Ultimátní komiksový komplet #093: Nick Fury - Agent S.H.I.E.L.D.u 2

23. února 2017 S4TW Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #093: Nick Fury - Agent S.H.I.E.L.D.u 2

Již je to nějaký pátek, co jsme si tu zrecenzovali první část Nick Fury - Agent S.H.I.E.L.D.u, konkrétně tomu bylo 20. srpna. První část nebyla čistě práce Jima Steranka, ale ještě i Stana Leeho a Jacka Kirbyho. Tentokrát tomu bude jinak, jelikož tentokrát si Jim Steranko kreslil a psal celý příběh sám. Steranko je bezesporu revolucionář na poli komiksu, do tohoto média přinesl spoustu nového a nebál se využít nové metody a experimentovat. Čehož je důkazem i tato druhá kniha. Jestli má tento příběh kouzlo i dnes, na to se pokusí odpovědět Elhonzo, jardoom a S4TW. Nick Fury jde do akce!

Knihy Dobrovský

Elhonzo

Po prvním dílu konečně na řadu přichází série na kterou jsem se nejvíce těšil. Myslím tím samozřejmě sérii Nick Fury Agent of S.H.I.E.L.D. ,která má díky Sterankovi dnes už kultovní status. 

V první části  ještě dojíždí příběh z knihy první. Uzavírá se tedy souboj s Yellow Clawem a končí tím i  samotná série Strange Tales. Po stránce příběhu a stylu vyprávění je tady prakticky všechno stejné jako v prvním díle. Jedná se o jednoduché, ale zábavné, špionážní příběhy, které se neberou moc vážně a mají správně drsného hlavního hrdinu a dostatek nadhledu aby jim to celé procházelo.

A dalo by se říct, že na stejné vlně jede i druhá část knihy. Ale i tak je tam vidět určitý vývoj. Steranko si v té době sérii řídil už úplně sám a mohl skutečně popustit uzdu své fantazii. Změnil se styl psaní, takže to není tak ukecané a čtenáři není popisován každý zbytečný detail. Navíc zkouší Furyho zasazovat i do trochu netypických (nešpionážních) dobrodružství, takže se dočkáme hororového příběhu na blatech nebo souboje příšer na pustém ostrově. 

Co ale stojí nejvíc za pozornost je Sterankova kresba. Ta v té době musela být něco úžasného (vlastně i dnes je docela cool). Ať už jde o barvy nebo o práci s panely, všechno působí tak že to předběhlo svou dobu. Schválně na kolik komiksů, které v sobě měli čtyřstránkovou akční scénu, si vzpomenete ? Je to zkrátka ten styl starší kresby na který mě baví koukat i dnes. Jediné co to trochu sráží je český lettering v několika případech. 

Příběhy Nicka Furyho jsou sice průměrné, ale díky nadčasové kresbě je tato kniha něčím, čemu by jste určitě měli dát šanci. Za kresbu tedy dva body navíc pro S.H.I.E.L.D. . 

8/10

jardoom

První část tohoto příběhu recenzovala trojce Drekorian, Elhonzo, S4TW ale ačkoliv jsem Drekorianova náhrada, celkem s jeho hodnocením sympatizuji a navážu na něj.

Co se scénáře týče, zvládnuté to vůbec není. Je to lehký podprůměr, který se snaží držet vaši pozornost neustálou várkou informací. Bohužel to ale nefunguje tak jak má. Na ukecanost už si celkem zvykám, ale určitě nemůžu přehlížet to, že ať se děje cokoliv, postrádá to nutnou dávku logiky.

Příběh vám nabídne zápletku tak komplikovanou, že vlastně sami nevíte, co se pořádně děje a tohle prostě smrdí průserem. Číst a nevědět o čem, to je prostě problém. Příběh prostě není srozumitelný a to je obrovská překážka, která se staví snad před každý typ čtenáře.

Kresba je ale mnohem lepším aspektem. Tohle bylo sice hodně dobové, a i když častokrát říkám, že starší kresbu nemusím a užívám si moderní mainstream, tohle bylo celkem příjemné. Hodně to připomíná superhrdinské animáky z devadesátek a ty já měl rád.

Pořád je to oldschool, ale už né až tak pravěký. Navíc je pravda, že kresba je příjemnější část této knihy, která měla fungovat jako špionážní drama, které bohužel vůbec nepůsobí jako drama a špionážně se vlastně jen tváří.

5/10

S4TW

Po ne příliš povedené první části jsem byl v očekávání, jak dopadne pokračování, jelikož je tento komiks obecně celkem dobře hodnocen. A už chápu proč.

Tak po příběhové stránce to není zase o tolik slavnější, stále mi přijde, že se jedná o takovou slátaninu všeho možné – detektivka, špionáž, sci-fi, fantasy, horor, humor... Ale je to taková nefungující slátanina, je to jednoduše přehnané a u S.H.I.E.L.D.u bych si přestavoval něco zcela jiného. Kupodivu mi nejvíc sedla předposlední kapitola, kterou psal Roy Thomas. Jako i Steranko měl světlejší momenty – především poslední sešit. Bohužel se chlapec snažil přespříliš šokovat, inovovat a bůh ví co ještě.

Na druhou stranu díky svému neotřelému přístupu nám dopřál absolutně úžasný zážitek z jeho kresby. Na tu dobu se jednalo o něco neskutečně moderního a oku líbivého, že i dnes má tato kresba co nabídnout a mě osobně nesmírně bavila. Jeho práce s panely je skvělá (jedná se o 60. léta!), ale především experimentování v jeho kresbě, kdy využívá i fotografie... jedním slovem – paráda.

Když si člověk odmyslí naivní a přehnaný scénář, který je opravdu na hraně braku, a užívá si jen precizní kresbu, tak bude mít neskutečný umělecký zážitek. Bohužel si v komiksu těžko odmyslíte příběh, tudíž to knihu celkově dost sráží. Velká škoda, ale kvůli kresbě se tento komiks navždy zapíše mezi přelomová díla. 

6/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz