Grandville 2: Mon Amour

4. dubna 2017 S4TW Diskuze (0)

A teď se běž bodnout, LeBrocku!

Grandville 2: Mon Amour

Comics Centrum slaví další úspěch se svou edicí Na přání, díky čemuž dostala druhou šanci série Grandville. První díl této série u nás vyšel v roce 2009, takže ta pauza byla opravdu dlouhá. A byla by škoda, kdyby nedostal druhou šanci. Už je žánrově se jedná o něco zcela netradičního - paropunkový vědecko-romantický thriller, to samo o sobě zní skvěle, když tomu přidáte to, že v tomto světě jsou lidé nahrazeni zvířaty, tak dostanete opravdu neotřelý mix.

Knihy Dobrovský

Příběh nás nejdříve zavede do Londýna, kde z nejpřísněji střeženého vězení utíká masový vrah, terorista a psychopat, Edward "Vzteklý pes" Mastock. Mezitím komisař LeBrock (hlavní hrdina příběhu - jezevec) řeší svůj žal pomocí alkoholu, ovšem když se od svého starostlivého kolegy dozví, co se stalo, tak se vydá Mastockovi na stopu. Ta ho zavede do Paříže (Grandville), kde vyšetřuje vraždy několika lehký dam (kočička, lištička, zajíček, bachyňka...). Zajímavé ovšem je, že všechny vraždy něco spojuje a Vzteklý pes je v Grandville kvůli nějaké zvláštnímu úkolu a ten se snaží LeBrock zjistit.

Nemůžu si pomoct, ale způsob vyšetřování a samotné detektivní prvky v této knize mi velmi připomínali Sherlocka Holmese, což je určitě fajn. LeBrock je fajn postava, která úplně nedá na systém, čímž se z něj stává takový ten ostřejší detektiv, který si do své práce nenechá mluvit (ani od nadřízených), což je přesně ten typ detektiva, který máme rádi. Úplně nejlepší postavou je ovšem Mastock, což je hajzl a psychopat na entou, ale zároveň se nejedná o žádného hlupáka, tudíž jeho kroky jsou promyšlené. Pak ještě stojí za zmínku inspektor Roderick (Krysmyš) a mě osobně hodně bavila paní Hrochová.

Takže postavy úplně v pohodě, extra hloubku v nich nehledejte, ale k plochosti mají také hodně daleko. Chvílemi jsem přemýšlel, jestli je vůbec v tomto díle nutné nahradit lidi zvířaty, jestli to dílu propůjčuje něco víc, dodává na zajímavosti. No, originalitu to tomu určitě propůjčuje, ale můj názor je, že příběh by fungoval i bez toho. Mě totiž především hrozně bavila ta alternativní historii s "moderními prvky" a občas výstředními přístroji. Prostředí Paříže i Londýna díky tomu získalo na ještě větší kráse a samotný příběh dostává skvělý nádech.

Scénář frčí od první stránky do poslední, což by asi bylo špatně, pokud by tomu tak nebylo u díla, které má něco málo přes sto stránek. Tady bych viděl menší vadu na kráse a věc, která by mohla potenciální kupce lehce odradit (i když se jednalo o knihu Na přání). Dostat totiž za cenu 499,- 104 stran, s nepříliš velkým bonusem, to už je skutečně hraniční, i přesto, že se jedná o dílo od mistra Talbota. Chápu, že tento příběh má prostě daný počet stran, ale tak aspoň nějaký bonus, ne? Takže délka knihy je jejím mínusem, což ironicky umocňuje to, jak je fajn napsaná a vám to skutečně velmi rychle uteče.

Na první pohled mě Grandville zaujal svou kresbou. Už jen při samotném prolistování mojí duši komiksáka velmi uspokojovalo. Především různé přístroje, architektura a různé detaily jsou dovedeny téměř k dokonalosti. Trochu horší je to se samotnými postavami, což je asi způsobeno tím, že jsou to zvířata, tak to místy působí dost neobvykle, těžko říct, moc komiksy se zvířaty v hlavní roli nečtu. Opět se totiž jedná o atmosféru, která dělá tento komiks, tudíž lehce noirová kresba to samozřejmě skvěle umocňuje a vy při procházce noční Paříží opravdu cítíte lehké mrazení v zádech.

Autorovi se prostě povedlo vytvořit jedinečný, chytlavý a zajímavý svět a doplnil svou vlastní historií, což není vždy jednoduché, ale když se to povede, tak to působí skvěle (tento případ). Navíc je fajn i menší míchání žánrů, takže i přesto, že se jedná především o detektivní thriller, tak nechybí humor, romantika, akce, noir či fantasy. A ano, netrpělivě budu vyčkávat další díl, jelikož se chci zase vrátit do tohoto světa.

vykreslený svět, originální historie, zajímavé míchání stylů, kresba
předvídatelný příběh, délka knihy

Verdikt

Těžko říct, pro koho přesně je tento komiks určen, mám totiž pocit, že je téměř pro každého a každý si v něm najde to své. Na své si přijdou fanoušci detektivek ve stylu Sherlocka Holmese, ale i čtenáři, kteří mají rádi fantasy či alternativní historii. Stejně tak si komiks užijí fanoušci noiru či steampunku. Nechybí ani špetka humoru a drsné akce. Komiks nabízí především výborný a zajímavý svět, to je jeho hlavní plus. Když se k tomu přidá líbivá kresba, tak není o čem. Jen je velká škoda, že se jedná o celkem krátké dílo, což nezlepšuje ani chudší bonusový materiál. Slušný nadprůměr, uvidíme, jestli dokáže autor ještě trochu přitlačit a posunout tenhle komiks ještě o pár příček výš.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku