Temná věž 02: Dlouhá cesta domů

28. února 2017 Morzael Diskuze (0)
Temná věž 02: Dlouhá cesta domů

Na konci roku jsme se dočkali dalšího dílu jedné velmi zajímavé série. Je to hororový western s krásnou kresbou a za prvním dílem stál Stephen King. Ne, sorry, Americký upír to nebyl. Což jste stejně asi poznali z názvu článku, ale musel jsem si trochu rýpnout do BBartu, který upíra zrušil, protože se neprodával. Temná věž má totiž dosti podobné predispozice a hele, ono to nějak jde. Takže jaká byla cesta domů kromě toho, že dlouhá?

Knihy Dobrovský

Žánr:

Horor, western, sci-fi

Příběh:

Roland a jeho ka-tet se vrací domů po své nepříliš zdařilé výpravě s mocnou kořistí - Maerlynovým Grapefruitem. Naneštěstí s takovými artefakty si není radno zahrávat. Obzvlášť pokud ještě nejste v bezpečí domovského města a v patách máte armádu pronásledovatelů. Když tajemná oranžová koule pohltí Rolandovu duši, situace se velmi zkomplikuje a šance tří mladých pistolníků na návrat domů je téměř mizivá.

O komiksu:

Tenhle komiks je noční můra. Fakt je. Začíná hlavním hrdinou, který drží spálenou mrtvolu své lásky, pokračuje pronásledováním armádou, která chce naše hrdiny zabít, šáhlýma představama o démonech v jiné dimenzi a obřích vránách, co klovou vnitřnosti, a nesmějí chybět ani zmutovaní vlci, co po vás jdou v temnotách. Zkrátka je to všechno naprosto čistokrevný materiál nočních můr. Strýček King by byl pyšný.

Druhý díl komiksové série Temná věž už totiž není podle žádné předlohy a autoři se tak museli vydat bez jištění vlastní cestou. Samozřejmě mistr King má poslední slovo, jestli mu ty jejich příběhy náhodou nebourají vesmír, ale myslím si, že může být maximálně spokojený. Vždyť víte - noční můry.

Když se to vezme kolem a kolem, tak se vlastně děj ve svazku moc neposune. Hlavní hrdinové prostě jedou domů a kazí se jim to, kde to jde. Celé je to o atmosféře, která by se dala krájet. Když už si myslíte, že bahno, ve kterém naši hrdinové jsou, je dost hluboké, objeví se úplně nová vlna hnoje. Napětí se stupňuje. Průsery se kupí.

Dozvídáme se konečně i něco o původu a motivacích hlavního záporáka - Karmínového krále. Jelikož jsem Temnou věž nikdy předtím nečetl, udělalo mi velkou radost, kolik inspirace pro ni King čerpal z Lovecraftových příběhů. Karmínový král okamžitě evokuje Krále ve žlutém a jeho snaha nastolit chaos prastarých dob, velmi nápadně připomíná kulty Prastarých. Za mě dobrý.

Všechny scény tu jsou jako výjevy z pekla. V knihách a komiksech existují fantasy světy, kde byste chtěli žít, tohle ale rozhodně není jeden z nich. Tomu samozřejmě pomohla i fantastická kresba Jae Leeho, který má pro démony a děs vyloženě talent od přírody. O to zábavnější je ale komiks číst.

Kdybych měl říct dvě věci, co bych komiksu vytkl, tak je to místy až moc vtipů a deus ex machina. Sarkastický humor, kterým na sebe střílí naši mladí pistolníci je super, ale občas už mě rušil. Přišlo mi, že ve vypjatých chvílích, kdy by postavy měly přemýšlet o přežití, se víc snaží o trefnou hlášku. Což trošku ztěžuje sžití se s postavami a situací.

A deus ex machina? No, klasika: hrdinové se snaží dostat ze svých šlamastik, ale noří se jen hlouběji do písku, a když už si myslíte, že jsou v koncích, objeví se vyšší moc, která všechno uhasí. Tohle já prostě nemám rád.

Jinak si myslím, že parta autorů pokračuje v práci a světě Stephena Kinga velmi zkušeně. Jazyk vypravěče, dialogy i děj zůstávají v těch dobrých směrech velmi kingovské a zábavné. A o to tu jde především, ne? Jsem si jistý, že s jejich rostoucí sebejistotou budou další díly ještě lepší.

Verdikt

Pokračování Temné věže, tentokrát už čistě pod taktovkou zkušených komiksových autorů, se velmi vydařilo. Příběh odsýpá, atmosféra je dusivá, kresba pekelná. Svazek slupnete na posezení a nebudete si úplně jistí, jestli jste něco četli, nebo usnuli a měli opravdu podivnou noční můru. Až na pár výhrad je to zatím velmi podařená a zajímavá série. Může se tak pro vás stát důstojným nástupcem dovydaného Lucifera. Zkuste dát Temné věži šanci. Venku jsou teprve dva díly, takže je ideální čas naskočit. Buďte si jisti, že nic ani vzdáleně podobného tu nevychází.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz