Ultimátní komiksový komplet #089: Fantastic Four - Soudný den

7. března 2017 S4TW Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #089: Fantastic Four - Soudný den

Poslední dobou to u Marvel vypadá, že si tato rodinná superhrdinská skupina, zvaná Fantastic Four, to nejlepší odsloužila a postupně se stahuje z hlavní stage. Samozřejmě je to způsobeno dost filmovými právy a velkým neúspěchem posledního snímku. Každopádně v době, kdy tuto sérii měl na starost Stan Lee a Jack Kirby se jednalo o pravý opak.

Tato série patřila mezi to nejlepší, co u Marvelu vycházelo a není divu. Jedná se o ty nejlepší příběhy, jaké s tímto týmem můžeme číst, Stan je tu v životní formě a Jack to podtrhuje úžasnou kresbou. FF byli úspěšní taky především díky ostatním postavám, které se v této sérii vyskytují a tato kniha není vyjímkou - Dr. Doom, Black Panther, Klaw či Silver Surfer. Otázkou už jen zůstává, jak tuto knihu zhodnotí porota ve složení - S4TW, jardoom a Elhonzo.

Knihy Dobrovský

S4TW

Stojím si zatím, že jedním z vrcholů Stana Leeho jsou Fantastic Four a ta nejvelkolepější jízda vypukla právě v minulé knize s příchodem Galactuse (samozřejmě druhým vrcholem je jeho Spidey, ale o tom třeba jindy). Příchod Galactuse bylo asi to nejlepší, co jsem od Leeho četl, otázkou je, jestli kvalita pokračuje?

No, upřímně si myslím, že tato kniha je lehce slabší. Nejspíš je to především tím, že tu je méně takových těch šokujících momentů, kdy přicházejí nové a úžasné postavy. Pravdou zůstává, že Fantastic Four dělají především ostatní postavy, ať už padouši (Doctor Doom, Klaw) či spojenci (Black Panther, Silver Surfer). Ovšem samotní FF, jsou místy dost, no, nesympatičtí. Sue, je úplně zbytečná postava, ta se jen pořád něčeho bojí. Torch je zamilovaný puberťák a tak se i chová. No a Thing se také pořád jen lituje. Nejlépe mi z toho nakonec vychází Reed. Ale jak říkám, ostatní postavy to zachraňují.

Klasicky nás čeká kvantum textu, místy i takového toho echt zbytečného, ale příběh má velmi slušný spád a především příběh s Black Pantherem a konec s Doomem jsou skvělé akční jízdy, které se velmi dobře čtou i dnes. Když nad tím tak přemýšlím, tak FF fungují především společně, samostatně jsou ty postavy úplně o ničem. 

Komiks hodně dělá kresba, jelikož Jack Kirby je král a v sci-fi a fantasy scénách je velmi silný. Jeho ztvárnění postav a jejich emocí ovšem není o moc slabší. Bojové scény mají spád a náboj, prostě top old school kresba, jak se patří.

Komiks nedosahuje kvalit Příchodu Galactuse, ale pořád se jedná o velmi dobrý starší kousek s několika historickými milníky (především první výskyty BP) a proto určitě stojí za přečtení.

7/10

jardoom

Mám pocit, že díky tomu UKK zraju jako víno, protože čím jsem starší a čím víc toho oldschoolu přečtu, tím víc mi to začíná vadit a dívám se na to úplně jinýma očima.

Z mojich recenzí všichni víte, že staré Marvelovské komiksy nejsou nic, co bych vyhledával, a proto také téměř vždycky nadávám na tu užvaněnost, která v té době panovala. Je mi ale záhadou, jak je možné, že to samé autorské duo napíše dva komiksy, s totožnou tématikou a mám na to úplně protikladné hodnocení.
Příchod Galaktuse mi celkem nesedl, byl to pro mě scénářem určitě nadprůměr, ale zpracované to bylo hrozně a těch keců všude kolem. Doslova 200 stran teroru, které by v dnešní době scénárista nacpal do komiksu o čtyřech sešitech. 

Soudný den na příchod Galaktuse navazuje, jelikož je to Galaktus svazkem se sešity Fantastic Four vol. 1 #44–51 a Soudný den pokračuje sešity #52-60. Možná proto jsem se do čtení tohoto komiksu tak přemlouval. Opravdu se mi nechtělo.

Jenže během toho roku, který mezi vydáním jednotlivých komiksů byl, se buďto změnilo něco ve mně, nebo to psal úplně někdo jiný. Komiks je určitě ukecaný, to nepopírám, nyní to ale nebylo tak otravné a zbytečné jako předtím.

Ono to je možná i jakýmsi posunem vpřed. To neustále okecávání je totiž zbytečné, protože většina těch komiksů byla strašně jednoduchá, takže vám připadá divné, proč někdo vysvětluje něco, co je zřejmé. Soudný den ale až tak jednoduchý není a občasný popis navíc se určitě hodil. 

Navíc i záporák se představil jako zajímavý charakter, který má zajímavou motivaci (nyní sice otřepanou a banální ale i tak dobře vykreslenou), a jelikož Dooma dobře známe, dálo se to určitě očekávat. Tohle je určitě další stavební cihla, díky které se tohle podařilo postavit.

Teď to mělo opravdu grády a mám pocit, že Leeho Fantastic Four otevřu bez nutné dávky odporu, kterou jsem k tomuto počinu nyní měl.

7/10

Elhonzo

Od prvního dílu, neboli Příchodu Galactuse, už nějaký ten pátek uběhl. Ale nebojte Stan a Jack jsou zpět, a servírují nám stejně fantastické dobrodružství jako posledně. 

Co se (tehdy) nových postav týče je tento díl trochu chudší, ale i tak v klidu obstojí oproti předchozímu. Máme totiž možnost si vychutnat první výskyt T’Challi aka Black Panthera, který byl jedním z prvních černošských superhrdinů v komiksech. Podíváme se tedy do jeho afrického království Wakandy, několikrát se objeví Inhumans a samozřejmě také latverský diktátor kterému je věnována největší část knihy. 

Stan (a na půl Jack) dal komiksu dvě skvělé postavy. Na straně dobra úžasného Spider-Mana a na straně zla ďábelského Doctora Dooma. Zde máme možnost sledovat jeden z Doomovo prvních plánů jak získat božskou moc. Podobně jako u Thora, tak i tady Leeho (možná) dnes už zastaralý způsob psaní/mluvy pasuje naprosto skvěle. Hlavně tedy když mluví Doctor Doom, neboť z každého jeho slova máte pocit, že ten týpek je lepší než všichni v jeho blízkosti. A když začne barvitě nadávat Benu Grimmovi, tak to prostě stojí za to. 

Kirby jede ve svém klasickém Královském módu a jeho kresba baví i dnes. Jedinou výtku bych měl ke kvalitě obličejů v několika sešitech. Nevím jestli tohle bylo už v původní verzi, nebo jestli k tomu došlo když se restaurovala kresba a barvy, ale v několika číslech působí postavy nedodělaně a odbytě.

I když to není tak silná kolekce jako díl předchozí, tak určitě stojí za pozornost. Zvlášť pokud máte rádi starší příběhy. Tohle jsou totiž jedny z nejlepších. 

9/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz