Sága 3

31. března 2017 jardoom Diskuze (0)
Sága 3

Čtvrtá Sága nám už klepe na dveře což znamená, že přišel čas na recenzi třetího svazku, který opět posunul příběh Marka a Alany o kus dál. Co tedy od tohoto příběhu očekávat a je tahle série ještě vůbec zajímavá?

Knihy Dobrovský

Žánr

Sci-fi, fantasy

Příběh

Marko a Alana se musí vypořádat s úmrtím Markova otce. Za toho truchlí i Markova matka, která ale záhy nachází novou spřízněnou duši. Kniha opět nevypráví jen příběh našich hlavních hrdinů. Posun v příběhu čeká i Vůli a Markovu zhrzenou bývalou lásku Gwendolyn. Jejich cesty se nakonec překříží a finále knihy připraví další zvraty, díky kterým tato kniha připravuje ornou půdu pro čtvrtý svazek, jenž posune příběh zase o kus dále.

O komiksu

Opět se dostáváme do rozporu v tom, co vlastně je tohle za žánr. Autor i ve třetí knize dokáže udržet poměr scifi a fantasy přesně na polovině a díky tomu se tento koncept pořád zdá zajímavý. Pořád máte pocit, že je tohle neprobádaný kout světa. Jednotlivé prvky do sebe zapadají a čtenář dostává něco nového i když je tohle vlastně již třetí svazek.

Na škodu mi přišlo, že scénář nyní představil i naprosto zbytečné postavy a jejich příběhy. Mluvím zde o homosexuálních novinářích, kteří se celou třetí knihu ženou za sólokaprem a ten nakonec stejně neurvou, protože se jim do cesty postaví Nezávislý. Ačkoliv se jejich příběhová linka vyvíjí zajímavě a asi nejspíš nějak bude pokračovat, i když dost okrajově, pořád se jedná jen o zbytečnou výplň, což mě mrzí.

Každopádně se mi více a více líbí vyprávění Hazel, která ke čtenáří promlouvá stylem, jenž si vás podmaní. Scénář navíc proplétá osudy všech hlavních postav a představuje stále nové zápletky. Vše je neustále tak zajímavé, jak jen může být.  

Problém nastává až tehdy, když si uvědomíte, že i když je tohle vlastně již třetí svazek, a děj se na konci posouvá cca o dva roky dopředu od vůbec prvního sešitu Ságy, stále se ještě nevyřešil základní problém, který na začátku nastal. Navíc to vypadá, že se vlastně ani řešení neblíží. 

Marko a Alana utíkají, Nezávislí jim jdou po krku, ale takhle to je již třetí knihu, což pomalu začíná působit divně. Protože hlavní zápletkou by nemělo být přežít, ale přestat žít v ústraní, takže by měl Vaughan rychle přejít k základnímu kameni problému.

Kresba je skvělá a musím říct, že přesně tohle se mi líbí. Jasně, je to klasický vyumělkovaný mainstream ale tohle přesně k tomuto žánru sedí. Navíc si kreslíř drží svůj standard a neustále mě překvapuje svou fantazií, díky které vykresluje vše tak dokonale a originálně.

Dokonce se objevují i panely, které jsou mi velmi sympatické a utkvějí mi v hlavě déle, takže na ně myslím i když už jsem o pár stran dále. Styl Fiony Staples k tomuhle prostě sedí přesně jako "prdel na hrnec" a není to jen o standardech, které nastavila. Tahle holka totiž umí překvapit a to nemluvím o prasárnách, které s Vaughanem vymyslí a ona je směle vykreslí. 

Verdikt

Plný počet nedám jen proto, že tomu chybí jen posun v řešení základního problému, který scénárista představil hned v úvodu série. Sága je počin, který dlouhodobě drží mou pozornost a od knihy mě nepustí dříve, než ji dočtu. Neustále se vyvíjí, překvapuje čtenáře a sympaticky mu vypráví ten nejpoutavější příběh, který kdy v tomhle žánru vznikl.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku