obrovský boom ve filmech.

Zároveň se ovšem jedná o šikovné propojení tohoto stylu do stylu superhrdinského-marvelovského, jaký mají fanoušci rádi. Claremont a Byrne jsou autoři, kteří u Marvelu dokázali opravdu velké věci, tak se podívejme, jestli se jim to povedlo i u této postavy. Minimálně jardoom, S4TW a Elhonzo se na to podívají.

Knihy Dobrovský

jardoom

Přišel, nakopal zadky a odešel. Takhle by se dal v kostce popsat tento příběh. Že je takový téměř každý Marvelovský příběh? S tím souhlasím, ale ostatní jsou rozvětveny v různých rovinách, které tomu dodávají duši. Tohle duši postrádá.

Dalším průserem je scénář, jehož autor by v dnešní době za tohle dostal přes držku. Nebo jinak, scénář ušel, ale zbytečných povídaček je tu více než od Stana Leeho. Je vidět, že se Claremont učil od mistra a tady se ho snažil trumfnout.

Co hodnotím dobře je kresba, protože ačkoliv nemám retro kousky rád, tohle je příjemně dobové a nemá to tu pachuť, kterou na komiksech ze sedmdesátek nemám rád. Byrne kreslí zvláštně, někdy bych ho nakopal do zadku a někdy mám pocit, jako by byl schizouš a zrovna kreslí jeho druhá osobnost.

Pravdou je, že Iron Fist ujde a v podání Byrna mu to sluší. Dalším kladem kresby je, že to není, a tak barevné, jako ostatní dobovky a ono to přidává komiksu na atraktivitě, vážnosti a hlavně to vypadá opravdu dospěleji, takže si nepřipadáte jako pětiletý kluk co právě hltá první superhrdinský komiks.

Tohle je sice příjemné retro, které představí Iron Fista, každopádně ukecanost všech postav je na maximální úrovni, takže se do finále budete prokousávat velmi dlouho. I tak si ale myslím, že knihu můžu doporučit, a to jsem odpůrce těchto dobových komiksů Marvelu.

6/10

Elhonzo

Iron Fist je postava o které v nejbližší době určitě hodně uslyšíme. Blíží se jeho vlastní seriál, takže samozřejmě získá spoustu nových fanoušků. Mě si ale upřímně tímto příběhem moc nezískal.

I když to má na svědomí hvězdné duo Claremont/Byrne, tak to ani nejde moc poznat. V prvním nebo v druhém sešitě někdo unese Dannyho kamarádku Collen Wing  a on pak cestuje přes půlku světa a snaží se jí získat zpět. Příběhově to tedy není žádné terno, ale Claremont alespoň zvládl podat zajímavý styl vyprávění, kdy hrdina jakoby mluví retrospektivně sám k sobě. Dialogy taky nejsou špatné, ale když nemají kvůli příběhu co zajímavého říct, tak stejně působí docela nevýrazně. 

John Byrne taky odvádí ucházejí práci, ale jelikož mu Claremont nenapsal žádné zajímavé situace, tak logicky nemá nic zajímavého co by nakreslil. Musím pochválit akční scény a práci s panely, to se mu povedlo a souboje díky tomu vypadají pěkně dynamicky. Nic z toho vám ale ve finále bohužel neutkví v paměti. Škoda.

Nevím jestli to je tím že mi je postava Iron Fista více méně lhostejná, ale jeho retro dobrodružství mě moc nenadchlo. Kdo je fanouškem této postavy možná si ten jeden, dva body k hodnocení může přidat.

5/10

S4TW

Já si nemohu pomoct, ale Iron Fist mi jako postava není moc sympatický, prostě taková ta klasická béčková postava. Na druhou stranu Claremont napsal poměrně slušný příběh se spousty zajímavými (a silnými) momenty, například smrt dítěte. A do toho ta prvotřídní kresba.

Komiks plný hijááá, ajííí a jáááááííí, prostě takové ty klasické pokřiky, které znáte z kung-fu filmů. Jedná se o příjemnou změnu od všech těch superhrdinských příběhů z NYC. I když mi Iron Fist jako postava nic moc neříká, tak uznávám, že tento příběh se povedl, krásně odsýpá, i když hlavní linie se táhné přes všechny sešity a k rozuzlení se postupně doprácováváme, má spoustu originální kung-fu akce a zajímavou část příběhu odehrávající se v Kun-Lunu. 

Záporáci se povedli tak napůl, od idiotského Ravegera se Scimitara k výbornému Khanovi s Angarem. Když to tak vezmu celkově, tak postavy tu obecně fungují velmi dobře, namátkou třeba Misty či Ir Alan. Claremont je prvotřídní scénárista a dokázal se poprat i s tímto neotřelým scénářem plným bojových umění a východní kultury. 

Co jsem si na knize nejvíce užíval byla exceletní Byrnova kresba. Tahle kresba by se s novými barvami neztratila ani v dnešní době, navíc se tu místy objevuje i zajímavá práce s panely. 

S díla nejsem nějak unešený, ale přiznávám, že se jedná o slušný nadprůměr, který velmi dobře představuje méně profláklou postavu. Dobře napsané postavy, krásná kresba, moře textu a bojová umění, to je oč tu běží.

7/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz