Hellboy a pár věcí, které o něm nevíte

11. března 2017 jardoom Diskuze (5)

Spoiler Alert!

Hellboy a pár věcí, které o něm nevíte

Když už se definitivně rozhodlo, že se nedočkáme třetího Hellboyova filmu, kterým by se uzavřela plánovaná trilogie, je zapotřebí nalákat jeho filmové fanoušky do světa komiksu. Comics Centrum se tohodle úkolu chopilo a myslím, že velmi úspěšně. Já jim v tomhle rád pomáhám a napsal už jsem článků s touhle tématikou opravdu dost.

Nyní jsem si připravil článek nebo spíše žebříček, ve kterém vám odhalím věci, které nejspíš o téhle postavě nevíte. Ti kdo pozorně čtou vše z Mignolaverse možná již některé tyto postřehy znají. Mnoho lidí, které Hellboy oslovil jen filmově, tohle ale určitě překvapí, a snad se pustí do poznávání komiksového světa. 

Knihy Dobrovský

Hellboy vypadal původně úplně jinak

Mignolův první pracovní náčrt vypadal naprosto odlišně od nynější podoby. Byl chlupatý, měl křídla a čtyři rohy. Kolem pasu měl opasek z ryb a krabů a místo kamenné ruky měl zbraň podobnou palcátu. Sám Mignola říká,  že jeho první návrh Hell Boye vůbec nebyl pracovní verzi jeho největšího životního výtvoru a bral to spíš jen jako další náčrt něčeho, co chtěl časem nějak použít.

Hellboy měl být týmovou sérií

Když Mignola uviděl jistý poteniál v postavě, kterou nakreslil, přepracoval ji do podoby, která je dnešnímu čtenáři známá trochu víc. Pořád to ale není ten Hellboy, kterého známe. Mignola ale neměl v plánu psát o něm, nýbrž o týmu jedinců, kteří mají nadpřirozené schopnosti.

V jeho myšlenkách se tedy zrodilo nejdříve Ú.P.V.O., čímž bych rád poukázal na fakt, že ačkoliv se v našich končinách Hellboy hezky prodává, Ú.P.V.O. se tolik nedaří a přitom je od počátku Úřad paranormálního výzkumu a obrany přesně to, co Mike Mignola měl v plánu vytvořit.

Později se ale Mignola soustředil jen na Hellboye, protože měl problém vymyslet jména všem postavám, které plánoval použít. Práce na Hellboyově sérii mu dala čas všechno si promyslet a tak nakonec vzniklo i samostatné Ú.P.V.O.

Hellboy poprvé až v roce 1993

I když Mignola pracoval na této postavě již mnohem dříve, jeho první výskyt se datuje na březen roku 1993. Jeho čtyřstránkový příběh vyšel černobíle v komiksů Dime Press #4, a byl vlastně strašně jednoduchý. Hellboy najde psa na opušťěné čerpací stanici. Ten pes byl ale Anubis, egyptský bůh mumifikace. Hellboy tedy bez přemýšlení použil hrubou sílu a příběh končí velmi rychle a to obrovským výbuchem (v jeho případě se dá říct, že jinak to skončit nemůže).

Na příběhu s Mignolou spolupracoval John Byrne. Mike Mignola o tomhle počinu říká, že si s tím vlastně ani moc nelámal hlavu, ale i tak mu to dalo hodně zkušeností, díky kterým tuto postavu posunul tam, kde nyní je.

Mignola stavěl na otcových vlastnostech

Hellboy nás nebaví jen tím, jak Mignola vystavěl svět ve kterém žije. Zajímavá je taktéž Hellboyova osobnost, kterou zdědil po otci svého autora. Hellboy snad v každém souboji utržil mnoho ran. Byl pobodán, postřelen, pokousán a tak různě. Vždy ale zachoval chladnou hlavu a ať byl zraněn sebevíce vážněji, vždy to snesl a svého protivníka hravě porazil a přidal k tomu také nějaký ten vtípek.

Mike Mignola vzhlížel ke svému otci. Ten byl válečným veteránem z války v Korei. Byl to muž činu, který vždy udělal vše, co bylo zapotřebí. Přesně takový je Hellboy. Mignolův otec se po válce živil truhlářskou prací. Manuální prací se dřevem si přihodil různá zranění. Mnohokrát se pořezal a jeho kolega dokonce přišel na pile o prsty. Všechny tyto příhody svému synovi vyprávěl a jak Mike tvrdí, možná i tohle mu pomáhá velmi přesně popsat zranění, ke kterým Hellboy přišel.

Profesor Trevor Bruttenholm umřel v první knize

Když už mluvím o otcích, tak je zapotřebí se pobavit o otci Hellboye, tedy alespoň adoptivním. Ti z vás (nejspíš valná většina), kteří jste viděli filmového Hellboye, máte dost mylnou představu o úloze Profesora Trevora Bruttenholma v Hellboyově životě. Ve filmu bylo vidět, že je Trevor otcem Hellboye, nebo alespoň jeho opatrovníkem. Bylo ale zřejmé, že jej Hellboy miluje a bere ho opravdu jako otce. Po emoční stránce jej to hodně ovlivnilo a to se projevilo na jeho filmových rozhodnutích.

V komiksu to bylo ale malinko jinak. Trevor Bruttenholm je v hlavní sérii Hellboye jen minimálně a vlastně zemře hned v prvním díle, kde jej potkáváme jen díky flashbackům. Komiksový Hellboy má k němu určitě stejný vztah jako ten filmový, pravdou ale je, že jejich komiksový vztah určitě není tak moc emocionální. Trevor Bruttenholm Hellboye vychoval, ale v komiksové sérii není Hellboy profesorem tak moc ovlivněn. Možná že byl, ale o tom prozatím Mignola nic moc nenapsal.

Hellboy je napůl démon a napůl čaroděj

Už z Hellboyova jména je jasné, že není darem z nebes, nýbrž plodem pekel. Je to démon, který je ale z části člověkem. Jeho matka se jmenovala Sarah Hughes. Byla to čarodějnice z prasterého rodu čarodějnic.

Důležitou informací určitě je, že na počátku rodu těchto čarodějnic stál Mordred, což je nemanželský syn (kdo sleduje Game of Thrones mi promine slovo "bastard") krále Artuše. Sarah hledala sílu v prastaré magii, která se motá okolo démona Azzaela, pána čarodějnic. Když bylo Sarah 16 let, tak si Azzaela vzala za svého chotě. Později se ale zla vzdala a vzala si za muže obyčejného člověka se kterým měla dvě děti, syna a dceru.

Její syn se stal mnichem a dcera jeptiškou. Když Sarah umírala, Azzael zabil její děti a její duši stáhl do pekel, kde ji spálil v ohni, z jehož plamenů se zrodil Hellboy, syn démona Azzaela a čarodějnice. 

Hellboy je právoplatný král Anglie

Jak už jsem řekl v povídání o jeho rodičích, Hellboyova matka byla čarodějnice, která byla potomkem Artušova bastarda a jeho nevlastní sestry Morgany Le Fey. To znamená, že je Hellboy královského rodu a v jeho těle teče modrá krev panovníka Anglie. Díky této skutečnosti je tedy nejen budoucím králem pekla, ale také pravým králem Anglie.

Hellboy se o tomhle faktu dozví až v devátem svazku, kde mu to řekne sama Morgana Le Fey. On tomu samozřejmě nevěří, ale brzy se sám přesvědčí, v momentu, kdy vytáhne z kamene Excalibur, Artušův legendární meč. Hellboy tuhle skutečnost považuje za důkaz toho, že se nevyhnutelně blíží naplnění jeho osudu, čímž je apokalypsa.

Hellboy má svého oblíbeného hrdinu

Když Hellboy vyrůstal, rád si četl a jelikož je to komiksový hrdina, Mignola ho nechal číst také komiksy. V nich se dočetl o postavě jménem Humr Lobster, která vám možná není až tak neznámá. Někteří z vás už jistě ví, že Humr Lobster je další okultní detektiv z Mignolova světa Hellboye.

Pro Hellboye to byl v dětsví hrdina, který bojoval proti nacistům a jejich okultním činnostem, díky kterým se chtěli pokusit změnit stav války ve svůj prospěch. Hellboy nevěděl, že je Humr skutečnou osobou ale to se změnilo, když se s ním osobně setkal. Tedy alespoň s jeho duchem, při jedné ze svých misí.

Hellboy měl holku

a nebyla to Liz Sharmanová. Chápu, že většinu z vás tohle napadlo jako první a hned jste si říkali, že autor tohoto článku je naprosto mimo. Pravdou ale je, že i když jsem mimo, v tomhle se nepletu. Liz Sharmanová je sice jeho láskou, ale to pouze ve filmu. Ačkoliv jsou to kolegové a určitě k ní Hellboy chová jisté sympatie, v komiksu to ale zůstalo jen u tohohle a dalo by se říct, že mají spíše sourozenecký vztah.

Jeho komiksovou láskou je Alice Monaghan, kterou zachránil před únosem víl, když byla ještě dítě. Hellboy se s Alicí potká až po dlouhých padesáti letech, kdy se do sebe zamilují a plánují spolu žít. Jejich společný život ale netrvá dlouho, jelikož Hellboy v poslední knize zemře.

Hellboy se potkal se Sabrinou, mladou čarodějnicí

V komiksech se Hellboy dočkal mnoho zajímavých crossoverů. Český čtenář jej již viděl v Goonově komiksové knize a ten kdo listoval v amerických sešitovkách, jej mohl vidět třeba s Batmanem či Savage Dragonem. Bylo toho samozřejmě více ale nás nyní zajímá něco méně pravděpodobného a hodně výstředního.

Určitě někdo z vás koukal na seriál Sabrina, mladá čarodějnice. Hellboy se s touhle malou čarodějkou setkal na poslední stránce komiksu Archie vs. Predator, kde dostal trochu prostoru ve svém samostatném panelu. Hellboy se jde podívat na Spellmanovic rodinu, a chce zjitit něco o jejich čarodějnických aktivitách. Doma ale narazí na Salema, Sabrininého mluvicího kocoura. Ten poté osloví Sabrinu jako princeznu čarodějnic a Hellboye Sabrině představí jako budoucího krále pekel.

 

 

 

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Poslední příspěvky v diskuzi

Loks19 Offline
Loks19 12/03/2017 (12. března 2017)
Odpověd na #7257 příspěvek od jardoom
No hned na zacatku pod nadpisem je spoiler alert... mam clanek opatrit jeste dalsim Spoiler varovanim? :D :D diky za pochvalu
jak je to nad tím obrázkem, tak jsem si toho nevšimnul :D Omluva, jsem slepec. :-) 
jardoom Offline
jardoom 11/03/2017 (11. března 2017)
Odpověd na #7256 příspěvek od Loks19
Pro někoho kdo sérii ještě nečetl tam může být pár spoilerů, tak bacha na to. Chtělo by to na začátku upozornit! Jinak supr článek. 
No hned na zacatku pod nadpisem je spoiler alert... mam clanek opatrit jeste dalsim Spoiler varovanim? :D :D diky za pochvalu
Loks19 Offline
Loks19 11/03/2017 (11. března 2017)
Pro někoho kdo sérii ještě nečetl tam může být pár spoilerů, tak bacha na to. Chtělo by to na začátku upozornit! Jinak supr článek. 
Morzael Offline
Morzael 11/03/2017 (11. března 2017)
Odpověd na #7254 příspěvek od TonyT
Takže další filmu už nebude ?
Ofiko prej na 100 % ne :(
TonyT Offline
TonyT 11/03/2017 (11. března 2017)
Takže další filmu už nebude ?
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku