Holmes (1854-1891?) 1. a 2. díl

15. března 2017 Elhonzo Diskuze (0)
Holmes (1854-1891?) 1. a 2. díl

Sherlock je dneska prakticky všude. V telce nedávno řádil s tváří Benedicta Cumberbatche, do kin se snad brzo vrátí v podání Roberta Downeyho a pokud máte dlouho chvíli, vychází s ním i pár videoher. Není tedy divu, že se tento legendární detektiv probojoval i do světa komiksového. A musím říct, že se jedná o velmi zajímavý kousek. 

Knihy Dobrovský

Dějově je to zasazeno po konci povídky Poslední případ, kde Sherlock svedl svůj osudný souboj s profesorem Moriartym u Reichenbašských vodopádů. Sherlock je tedy po smrti ( v knížkách později zase ožil ale řekl bych, že s tím komiks pracovat nebude) a svět se musí vypořádat s jeho odchodem.

Nejvíc tato skutečnost samozřejmě zasáhne Sherlockova věrného druha doktora Watsona. A právě prostřednictvím jeho očí (tak jako v převážné většině Holmesových příběhů) sledujeme děj. Co mě trochu zamrzelo, je že se celý děj člověk dozví buď na zadní straně komiksu a nebo po otevření prakticky hned na první stránce. Co pak dělá komiks samotný je to, že jen roztáhne ten stručný popis na několik stran a doplní mezery, které čtenáři můžou chybět.

A přitom se jedná o docela zajímavou zápletku. Jelikož si pravděpodobně potencionální čtenář stejně ten popis komiksu přečte, tak mi asi odpustíte menší (očividný) spoiler. Watson od Sherlockův bratra Mycrofta zjistí, že tragická smrt detektiva pravděpodobně neproběhla tak, jak jí všichni známe. Dle jeho tvrzení Holmes spáchal sebevraždu a svého největšího nepřítel si jednoduše vysnil, aby nějak utišil svůj drogami zničený mozek.

Oproti klasickému Doylovu kánonu tedy docela zásah, ale právě ta kontroverze z toho činní zajímavé dílo. Škoda tedy, že o ten „šok“ je čtenář ochuzen ještě předtím, než vůbec začne číst.

Po stránce kresby nemám komiksu moc co vytknout. Jedná se o evropský komiks, takže na epické scény z toho amerického můžete rovnou zapomenout. Tady si autor vystačil jen s tenkou linkou, která doplňuje komiksově stylizovanou kresbu a s dvojicí barev. Když je děj v současnosti tak je vše zahaleno v odstínech smutné šedi a ve scénách v minulosti je všechno vesele zbarveno do žluta. A autor tím skvěle rozlišuje a umocňuje náladu v obou dobách.

Co by si možná zasloužilo lepší práci, aby to lépe korespondovalo s kresbou, je lettering. Písmo působí hrozně obyčejně a hlavně při scénách v minulosti mi osobně moc nesedělo dohromady s kresbou. Vůbec bych se nebránil ho trochu více vystylizovat. A když jsem u té stylizace, tak bych zase nezacházel tak daleko jako na začátku komiksu. Watson tam čte dopis, který mu Sherlock nechal a přiznám se, že díky stylu psacího písma, který byl zvolen, jsem úspěšně rozluštil tak pět slov. Z čehož dvě jsou „Sherlock Holmes“ na konci dopisu. 

Verdikt

Holmes je zajímavý příběh, který mě určitě zaujal a vzhledem k neukončenosti komiksu se těším na další díl. Škoda spoileru na obalu komiksu, díky kterému vám potom může přijít, že v komiksu samotném se toho moc neděje. Popřípadě ještě občas ne moc vydařeného letteringu.

Meander
Děkujeme za spolupráci nakladatelství Meander, které na český trh od roku 1995 dodává nezaměnitelné umělecké knihy pro děti, dětské knihy pro dospělé a komiksy pro všechny, autorů českých i zahraničních, začínajících i těch legendárních, od Havla přes Magora, Brabence a Wernische až po Petra Nikla nebo Radka Malého.

O autorovi

Elhonzo
Elhonzo

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz