Usagi Yojimbo 26: Zrádci země

28. března 2017 S4TW Diskuze (0)

Vystříhej se darů těch, kdo k tobě cítí zášť.

Usagi Yojimbo 26: Zrádci země

Rovnou se vám přiznám v úvodu, že jsem do série Usagi Yojimbo naskočil až s tímto 26., respektive 29. dílem. Ano, tato série brouzdá v českých komiksových vodách již opravdu dlouho. Já jsem se rozhodl začít číst příběhy králičího ronina až nyní a zajímalo mě, jestli je možné naskočit, i když nemám načtené předešlé díly. Pokusím se i na tuto otázku ve své recenzi odpovědět.

Knihy Dobrovský

Nevím proč, ale původně jsem si myslel, že se jedná o nějakou čistokrevnou mangu, ovšem jak jsem se mýlil. I přesto, že se jedná o příběh zasazený do historického Japonska v 17. století, kde běhají roninové, stojí typické japonské paláce a kláštery, jí se rýže a pije čaj, prostě vše je zaobalené klasickou japonskou kulturou, tak to celé působí jako čistokrevné fantasy dobrodružství s mnoha pohádkovými prvky, které jsou ovšem často podány velmi drsným způsobem, tudíž se z této knihy stává komiks pro lidi jakéhokoliv věku.

Hlavním fantasy prvkem je asi to, že tu lidští hrdinové jsou nahrazeni zvířecími, ovšem ponechávají si typicky lidské vlastnosti, ale to vám asi říkám něco, co vám je velmi dobře známo, každopádně jsem to musel připomenout, jelikož se dle mého názoru jedná o ten nejsilnější a nejzajímavější prvek, který z tohoto komiksu dělá něco víc. Do toho jsou tu vpleteny různé božské postavy z asijské mytologie, příšery, ďáblové, zombíci a mytické bytosti, prostě neustále něco, co si zasluhuje vaši pozornost. V tomhle je autor velmi originální a pestrobarevný (a vystačí si i s černobílým komiksem).

V tomto konkrétním díle jsou nejprve dva kráťoučké minipříběhy s vtipnou a poučnou pointou, za mě určitě dobré. Pak nastává to hlavní. Příběh o zlém čaroději, který chce tajemné netsuké, díky kterému vzkřísí armádu, která je stovky let mrtvá. Do toho se zaplétá Usagi, Kitsune a její sestřička Kyoko. Tenhle příběh je to hlavní v této knize a čekají nás souboje  nejenom s nájemnými žoldáky čaroděje, ale především epický souboj s nemrtvými. 

Poté se příběh posouvá. Kitsune s Kyoko zůstávají. Usagi se pokusí zachránit obchodníka, kterého chce zavraždit neznámá osoba. Lehce detektivnější příběh, kterému opět nechybí soubojové pasáže. Dále se Usagi zaplete mezi lovce odměn a bandity vedené Toshim. V poslední kapitole už musí králičí hrdina jen dostát své cti a pokusit se pomstít svého zesnulého lorda, čeká ho totiž pokus o atentát na lorda Hikijiho.

Jak jsem již zmiňoval, příběhově je to velmi pestré, neustále se něco děje a každý si přijde na své. Ač se jedná spíše o povídkové příběhy na jeden, maximálně dva sešity, tak i tak se neustále posouváme a díly na sebe lehce navazují. Například postavy z minulého příběhu pokračují v tom následujícím apod.

Pokud jde o postavy, tak ty jsem si během jednoho dílu nestačil nějak víc oblíbit, přišli takové ploché a nevýrazné. Co jsem si ovšem velmi užíval je samotná atmosféra a to spojení fantasy s klasickou japonskou kulturou, to je tak skvěle propojené, že není divu, proč tato sérii zaznamenala tak velký úspěch. Navíc i kresba je velmi líbivá, zábavná a originální, až karikaturní.

Především zobrazení zabíjení tu je velmi vkusně převedeno do pohádkovějšího ladění. Trochu problém jsem měl s bojovými scénami, které mi místy přišly nepřehledné a ne zcela plynule nakreslené. Knize nejspíš chybí trochu větší formát, protože tato kresba by ho určitě snesla a daleko více by vynikly detaily, které Sakai zvládá velmi dobře.

Abych ovšem odpověděl na původní otázku. Dá se Usagi Yojimbo začít číst od 26. dílu série? Absolutně ano! Já do této sérii vlastně spadl hned po prvním větším příběhu a vůbec mi nevadilo, že mám deficit několik knížek.

Samozřejmě se tu objevuje spousta postav z minulých dílů, které nepoznáte nebo zmínky o událostech, které se staly v dílech minulých, ale nikdy jsem si nepřišel nějak ztracený nebo, že by mi to překáželo v současném příběhu. Tudíž pokud jste sérii ještě nezačali a máte strach, že by jste museli dokupovat (dočítat) téměř třicet předchozích knih (což by byla škoda neudělat), tak se nebojte a začněte klidně s dílem Zrádci země.

vynikající propojení fantasy, pohádky a asijské kultury
místy nepřehledné bojové scény, moc jsem se nesžil s postavami

Verdikt

Opravdu jsem byl překvapeným, jak je tahle série dobrá. Čekal jsem takovou příjemnou pohádku, ale nečekal jsem, že se budu až takhle bavit a ponořím se do skvělého fantasy světa. Vlastně se jedná i o dost poučný komiks, jelikož se dozvíme spoustu zajímavých věcí z japonské kultury a některé díly přinesou i poučení. Navíc je vše doplněno skvělou akcí a bojem v samurajském stylu. Velmi dobrá je i kresba, která dotváří pohádkový nádech, ale musím říct, že se jedná o ten typ pohádky, kterou můžou číst lidé každého věku. Všichni si tu najdou to své.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku