Ú.P.V.O. 06: Univerzální stroj

21. února 2017 Morzael Diskuze (0)

Rekviem za panáka

Ú.P.V.O. 06: Univerzální stroj

Zvláštní, jak je vesmír Hellboye podobný tomu našemu - neustále se rozpíná. Na Mignolaverse sice nejsem úplně expert, ale přijde mi, že se každou chvíli objevuje nová série nebo minisérie a už v tom mám slušný zmatek (pokud mluvíme o USA). Naštěstí má tento vesmír skálopevný základ, který spolu s Hellboyem tvoří právě série Ú.P.V.O. a dohromady představují povinnou četbu svého geniálně postaveného světa. Pojďme se tedy společně mrknout, jaký byl další díl základu.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Horror, fantasy

Příběh:

Starý dobrý golem Roger nešťastně padl v boji a každý člen sboru se s tou ztrátou musí vyrovnat po svém. Kate se snaží získat prastarou knihu, která by ho oživila, Johann se s ním pokouší komunikovat přímo a ostatní se prostě snaží uctít smrt kamaráda.

Mezitím Kate padne do zajetí, kde dokáže, že její doktorát z historie z ní dělá velmi nebezpečného a platného člena týmu. Stačil jí k tomu pouze jeden módní doplněk.  

O komiksu:

Líbí se mi, jak se ze série stává více a více osobní záležitost, kde jsou vnitřní démoni stejně důležití a mocní, jako ty vnější. Jenže na rozdíl od Hellboye, tady ti vnitřní démoni nejsou až tak doslovní (i když…). Jde spíš o obyčejné lidské emoce a problémy, které se střetly s nadpřirozenem.

Tématem svazku je smrt. I když se tak jmenovala čtvrtá kniha Ú.P.V.O. přijde mi, že tady by to bylo příhodnější. Roger ve své smrti sbližuje celý tým a na povrch vyplouvá tajná historie jednotlivých členů. I záhadný kapitán Daimio konečně vysvětlí, co se mu stalo a čím si své místo v jednotce zasloužil. Johann zase vypráví o strastech svého (astrálního) života a Abe vzpomíná na jednu akci s rudochem.

Nejakčnější, i když to slovo radši berte s rezervou, je linie Kate, která se vydává do tajemného hradu v Ablebenu ve Francii. Její snaha vypátrat knihu o homunukulech ji zavede k letitému sběrateli okultních předmětů. Svazek je díky tomu zase nabitý odkazy a fiktivní historií různých artefaktů spojených s bohy a démony.

Scénáristicky je to opět bomba. Arcudi netlačí na pilu a nechává čtenáře vše prožívat spolu s postavami. Buduje vztahy a atmosféru, takže pro vás Ú.P.V.O. není jen akční bouchačka, ale záležitost, která se vás dotkne. Některým možná na konci ukápne i slza. Neříkám, že mně, ale kámošovi jo.

Mignola je prostě studnice nápadů, takže opět přidal podněty pro super věci. Potřeboval najít někoho, kdo bude mít čas a energii jeho vize rozvést. V Arcudim ho našel. Jsou jak duchovní dvojčata. Mignola nahraje a Arcudi smečem trefí čtenáře přímo do emocí.

K Davisovi nemám, co bych řekl. Ten člověk je šílenec. V jednu chvíli kreslí unylou kantýnu na základně, ve druhé tajemný okultní hrad, ve třetí džungli, pak zas démony v plamenech, astrální svět a stejně vždycky vystihne atmosféru situace a místa. Samozřejmě opomenout výborný coloring Davea Stewarta by bylo holé bláznovství. Ti dva si v kresbě sedí jako Mignola a Arcudi v psaní. 

Takhle prostě vypadá prvotřídní práce na komiksovém příběhu. Šestý svazek s názvem Univerzální stroj podtrhává génia svých tvůrců a měl by se stát příručkou pro všechny, kteří chtějí vědět něco o tom, jak se buduje v komiksech příběh.

Verdikt

Univerzální stroj je spíše komorní svazek, který nám přibližuje postavy a jejich vnitřní světy. Ú.P.V.O. totiž není jen hororový akčňák, ale i solidní drama s barvitými charaktery. Hlavně ale stále dokáže upoutat a bavit, protože autoři prostě umí příběhy vyprávět. Provázání linií, historky z minulosti, práce s panely, parádní kresba - to vše dělá ze série opravdu kvalitní komiksový počin, od kterého by se mohl leckdo učit. Jedna z nejlepších fantasy/hororových sérií, která u nás vychází, si stále drží svoji kvalitu.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku