Nebeský bibendum

3. března 2017 S4TW Diskuze (0)

Je to originální příběh, příběh zvířete, které často nevídáme potulovat se po městě... příběh romantické duše... citlivého hocha.

Nebeský bibendum

Nebeské bibendum je francouzský komiks a často se stává, že něco francouzského, je dost odlišné od klasického mainstreamu, ať už je to literatura, hudba, umění či komiks. A tento komiks to potvrzuje měrou vrchovatou, jelikož se jedná o skutečně originální, zajímavé, ale především netradiční dílo, které toho dokáže říct strašnou spoustu v různých náznacích, ale zároveň dokáže potrápit naše mozkové buňky.

Nicolas de Crécy je autor, který si dokáže velkou část věcí udělat sám a Meander je nakladatelství, které se nebojí vydat něco, co u čtenářů nemusí najít stoprocentní pochopení, tak se pojďme podívat na toto zvláštní dílko o tuleňovi ve městě z hoven...

Knihy Dobrovský

Občas to dělám, ale zdaleka to není pravidlem, že hodnotím komiks, jak působí na první pohled, když ho vezmete do ruky. Tady se jedná o exkluzivní práci, jelikož ten formát je na české komiksové standarty vyloženě obří. Dokonce i takovému Goon Library chybí píď k dosáhnutí takové skvostné velikosti. Sice se nejedná o formát, která by jste si mohli vzít na cestu do vlaku, ale na druhou stranu se bude skvěle vyjímat ve vaší knihovničce a na první pohled musí každého zaujmout. Samotné desky jsou též precizní prací a v kombinaci s velikostí musí potěšit každého komiksáka. Kresba na deskách v kombinaci s názvem vám jen potvrdí, že vás čeká něco, co nečekáte.

Jak popsat příběh? To je u tohoto díla celkem těžké, jelikož staví především metaforách, satiře a odkazech a o nějaký jasně daný a plynulý příběh tu neběží, ale zkusme to. Neposkvrněný tuleň Diego přijíždí do města, které se tváří jako klasická metropole dnešní doby, vlastně je to takový skrytý New York (nad Loirou, abych byl přesný). Jen pro upřesnění, ve městě žijí normálně lidé, což už je první zvláštnost - tuleň v lidském městě. Tak samozřejmě, že tu jsou i mluvící psy, co si fajčí dýmku, ale to je jiná písnička. Diega se snaží každý zpracovat k obrazu svému, ať už se jedná o profesory, psy či ďábla. A Diego se nechá, je tvárný, jelikož jsou to vlastně jen pneumatiky... 

Díky své apatičnosti získá Nobelovu cenu lásky, samozřejmě za přispění ďábla, který k tomu také chce říct své, ale to ostatně i psy. Profesor, ředitel, prezident se z toho samozřejmě zblázní a rozutečou se mu voliči, což je tak nějak jedno, protože se jedná o vyprávění jiného profesora, kterého si najala tři božská kuřata (nebo jsou to tučňáci?). A když už si myslíte, že to teda spěje k nějakému rozuzlení, tak je střih a konec.

To jen tak pro představu, aby jste skutečně pochopili či nepochopili o čem je děj, když se nad tím zamyslím, tak jsem to asi taky úplně nepochopil, ale jak jsem řekl na začátku, je to tak trochu jedno, protože o to tu jde až v druhé, spíš třetí řadě.

Musím říct, že samotná hlavní postava Dieaga je výborná. Je to vlastně tuleň, který se ocitne v lidském světě a snaží se nějak žít, respektive se ostatní snaží, aby zapadl, žil a byl jakousi ikonou dobra a lásky. Komický je již samotný pohyb této postavy, která se pohybuje pomocí berlí a tak prazvláštně se odráží a svou ploutev má v botě. Vlastně místy jsem nevěděl, jestli mi ho spíš nemá být líto. Emocionálně si tu s vámi autor snaží hrát vlastně celou dobu, ale k tomu za chvíli. Diego za celý komiks nepromluví (vlastně jen, když je v něm ďábel) a vy postupně zjistíte, že to je jen taková loutka, přitom ze začátku působí jako úplně jinak.

Ostatní postavy jsou též velmi zajímavé. Belzebub, který působí především komicky a jeho hrozby se nedají brát vůbec vážně. Ředitel (prezident, předseda), který je vlastně jen pytel plný pidilidiček. Pes, který chlastá. Profesor Lombax, ze kterého se po dekapitaci stanou později dvě hlavy na praseti s psí hlavou. A prostě nepřeberné obludárium, které vás bude bavit a zároveň v nich uvidíte množství metafor a odkazů. Všichni mají jedno společné - jsou tragicky komičtí. 

K těm emocím, já skutečně pořádně nevím, jestli jsem měl být po dočtení v depce, být pobavený, cítit nějaké poselství, brečet nebo co vlastně. Mám takový pocit, že od každého trochu, a to se povedlo. Ona i samotná kniha působí v první polovině jinak než v té druhé. Řekl bych, že první půlka je daleko více abstraktní a dává jakoby menší smysl.

Druhá má jasnější příběh, kdy to skoro působí jako dobra se zlem, ale ke konci to zase sklouzne trochu jinam. Každopádně se tomuto dílu povedlo, abych se nad každým panelem a větou zamýšlel, hledal tak odkazy a to, co je schované mezi řádky... Musím přiznat, že se to autorovi několikrát povedlo, ale místy jsem prostě nechápal. Najdete tu věci typu toho, že z veřejností se snadno manipuluje, stejně tak s neposkvrněným a tvárným jedincem. Že dobro a zlo nejdou jasně definovat nebo, že je odkaz naší civilizace jen dobře tvarované exkrementy.

Co mě hodně zaujalo je kresba. Groteskní, experimentální s inspirací v expresionismu. Sytě červeno žluté barvy střídají depresivní modrou šedivé a opět dotváří zvláštní rozporuplnou atmosféru. Jednostránky skvěle vyniknout v tomto velkém formátu a musím přiznat, že místy na mě kresba působila až jako umělecké dílo, pro mě se jednalo o věc, která mě na celém komiksu zaujala nejvíc.

Je to psycho, místy si skutečně přijdete jak na LSD. Zvláštní začátek, ale ještě víc zvláštní konec. Je to divné, hrozně divné. Je to těžké, hrozně těžké. Ale kdo má rád literární výzvy, tak je to to pravé dílo. Takových komiksů tu opravdu moc není, jestli vůbec nějaké.

 

kresba, postavy, originální satira, spousta skrytého
možná až přílišná náročnost, nejasnost

Verdikt

Tohle je komiks, který se nečte moc často. Vlastně to byl snad nejtěžší komiks, jaký jsem četl. Je v něm spousta skrytých věcí, ale i věcí, které nepochopíte. Určitě se nejedná o dílo pro každého, ale pro lidi, co rádi experimentují a mají rádi složitosti, satyru a několik různých, možná až protichůdných odkazů, tak si budou mlaskat blahem. Ostatní si mohou užít výbornou kresbu a skvělý formát. Já jsem si na díle našel své a určitě se k němu rád vrátím, jelikož věřím, že tam toho najdu ještě spoustu, co jsem napoprvé zcela přehlídl. Ale jelikož to vlastně nechápu, tak ani pořádně nevím, jak moc dobře to hodnotit, snad příště.

Meander
Děkujeme za spolupráci nakladatelství Meander, které na český trh od roku 1995 dodává nezaměnitelné umělecké knihy pro děti, dětské knihy pro dospělé a komiksy pro všechny, autorů českých i zahraničních, začínajících i těch legendárních, od Havla přes Magora, Brabence a Wernische až po Petra Nikla nebo Radka Malého.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz