Mýty 10: Dobrý princ

14. března 2017 Morzael Diskuze (0)

král se vrátil

Mýty 10: Dobrý princ

Mýty vám snad už ani nemusím představovat. Pomalu ale jistě se z nich stává jedna z nejdéle vycházejících komiksových sérií u nás. Onehdy jsem si ale ve své knihovně všiml zvláštního trendu. Všiml jsem si, že jednotlivé díly jsou čím dál silnější a zároveň menší na výšku. Jak je to ale s kvalitou? Klesá nebo se zvedá?

Knihy Dobrovský

Žánr:

Fantasy

Příběh:

Desátý svazek série Mýty sleduje dvě hlavní linie. Jedna se věnuje Mýtovu a jeho přípravě na finální válku s Nepřítelem a ta druhá našemu oblíbenému údržbáři ve srandovní žabí čepici - Mucholapovi. V tomhle dobrákovi je totiž mnohem víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Jakmile se mu vrátí paměť, roztočí se kola osudu, která z něj udělají jednoho z hlavních aktérů velké hry osudů. Misky vah dokáže převrátit i jeden jediný dobrý princ.

O komiksu:

Epická sága pokračuje! O úmyslech Nepřítele a jeho Impéria není pochyb a Mýtov musí mobilizovat všechny svoje zdroje, aby byl ve vhodné chvíli připraven. Oddech končí i Wolfimu a Sněhurce, protože kromě jejich vlčat je potřebují i jejich přátelé.

Linie Mýtova, který se snaží připravit na válku s magickou říší, je skvělým městským fantasy, které výborně mixuje obě složky - náš svět a ten pohádkový. Tohle je věc, kterou jsem takhle dobře provedenou snad ještě nikde jinde neviděl. Proti mágům a drakům se Mýtov připravuje pěkně ve stylu 21. století: skupuje nejmodernější zbraně a cvičí své jednotky v taktickém boji. Do toho samozřejmě patří i špionážní linka. Nicméně není opomenuta ani magická složka. Naši kladní hrdinové tak pracují se vším, co jim jejich situace nabízí.

To se ale úplně nedá říct o soupeři. Trochu se tu proto nabízí otázka účelovosti. Mnohokrát početnější a bohatší Impérium totiž samo nemá k dispozici téměř žádné magické vychytávky. Jen se vymlouvá na to, že jsou ztraceny někde v byrokratické bažině. Je to trochu škoda, protože nás to připravuje o možné twisty v bitvě a celá válka je tak celkem jednostranná. Nepřítel působí prostě jen jako horda.

Druhá linie, ta Mucholapova, je naopak čisté fantasy. Z prince Ambrože se stává šampion dobra a vyzbrojen Lancelotovou zbrojí a magickým mečem (hádejte kterým) vyvede armádu duchů ke svému novému království (hehe, koho mi to jen připomíná). Ve stylu bájných svatých rytířů se snaží vyřešit všechny bitvy pokud možno bez ztrát na životech a vytvořit království míru a pokoje. Až dokud nenadejte poslední bitva, kdy proti němu Impérium pošle svojí nejmocnější legii.

Dobrý princ docela solidně šlape na plyn série a pořádně zahýbá s událostmi. Opět, jako v případě Modráka, si autor vzal jednu zdánlivě vedlejší postavu a otevřel díky ní úplně novou linii, která vás nemilosrdně vtáhne. Zatímco zbytek Mýtova je složen z více či méně kladných postav, jen jedna tu byla to opravdu zákonné dobro. Bill Willingham vám dokáže, že i taková typicky pohádková postava může být sakra zajímavá a drsná.

Jinak vám Mýty nadělí opět větší porci akce, jak si Mucholap musí vydobít zpátky své království a jak jednotky Mýtova trénují v boji. Máte tu opět svoji pravidelnou dávku emocí: řeší se například rodinné tajemství ve vlčí smečce a milostvé vztahy. Řeší se tu, že přátelství někdy znamená, říct vašemu kamarádovi, kdy dělá pěknou kravinu. Zkrátka síla Mýtů je ještě intenzivnější než kdy před tím a to jsme teprve před onou velkou válkou. Máme se prostě na co těšit.

Kresba Marka Buckinghama je typicky skvělá a umí se vyřádit jak na zbraních 21. století, tak na fantasy brněních, obrech, goblinech a hradech. Umí zachytit některé naprosto epické scény, které se vám vryjí do paměti už navěky. Dobrý princ má totiž několik momentů, které řadím mezi to nejlepší z fantasy žánru hned vedle mých oblíbených výjevů z Pána prstenů.

Jednu kratší část tu má, co se kresby týče, na starost Aaron Alexovich. Má velmi zvláštní styl, který v něčem připomíná Burtonovi kresby mixnuté se seriály z Cartoon Networks. Normálně mi střídání kreslířů v rámci svazku vadí, ale tohle bylo příjemné osvěžení a Alexovich díky němu probudil mou zvědavost na nějaké další jeho práce.

Verdikt

Desátý svazek milovaných Mýtů (protože Mýty buď milujete nebo neznáte) dává svým čtenářům dost všeho, co mají rádi a ještě něco navíc. Kromě spousty akce, posunutí v ději a emocí, sleduje cestu další do této chvíle odstrčené postavy, kterou si hned zařadíte mezi své nejoblíbenější. Geniální městská fantasy, které skvěle mixuje oba světy a respektuje jejich pravidla. Příběhově vás navíc čekají některé momenty, které se nadají nazvat jinak než legendární a epické.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku