Hilda se vrací

16. února 2017 Morzael Diskuze (0)
Hilda se vrací

Vloni na jaře do našich knihkupectví zavítala jedna malá, norská nezbeda. Má tyrkysové vlasy, kámoší se s elfama i obrama a po boku jí běhá bíla liška s parůžky. Všichni jsme si ji hned zamilovali a její jméno je - Hilda. Protože nakladatelství Paseka moc dobře vědělo, že budeme chtít i další její dobrodružství a to co nejdřív, hned na podzim nám vydalo další díl. No a o něm to dnes bude, takže se posaďte, milé děti, povíme si pohádku o domácích skřítcích, bláznivých havranech a obřích psech.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Pohádka, fantasy

Příběh:

Hilda není zrovna nejspokojenější. S maminkou se musely přestěhovat z venkova do městečka Trolberg a ona si už nemůže lítat po venku, jak byla zvyklá. Když už se konečně dostane na vzduch s partičkou spolužáků, rovnou zachrání tajemného mluvícího havrana se ztrátou paměti. Kromě jeho zapomenuté povinnosti, ale bude muset objevit i cestu domů, protože na rozdíl od hor a potoků, městské čtvrti jsou až neuvěřitelně stejné.

Naše malá neposeda se rozhodla stát skautkou. Její první společné stanování se sice zrovna nevyvíjelo podle očekávání, ale aspoň si našla nového kamaráda. Domácího skřítka bez domova. Co mají společného skřítci bezdomovci, záhadný černý pes, a mizející věci a lidi, to dokáže rozřešit jen jedna malá holčička.

O komiksu:

V listopadu loňského roku jsme v Ústí nad Labem pořádali Festival komiksu a ilustrace. Musím ve vší skromnosti říct, že na první ročník to byla opravdu povedená a příjemná akce. To abych si udělal reklamu pro příští rok :). No a tam jsme měli knihovnu, kam jsme popůjčovali různé komiksy pro malé i velké z našich vlastních sbírek. Já tam za sebe kromě pár dalších komiksů (Mýty už to nerozdýchaly) půjčil právě Hildu.

Bylo zajímavé sledovat, jak tenhle komiks přitahuje lidi. U jiných kousků si člověk vzal knihu do ruky, projel a vrátil, ale Hilda byla tutovka. Ta se nezastavila a putovala z ruky do ruky. Ani moje přítelkyně neodolala (už si ji mimochodem pořídila i domů a četla asi 5343 krát).

Pobavila mě tam jedna malá holčička, která si s tatínkem vybírala, co si pěkného přečte. Chytrácky jsem doporučil právě tuhle pecku, ale holčička mě suverénně odpálkovala, že už jí doma dávno má. Hilda se dokonce tak líbila, že se mi jako jediná nevrátila, ale vlastně mi to ani moc nevadilo. Hlavně doufám, že někomu doma dělá radost.

To jen abych vám nastínil, že tahle nevinně vypadající série je téměř kult a to vyšla teprve před nedávnem. Četli ji tam ti nejmenší i dospělí a všichni měli stejně pobavený výraz. Je to zkrátka jeden z těch komiksů, co můžete koupit každému a vždycky uděláte radost. Fakt. Věřím, že i člověk, co normálně poslouchá Death Metal a jeho oblíbený komiks je Lobo, se bude s úsměvem rozplývat nad roztomilou kresbou a chytlavými příběhy.

Hilda se vrací pokračuje se stejně vysokou laťkou jako první díl. Musím hlavně ocenit, že autor sám sebe nenechal spadnout do rutiny, ke které to docela svádí. I když by na tom možná nebylo nic špatného. Věřím, že většina z nás by četla klidně celé roky o Poleňákovi a Hildiných příhodách s trolly a elfími právníky v lesích a horách Norska.

Autor ale evidentně nechce pracovat stále dokola s tím samým, a tak jde dál. Téma venkova jsme opustili a měníme scenérii za menší město 21. století. Z typické pohádky se tak přesouváme téměř k městskému fantasy. A hle, ono to zase funguje! Člověk by řekl, že krásné hory a údolí a čisté nebe jsou jednou z hlavních surovin Hildina kouzla, ale Luke Pearson dokáže stejně kouzelný dojem vytvořit i na sídlišti.

Druhý příběh, ten o domácích skřítcích a tajemném velkém psovi je za mě nejspíš to nejlepší z Hildy. Hlavně proto, že je naprosto skvěle postavený. Kdo by řekl, že Hildě sedne i detektivní žánr. Navíc fyzikální zákony popírající domácí skřítci a jejich příbytky to celé ještě krásně zamotají a udělají z toho ke konci bláznivou jízdu. Doslova.

Autor dokazuje, že dokáže zručně pracovat s různými prvky a styly vyprávění, takže upoutá i náročnější čtenáře. No a kresba? To už bych se opakoval. Na ty nádherně barevné a jednoduché scenérie bych se vydržel koukat celý den. Je to jako kdybyste hodili Miyazakiho filmy do mixéru s Adventure Time (na kterém se autor mimochodem také podílel), prostě krása střídá nádheru.

Verdikt

Hilda se vrací je opět úžasnou pohádkou pro malé i velké. Nádherná kresba lichotí tentokrát městskému prostředí místo norského venkova, ale to vůbec nevadí. Autor stále zkouší nové styly vyprávění, nové prvky a nové prostředí. Je to komiks, který přečtete jedním dechem, protože jakmile ho vezmete do ruky, už se neodtrhnete. Komiksová srdcovka, ve které se snoubí Miyazakiho fantazie, Gaimanovi svéhlaví dětští hrdinové a nespoutanost světa Adventure Time.

Paseka
Děkujeme za spolupráci nakladatelství Paseka, které patří dnes v ČR mezi středně velké nakladatelské domy. Vydává kolem sedmdesáti nových překladových i původních českých titulů ročně, pořádá výstavy, autorská čtení a provozuje litomyšlské Portmoneum. Mnoho knih a autorů Paseky bylo oceněno domácími i zahraničními cenami.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz