Batman: Temný rytíř 4 - Proměny

5. dubna 2017 Ikyy Diskuze (0)
Batman: Temný rytíř 4 - Proměny

Při vzniku New 52 začaly vycházet různé série. Některé se hodně povedly, jiné zase méně. Pojďme se společně podívat na poslední knihu série, která změnila status z katastrofy na super četbu.

Knihy Dobrovský

Batman na českém trhu není žádný nováček. Vychází to od něj spousta komiksů a proto je jen přirozené, že někdy dojde i na ty nepovedené. To se stalo, když v Česku vyšla první kniha Temného rytíře z New 52. Naštěstí došla druhá, která měla záchvěv zlepšení. Potom Šílená trojka a nakonec čtvrté Proměny. Kromě první knihy je celý zbytek série z pera Grega Hurwitze a ono to opravdu není špatný.

Proměny mají zvláštní strukturu. Když je srovnáme s jiným příběhem o sirotkovi v netopýřím kostýmu, tak zjistíme, že Proměny jsou relativně samostatným čtivem a místo jednoho uceleného příběhu nám nabízejí rovnou tři.

Každý příběh kreslí jiný umělec a i když jsou z pera jednoho scénáristy, tak každý příběh má jinou dynamiku, atmosféru a působí uceleným dojmem. Druhý příběh je relativně experimentální, kdy se v komiksu nevyskytují dialogy a máme tzv. „tichý komiks“.

Batman započne knihu pátráním pro Clayfaceovi. Ten je během pár sešitů představen, ozvláštněn a následně nechán svému osudu. Kreslířem je tentokrát Alex Maleev, který je na našem malém písečku známý svým Daredevilem od Bendise.

Maleev zde ale nekreslí stejně. Zvolil jiný přístup, který je kvalitní, dobrý, ale až moc rutinní. Maleev přistupuje k Batmanovi polehoučku, ve stínech, nikdy nevidíme celou postavu. Clayface je nakreslen obrovsky. Škaredě, blátivě a hezky zapadá do špinavého, prohnilého Gothamu.

Barvy jsou zde hodně saturované, pastelové a temné. Převládá hnědá (duh) a občasnou křiklavou barvu degradují vždy přítomné stíny. Dohromady mu máme dobře vypadající komiks, který mi ovšem nesedl. Maleev se mi líbí více v Daredevilovi, zde mi totiž něco chybělo.

Co naopak musím vyzdvihnout jak po scénáristické stránce tak kreslené, byl Clayfaceův origin. Hurwitz zde vytvořil osobitý, relativně sympatický, moderní počátek postavy z bláta. Maleev zde dodal skvělé mimické výrazy, obrátil stíny, změnil rámování postav a najednou tu na pár stránkách vzniklo velké překvapení.

Obsah je docela jednoduchý, Clayface utekl a Batman ho hledá. Samozřejmě, příběh má více vrstev, ale nečekejte zde velké šokující zvraty. Od toho jsou jiné komiksy. Mnohem důležitější ovšem je, že Clayfaceův osud se uzavírá ve srozumitelné jednohubce, která musí potěšit všechny.

Po divadelním představení s Clayfacem následuje největší šok celé knížky. Další dva sešity jsou totiž bez dialogů. Komiks je vyprávěn pouze pomocí obrázků a výrazů. Z prvu jsem tím byl překvapen, protože většinou se vyskytuje jen jeden sešit. Kresba Alberta Ponticelliho je skvělá.

Tenká linka, zdánlivě roztřesená, lehké rámování panelů, perfektní proporce postav a vše beze slov. Několik sešitů uplyne jako voda. A přesto vše dává hlavu a patu a po výtvarné stránce jsou to opravdu orgie. Obzvláště, když je na scéně Batman, který je impozantní, velký a temný.

Poslední příběh je pravděpodobně nejvíc mainstreamový. Vizuální orgie diriguje komiksový guru Ethan Van Sciver, a i když mu více sluší zelená a Green Lantern, nebo Flashova červená, tak Batmana zvládá skvěle.

V poslední části knihy tak máme velké panely, obřího záporáka a opět, vyprávění, které nám představí začátek, střed a konec. Zde Batman bojuje proti Man-Batovi, a i když to není souboj myslí, jak by člověk mohl čekat, tak pořádná nakládačka je naprosto dostačující.

Proměny jsou dobrou komiksovou knihou. Určitě nezaujmou každého, ale na přeplněném trhu si najdou své místo. Člověk, který chce „kvalitní příběh s Batmanem“ si zde přijde na své. Batman řeší případy, bojuje se zločinem a linka Bruce Wayna v podstatě neexistuje. Pro někoho chyba, pro mě nikoliv.

Já musím uznat a vyzdvihnout Hurwitze a jeho velice dobře rozplánované příběhy. Ne každý dokáže napsat 3 příběhy na tak malém prostoru. Ano, nejsou to Watchmeni, či Pax Americana, ale je to dobře napsaný, mainstreamový Batman z vedlejší řady o temném rytíři. 

Tři kratší příběhy o Batmanovi, kresba, mainstreamová zábava
Mainstreamová zábava, kratší příběhy

Verdikt

Proměny jsou dobrým Batmanovským komiksem se skvělou ukázkou komiksové kresby a pojetí Temného rytíře různými způsoby. Hurwitz je solidním scénáristou, který zvládá splnit svůj úkol a určitě jej podpořte koupí.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

Ikyy
Ikyy

Mám rád surikaty.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku