Lucifer 11: Večerní modlitba

28. února 2017 Morzael Diskuze (0)

...nashledanou v Pekle

Lucifer 11: Večerní modlitba

Někdy se zázraky dějí. Série Lucifer je jich plná. Ale asi největším zázrakem, který předvedla, je kompletní vydání všech dílů. Kdyby Crew tuhle pecku od Mika Careyho nepomohla Netopejru dovydat, asi bychom skončili u třetího dílu. Satan tomu ale dal, a teď je čas zamáčknout slzu. Rozlučte se spolu se mnou s další komiksovou sérií, která nám posledních několik let dělala dvakrát do roka radost. Dámy a pánové: Luciferova Večerní modlitba!

Knihy Dobrovský

Žánr:

Fantasy, horor

Příběh:

Vesmír byl na poslední chvíli zachráněn a má nového vládce. Všechny smyčky ale nejsou uzavřeny a je třeba vyřešit posledních pár věcí. Je třeba dopovědět několik posledních příběhů a zjistit, co bude s původním vládcem pekla a jeho přáteli(?).

Jako bonus pak dostaneme příběh z Luciferovi minulosti, kdy se ho někdo pokoušel zničit skrze snění. A potkáme v něm dokonce i celkem očividného starého známého.

O komiksu:

Byla to dlouhá cesta. Myslíte, že to Mike Carey tušil už na začátku? Že série, která začala jako spin-off Gaimanova veledíla se vytáhne až na 11 knih a původního Sandmana tím v počtu dokonce překoná? (No jo, ty rejpale, tak nepřekoná, když započítáme i Předehru a všechny další knížky.)

Žádné jeho vyjádření v tomto směru jsem sice nenašel, ale podle mě nětušil. Naopak říkal, jak se příběhy Jitřního knížete a jeho spolubojovníků, protivníků i postav, co s ním jen sdílely svět, sami objevovaly v podstatě po cestě.

Například všechny části s kentauří rasou z Luciferova vlastního vesmíru vznikly vlastně náhodou. Při tom se staly skvělým způsobem, jak vypovídat o novém světě, jeho obyvatelích a kouzlech. Kentauři proto nemohli chybět ani v poslední knize, aby nám vyprávěli ještě další své příběhy. Abych pravdu řekl, tak jsou naneštěstí tím nejslabším článkem Večerní modlitby. Scénáristicky jsou sice velmi poutavé a vždy se zajímavou pointou, ale ta kresba? To je fakt hnus.

Na starost ji měl Zander Cannon a Big Time Attic (ukažme si na ně) a myslím, že kdyby to tihle borci zkusili někdy u Čtyřlístku, z vysoka by se jim vysmáli. Čtyřlístek zmiňuji, protože vám ho kentauří část prostě ihned evokuje, co se barev a stylu týče. Jenže i když je čtyřlístkovská kresba na první pohled jednoduchá, umí správně zachytit proporce a každé druhé postavě tam neujížděj oči.

Že se mi kresba nelíbí, to jsem většinou ochotný skousnout jako subjektivní pocit. Objektivně ale poznám, když něco prostě není na úrovni. A tahle kresba opravdu nebyla. Fakt nechápu, jak těm patlalům mohli dát možnost podílet se na finálních sešitech jedné z nejlepších fantasy ság všech dob, u jednoho z nejprestižnějších vydavatelství všech dob.

Naštěstí to od druhé části vzali do rukou zpátky borci z A teamu jako Peter Gross a Dean Ormston, kteří mi zas vytřeli zrak. Mike Carey pak uzavírá všechny možné smyčky, které během Luciferova dlouhého runu vznikly.

Musí ale především vyřešit, co s postavou samotného pána pekel, když je jeho práce u konce. Ve svazku nás tak čeká opět filosofování, setkání se starými známými, trocha poetiky a konec, který je vlastně začátkem. Autor uzavírá svoji epochu dojemně a vy budete mít podivný pocit z toho, že vám bude Satan chybět. Už ale nebylo možné to dál protahovat. Lucifer nebude nikomu panáčkovat, ani Careymu, a myslím, že série byla ukončena právě včas.

V retrospektivě nám tak proběhne celý Samaelův život před očima. Mike Carey se nechal vést a vedl Lucifera velmi elegantně a nečekaně. Ona je to také velmi elegantní a nečekaná postava, čímž se řadí mezi ty nejoriginálnější vůbec.

Podle mě si tak vysloužil další příslovce, se kterým může být Jitřní kníže spojován. Máme biblického Lucifera, miltonovského, dantovského a teď už i careyovského. Stvořil v něm velmi ambivalentní charakter, kterému budete rozumět, který vás bude bavit, ale který vás občas i pěkně vytočí, a rozhodně byste ho nechtěli potkat.

Důležitou součástí tohoto světa je i spousta zajímavých postav, které Luciferovi zkřížily cestu. Se všemi jsme se důstojně rozloučili. Kdybychom nedostali ještě poslední příběh se skvělým Gaudim, asi bychom se my čtenáři vzbouřili.

Je velmi zajímavé, kolik skvělých a silných ženských charakterů tahle série má. Vlastně by se dalo říct, že Luciferův svět tvořily ženy. Hromadné rozloučení se všemi z nich bylo proto velmi emotivní a silné.

Pokud vám tohle nestačilo, tak na konci máte ještě přihozený příběh Nirvána. Odehrává se někdy před celou sérií Lucifer, kreslil ho vynikající Jon J Muth a hostoval tu samotný Morpheus, Pán snů.

Tahle třešnička na konci je vyloženě komiksovým pohlazením na rozloučenou od jedné z nejlepších fantasy sérií, které kdy byly vydány. Dobrá práce, Miku Carey! Vsadím se, že v pekle máš za ni připravený VIP pokoj s nekonečnou zásobou chlastu, jídla a všemožného hříšného potěšení.

Verdikt

I když hlavní příběh skončil v předchozím svazku, zbylo ještě hodně věcí k dořešní. Večerní modlitba tak uzavírá všechny linie a důstojně se loučí se všemi postavami a skvělou ságou z dílny Mikea Careyho a spousty dalších skvělých umělců. První příběh sice sráží kvalitu svazku svou kresbou, ale ten poslední vám to bohatě vynahradí. Vynikající zakončení, vynikající série. Dobře doleť, Jitřní kníže, ať už je to kamkoliv.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku