Bílý Láma

24. února 2017 Morzael Diskuze (2)

Vše je jen iluze... kromě téhle recenze

Bílý Láma

Nevím, jestli to je čistě mnou, ale vždycky mi přijde, že každý nový díl Mistrovských děl evropského komiksu je velkou událostí. Obzvlášť pokud se jedná o zavedené tvůrce. No a Alejandro Jodorowski je rozhodně jedním z takových autorů. 

Spousta lidí je i dnes ochotná zaplatit skoro 3000 za beznadějně vyprodaný Incal v pevné vazbě; Kasta Metabaronů byla vyprodaná téměř do dvou měsíců; a Borgiové se už také dočkali svého dotisku. Další pecka z pera jednoho z nejkultovnějších autorů komiksů v historii byla proto skoro sázkou na jistotu. Takže Bílý Láma…

Knihy Dobrovský

Žánr:

Dobrodružný, mysteriózní, duchovní, fantasy, filosofický

Příběh:

Dalajláma Mipam měl zlý sen. Viděl budoucí zánik Tibetu. Ve svém stařeckém těle už ale není schopen tuto katastrofu odvrátit. Rozhodne se proto pro poslední reinkarnaci. Jako své nové tělo si vybere dítě páru cizinců ze západu - Gabriela.

Tibet ale naneštěstí není tak pohádkové a mírumilovné místo, za jaké ho většina lidí má. Rozpíná se tu krutost, korupce a démoni lidští i doslovní. Gabrielova cesta životem k osvícení a jeho osudu bude trnitá a strastiplná. Potká při ní mnoho dobrých přátel i nemilosrdných protivníků.

To vše, aby dal Tibetu a Buddhismu a lidem naději.

O komiksu:

Bylo úterý večer. Do konvičky jsem si udělal zelený čaj koupený ve slevě v Albertu. Vypnul jsem Facebook a následně i Macbook. Vlezl jsem si do své postele z Ikey, pod peřinu z Ikey a lampičkou z Ikey jsem si posvítil na komiks v pevné vazbě za více jak 1000 korun. A jako správný zápaďaň jsem si hloubavě početl duchovní příběh o hledání osvícení, odmítání hmotných statků i slávy, o životě, ve kterém vám stačí jen kus hadru kolem beder a kopřivy k jídlu. Dozvídám se, že vše je jen iluze.

V takové chvíli si člověk skoro řekne, jestli vede správný život? Jestli by neměl přehodnotit své postoje a žít víc v harmonii se sebou a se světem? No, a to se mi přesně nestalo. Řekl jsem si, že můj život je bezva a ráno si dám ke snídani vajíčka se slaninou.

Ne, jsem celkově proti tomu, když se západní člověk nuceně pasuje do východních nauk. Znám sice pár lidí, co to dokázali, ale o hodně víc znám pozérů, kteří je používají jen k tomu, aby mohli říkat, že jsou lepší lidi.

No, co se dá dělat, Buddhismus a východní nauky jsou dnes zkrátka v kurzu. Růžence z New Yorkeru nahradily Buddhistické korálkové náramky. Dojebali jsme Jógu na všechny možné způsoby (power, levit, hot, aqua - myslím, že v Indii by čuměli). Meditace slouží vysokému managementu korporátního sektoru k tomu, aby nabrali po obědě potřebnou mentální energii k dalšímu hrabání peněz na nové Bentley. A Kalousek mává vlajkou Tibetu. Dneska je zkrátka každý Buddhista.

Sám Jodorowski, který studoval vše možné včetně Zen Buddhismu u jednoho světoznámého mistra, se ale za Buddhistu nepovažuje. Bílý Láma je toho právě skvělou ukázkou.

Jodorowski sice používá své a Bessovi hluboké znalosti Tibetu, jeho zvyků, tradic, folklóru i náboženství, ale zároveň je staví do konfliktu s jejich ryzostí. Nejíte maso? No a co když jste na pokraji smrti? Nikomu ubližovat nebudete? A co když to přísaháte své matce? Je Buddhistický klášter místem klidu a osvícení, nebo jen další mocenská struktura náchylná ke korupci? Jak se zbavit armády nepřátel, aniž byste někomu ublížili?

Pokud jste četli Kastu Metabaronů, určitě znáte autorovu oblibu ve tvorbě postav s božskými schopnostmi. Bílý Láma je právě cesta jedné takové postavy. Gabriel se stává prakticky dokonalou bytostí po všech směrech. My sledujeme kolik toho bude muset opustit, kolik lidských iluzí bude muset nechat za sebou. Je to krásný vhled do romantických představ o Buddhismu a Tibetu v kontrastu s reálným světem krutosti, které je člověk schopen.

O Buddhismus se zajímám asi od 14 let. I když nejsem žádný velký expert, velmi mě potěšilo, jak věrně jsou zachyceny různé detaily. Od pověstí o Buddhovi po význam manter. Vlastně si myslím, že pro laika to může být zábavný úvod do fungování tibetského Buddhismu. Samozřejmě vše berte s rezervou. Jodorowski si některé věci ohnul, aby lépe seděly do příběhu a byly poutavější.

Osobně musím říct, že Bílý Láma se mi od něj líbil asi nejvíc. Bylo to méně divné než Incal a méně epické než Metabaroni (a méně prasácké než Borgia). I když má kniha kolem 300 stran, dal jsem si ji na posezení a nebyl jsem zklamaný.

Jodorowski zkrátka umí psát závěry. Ví, jak dobře zakončit příběh, jak předat pointu i jak nechat dostatek prostoru, aby si čtenář domyslel, co potřebuje. Tenhle balanc zvládá jen velmi málo autorů. Stejně tak umí poutavě vyprávět příběh a zároveň na něj napasovat metafyzické a filosofické bláboly. Jen ta míra blábolů bude pro někoho únosnější než pro jiného. Já z nich byl nadšen.

Kresba Georgese Besse je prostě úžasná. Začíná se ze mě asi stávat jeden z těch otravů, co se ohlížejí do minulosti a říkají, že tenkrát bylo líp. Ale jak by ne? Když vidíte něco takového - tak živého, detailního a oslovujícího, tak vám prostě ten digitální sajrajt, co dnes plodí někteří autoři, skoro zvedá kufr.

Bessovo používání barev je právě to, co pozvedá některé obrázky z puhého komiksu na duchovní prožitek. A ten blázen to dělal celé sám! Žádný tým inkerů a coloristů! Osm let na tom makal. Já si myslím, že Bess si to klidně může nakráčet do Buddhistického kláštera, naklonit se přes ty mnichy, co tam z písku tvoří mandaly a posměšně si odfrknout.

Verdikt

Jodorowski a Bess odevzdali ze sebe na Bílém Lámovi jen to nejlepší. Jodorowski svůj um pro stavbu příběhů a předání myšlenky a Bess svoji úžasně detailní i duchovní kresbu. Oba zkombinovali svoje hluboké znalosti Tibetu a Buddhismu a stvořili prostě úžásné dílo. Za mě nejspíš to nejlepší, co tu od Joda vyšlo.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

Morzael Offline
Morzael 28/02/2017 (28. února 2017)
Odpověd na #7250 příspěvek od TonyT
Nic si z toho nedělej, ohledně kresby mám stejný názor :-) Holt papír a tušku nic nenahradí.
To jo, třeba ten českej Kickstarter On the Cost of Dream byl fakt strašnej, co se tý digitální kresby týče.
TonyT Offline
TonyT 26/02/2017 (26. února 2017)
Nic si z toho nedělej, ohledně kresby mám stejný názor :-) Holt papír a tušku nic nenahradí.
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku