Nejmocnější hrdinové Marvelu 014: Strážci galaxie

9. března 2017 S4TW Diskuze (0)
Nejmocnější hrdinové Marvelu 014: Strážci galaxie

Strážci Galaxie zaznamenali v posledních letech rapidní vzrůst popularity, což způsobil samozřejmě především film. Ovšem tato skupinka, která se snaží zachraňovat celou galaxii a nejen planetu Zemi, jak je tomu obvykle u kolegů z Avengers, tu byla již několik desítek let. Ovšem balancovala na hraně nezajímavosti a čtenáři je neřadili úplně mezi top série, to se trochu změnilo s příchodem druhé řady, která je součástí tohoto NHM.

Knihy Dobrovský

Začnu retro příběhem, který nám má představit původní tým. Bohužel jsme měli možnost tento sešit již číst v rámci druhého UKK, takže trochu lituji, že distributor nezvolil třeba sešit s úplně prvním výskytem této skupiny. Korvacova sága je skvělé retro a tento sešit taktéž, tudíž zase tolik nevadí si to přečíst po druhého. Navíc tento tým mi vlastně nic moc neříká, jelikož se v poslední době v komiksu moc neobjevuje. Příběh má spád, je to neustálá akce s povedeným záporákem a zajímavými charaktery. Retro kresba patří mezi tu top a je plná sci-fi výjevů. Jednoduše velmi slušné retro.

Teď to hlavní. Strážci Galaxie vol. 2. Příběh do tohoto opravdu solidně šlápne, jelikož se tu vytvoří hned několik zajímavých vláken a pouze část stihneme během šesti sešitů rozplést. To je přesně to, co pořádná a delší série potřebuje. Samozřejmě se z toho někdy stane mišmaš, který přestane dávat smysl a tím bavit, ale minimálně začátek této série takový není.

Takže hned v prvním sešitě to na nás Abnett s Lanningem vychrlí, tým se dává dohromady a postupně jsou nám představeni jednotlivý členové a způsob, jakým byli zrekrutováni. Hned vtrhávají do akce, kdy se snaží zavřít trhlinu, která je zkázonosná pro celou galaxii. Jsou to časoprostorové trhliny (už jen to značí, že se jedná o pořádný průser, který se nevyřeší v pár sešitech), které přinášejí do klasické reality vždy něco hnusného.

Při řešení problému s první trhlinou se Strážci zapletou se zajímavou skupinku - Univerzální církví pravdy. Následně při zavírání druhé trhliny se objeví Vance Astro, člen budoucích Strážců galaxie (o těch jsme četli v první sešitu). No a aby toho nebylo málo, tak v posledních sešitech se řeší jiný problém a to Skrullská invaze, která se týká i samotných GotG.

Příběh je skutečně rozsáhlý a nám se povede dokončit pouze jedna linie (nebudu prozrazovat jaká) a zůstane velké množství nezodpovězených otázek. A to je přece skvělé ne? Chápu, že pro lidi, co neholdují komiksům v původním znění zase tolik ne, ale zkuste to, tahle série za pokus určitě stát bude. Díky otevřeným scénářům a neustálým pokládáním dalších otázek máme důvod koupit další knihu (sešit) a to na těchto superhrdinských sériích mám rád.

Prostě příběh se povedl na jedničku z hvězdičkou. Neustálá akce, spousta zajímavých námětů, čtenář je pořád v napětí, jaká nová katastrofa nastane a to celé potká tak originální a zábavný tým, jakým Strážci jsou. To je totiž další velké plus tohoto komiksu.

Ta skupinka různorodých jedinců, no řekněte sami - vraždící Gamora, nekompromisní Drax (ten, jenž netoužil po ničem jiném, než zabít Thanose), mýval se svým kvérem, ukecaný a manipulující pozemšťan, královský bejby strom Groot (okey, ten si ještě na svou roli počká), kosmický Adam Warlock, citlivá, ale mocná Quasar a do toho velké množství skvělých a zajímavých vedlejších postav.

Strážci galaxie sází hodně na vtip, to jsme si mohli všimnout již ve filmu a komiks rozhodně má i svou humornou stránku a to nejen díky hláškujícímu Rocketovi či Star-Lordovi. Ale tento příběh má i dost temný nádech, především díky neustálé hrozbě velkého průseru, který může zničit nejen tým, ale celou galaxii. Ke kresbě jen řeknu, že se jedná o precizní moderní práci, opět nic zázračného, ale i tak kvalitně zvládnutého. 

 

scénář, postavy, prostředí, katastrofický humor, akce
neuzavřený hlavní příběh, jehož konce se v překladu nedočkáme

Verdikt

Tenhle komiks mohu doporučit všemi deseti, každému, kdo má jen trochu rád vesmírná dobrodružství, prapodivné nepozemské rasy a kosmické bitvy. I když se asi nejedná o úplný top příběh, který by mě přimrazil na židli, tak mu vlastně nemám co vytnout. Náramně jsem si ho užil a dostal jsem vše, co od této roztodivné skupinky očekávám a vlastně i něco navíc. A rozhodně není náhodou, že mi právě přišel omnibus War of Kings...

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz