Mé aktuální čtení #28: Visitor - How and Why He Stayed

9. dubna 2017 jardoom Diskuze (0)
Mé aktuální čtení #28: Visitor - How and Why He Stayed

Předchozí dva články z této mojí rubriky jsou ze světa Hellboye a protože mám tento vesmír rád, chtěl bych do třetice dát také prostor komiksu z pera Mika Mignoly. Jeho novinkou je série Visitor - How and Why He Stayed, na které spolupracuje s Chrisem Robersonem. 

Knihy Dobrovský

V době zveřejnění tohoto článku jsou venku již dva sešity a čekají nás ještě tři. Série vypráví příběh mimozemšťana, který už velmi dlouho žije na naší planetě. Z toho, co nyní píšu je nejspíš možné soudit, že se Mignola vydal malinko za hranici toho, o čem běžně píše, ale jelikož už nám tento autor předvedl Hellboye bojujícího s emzáky, kteří dělají pokusy na lidech a krávách, není to až tak šokující téma.

Navíc si zde autoři scénáře hrají s celým Hellboyovským vesmírem a už v prvním sešitu kompletně mění pohled na celý příběh, který se vypráví již přes dvacet let. Bez zbytečných spoilerů bych snad jen chtěl říct, že tento emzák stál za Hellboyem od jeho prvního kroků po příchodu z pekla, kde se zrodil.

Příběh hned v prvním sešitu totiž ukazuje, že napojenost na Hellboye je očividná, a hlavně je základním kamenem, na kterém to všechno stojí. Důkazem je snad už jen to, že tento mimozemšťan vypráví o něčem, co se stalo již v knize Sémě zkázy. Není to ale jen tak nějaké napojení na tento ikonický svazek. Mignola totiž tyto entity vykreslil již tehdy na jedné straně této knihy, takže si pozorný čtenář hned vybaví, že už tyto jedince někde viděl a náhle mu to všechno začne zapadat.

Příběh prvních dvou sešitů je velmi zajímavý. Čtenář dostává postupné dávky informací, díky kterým se mu pospojují některé významné okamžiky Hellboyova života. Tohle je asi na sérii Visitor to nejzajímavější. Ta skutečnost, že Mignola s tímto nápadem počítal již v roce 1994 a do teď mu zrál v hlavě, je geniální.

Scénář tedy známkuji na jedničku, kresba je ale daleko horší. Hellboyův svět je tak skvělý také díky kresbě, jejíž základy Mignola nadiktoval a později je řada kreslířů skvěle rozšířila o osobitější, a ještě více padnoucí kabátky, které s Mignolovou vizí korespondují. Základ je ale jasný, tedy temnost, ponurost, jednoduchost a stručnost.

Kresba této série je ale jen jednoduchá, zbytek se prostě nedostavil, a tak to nefunguje úplně dokonale. Je to prostě strašně jednoduché, a i když to má svou osobnost, působí to mizerně a řekl bych, že je to prací, která se zde prostě nehodí. Vůbec se díky tomu nedostanete do děje, a hlavně to ani náhodou nevystihuje pravou atmosféru příběhu

Schválně jsem tento článek napsal již po vydání druhého sešitu, protože už teď je mi jasné, že tahle série hodně zatřese s tím, co zatím o Hellboyi víme. Potom bych byl rozčarován, hodně spoiloval a byl bych neobjektivní, takže by byl následný článek zaujatý. Zatím je to ale na dobré cestě k tomu, aby se tahle série povedla, ostatně jako všechno, do kdy v tomto vesmíru vzniklo.

Verdikt

Tohle je prostě série, kterou si žádný čtenář a fanoušek Hellboye nemůže nechat ujít. Je to totiž zdroj důležitých informací, které měl zakladatel tohoto vesmíru od prvopočátku schované a nyní je pomalu vypouští na povrch. Tohle prostě pohne vším, co o tomto vesmíru víte.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku