Gotham Central 1: Při výkonu služby

12. března 2017 Morzael Diskuze (0)
Gotham Central 1: Při výkonu služby

Vždycky jste si mysleli, že zákony a pořádek jsou základními stavebními kameny civilizace. Pak jste se ale dostali sem. Do města, které ovládají organizované gangy, do města, které je neustále pod útlakem psychopatů z těch nejhorších nočních můr. Většina vašich kolegů je nejspíš na výplatní pásce místního bosse a vy nevíte, komu můžete věřit. Vítejte na centrále Gothamské policie, bažanti!

Knihy Dobrovský

Žánr:

Krimi, detektivní, akční

Příběh:

První svazek série Gotham Central vypráví řadu případů jádra poctivých detektivů z Gothamské policie (GCPD). Budou se muset dostat na kobylku Mr. Freezovi, odhalit vraha mladé dívky, vyřešit křivé obvinění své kolegyně a postavit se jednomu z nejstrašnějších bossů Gothamského podsvětí.

O komiksu:

Posledních pár let už si na superhrdiny příliš nepotrpím. Produkce Marvelu a DC zkrátka jde pomalu ale jistě úplně mimo mě. Vloni se ale na edičáku BBartu přeci jen objevil jeden kousek z produkce DC, po kterém jsem hned skočil. Jakmile totiž něco zdobí slova Ed Brubaker, tak víte, že to bude mrda. A byla.

U nás jste se s mistrem už mohli setkat u Captaina, Batmana, ale hlavně u vynikající, drsné krimi série Criminal. Pokud jste četli obě dvě bílé, macaté knihy, víte, že v tomhle prostředí je Brubaker jako ryba ve vodě. Umí vykreslit atmosféru prohnilého města, uvěřitelné charaktery (ať už zlomené, drsné poldy nebo nelítostné vrahy), a to vše zabalit do napínavého celku.

Proto si myslím, že příběhy z toho nejprohnilejšího města na světě musely být pro starého dobrého Eda naprosto omračující studnicí nápadů a inspirace. Navíc tady byl ještě posilněn o Grega Rucku. Pokud jste si o sérii už něco přečetli, tak nejspíš víte, jak to dopadlo: pět knih, tři ceny a zástup věrných fandů. Gotham Central je v USA už dlouho oblíbená série, která se řadí mezi to nejlepší, co autoři napsali, a co bylo kdy napsáno z prostředí Batmanova města. V čem tedy série vyniká?

Kromě toho, že Brubaker a Rucka zvládli všechny výše jmenované aspekty svého řemesla na jedničku, tak zároveň respektovali prostředí Gothamu. Díky tomu se město zdá ještě reálnější než kdy předtím. Abych to upřesnil, tak hlavními postavami jsou sice dobří detektivové, kteří mají do ořezávátek hodně daleko, ale stejně musejí občas dát své ego stranou a s velkým sebezapřením zavolat o pomoc pana netopýra.

Jasně, se zloději i vrahy si nějak poradíte, ale když otevřete dveře, za kterými stojí plně vyzbrojený Mr. Freeze, tak prostě víte, že jste v hajzlu. Žádný trojitý salto, kouřová bomba a batarang. Maximálně se pokusíte uskočit, ale můžete jen bezmocně sledovat, jak se z vašeho parťáka stává rampouch. Tady jste ve světě normálních týpků, kteří jsou naprosto postradatelní a Gotham se s nimi vůbec nemazlí.

Autoři vás dokáží zaplést do životů postav úplně přirozeně a vy si najednou dokážete představit Gotham i z jiné perspektivy, než jsou okna Waynova sídla. Všichni mají své problémy s partnery, kariérou, sexuální orientací a nadřízenými. Do toho pochopíte, jak frustrující musí pro poldy být, když se jim do práce furt montuje nějaký maník v pláštěnce, bez kterýho by většinu případů ale nedokázali vyřešit.

Mimo to mají postavy skvělé diaology, chovají se uvěřitelně a uvažují logicky. Příběh odsýpá a napětí se stupňuje. Do toho jsou navíc dobře zakomponovány artefakty a postavy ze známé Batmanovi mytologie. Úplně ucítíte, jak tam všichni serou cihly, když zjistí, že musí jít proti Two-Facovi.

Najednou má ten svět úplně jiné grády. Tady vaše oblíbence nechrání status quo. Tady Batman neproskočí oknem, všechny nezbuší a úhledně nezabalí do expresního balíčku pro Arkham Asylum. Tady víte, že jakmile uvidíte Two-Face, máte prostě zdrhat. Rychle a daleko.

Naposledy jsem si takhle připadal při čtení Hitmana. Tyhle série mám prostě rád. Jsou o postavách, o světě Gothamu, o lidech. Mají začátek a konec a není to jen o neustálém točení peněz. Gotham totiž v jádru, v té špíně, zločinu a korupci, přežije všechny restarty vesmíru a Batmana. Gotham a jeho lidi budou existovat vždycky, před i po Temném rytíři.  

Jediné, co bych tu vytkl, je prvek náhody. Prakticky dvakrát ze tří případů ho vyřeší, protože měli vlastně kliku. To mi u detektivních příběhů přijde trochu jako lenost, ale vzhledem k úrovni všeho ostatního jsem ochotný přimhouřit oči.

Kresbou tady autorům nahrává Michael Lark, který sedl světu Gothamu jako prdel na hrnec. Tlustá linka, temnější barvy, šikovná práce s panely a úspornost detailů. Takhle se buduje atmosféra drsných krimi příběhů! Spojení kresba/scénář tu funguje naprosto perfektně. I když je Gotham Central skoro 15 let stará série, tak působí velmi svěže a určitě bych ji zařadil mezi to nejlepší, co u nás vychází. Jestli si necháme u BBartu zazdít i tuhle sérii, tak je s náma fakt něco špatně.

Verdikt

Brubaker a Rucka kouzlí úžasně hutnou atmosféru a napínavé příběhy ze zaplivaného města zločinu. Jsou to komornější, lidské příběhy se skvělými dialogy a nápady. Autoři respektují a podtrhávají svět Gothamu a Batmana, jen mění perspektivu. Kresba Michaela Larka nezůstává pozadu, a tak vzniká jedna z nejlepších krimi sérií, která se mi kdy dostala do rukou. Zkuste a nebudete litovat!

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz