BBart ukončil další série

13. února 2017 Morzael Diskuze (12)
BBart ukončil další série

To si takhle prokrastinačně brouzdám po své facebookové zdi, když na mě vyskočí nová akce Comics Pointu - Komiksy za 99 korun! Počáteční nadšení se ale na třetí stránce zmíněné akce mění v nepříjemný pocit. Oba díly Planetary tam totiž byly za stejnou cenu jako zrušená série DMZ a to nevěstilo rozhodně nic dobrého. Nakonec se ten nepříjemný pocit ukázal jako oprávněný - BBart definitivně ruší minimálně 3 další série.

Knihy Dobrovský

Vraťme se ale nejprve do roku 2013. BBart je na pomyslném trůnu českých komiksových nakladatelů a svým čtenářům natiskl za rok 34 nových komiksů, některé dokonce ve více verzích. Český čtenář ani nemá šanci stíhat kupovat všechny série, protože kadence vydávání je skoro zabijácká.

Další rok už jsme se dočkali jen 18 nových komiksů a ten po něm pouze 11, plus dvou dotisků. BBart své čtenáře informoval, že si dává od vydávání pauzu, protože se jim nestíhaly vracet tržby. Že zvolní tempo, aby s nimi čtenáři stihli srovnat krok. Naprosto logický krok, který dokonce čtenáři uvítali, mohli si tak konečně s klidem dosbírat své oblíbené série.

Jenže tahle pomyslná pauza se přelila do postupného vypouštění komiksů z edičního plánu, kde dnes tvoří spíše vedlejší produkt. Vloni už to vypadalo, že se BBart ještě nevzdává a kromě dvou dotisků nám vydal 14 nových komiksů a mělo jich být ještě o 3 víc. Nakonec ale prý tiskárna nestíhala, a tak se jich dočkáme až letos.

Bohužel český čtenář tempo nesrovnal a bylo třeba začít nemilosrdně odřezávat série, které se neprodávaly. Jako první padlo DMZ a to po šesti vydaných dílech, další byla série Gartha Ennise - Bitevní pole, kde vyšel pouze první díl.

Pak to vypadalo, že je prozatím s masakrem konec, ale dost sérií ještě zůstávalo prodělečných. Čtenáři měli stále naději. Bohužel teď přišli na řadu i Planetary, Americký upír a Banda. Jejich fandové se musí smířit s tím, že dalších dílů se u nás už nedočkají. Což je za mě velmi smutná zpráva, obzvlášť kvůli Americkému upírovi a Planetary, kde zbývaly vydat pouze dva díly.

Můžeme být sebesmutnější, ale stává se to. Co se líbí jedněm, nemusí se líbit jiným, a i vynikající série se někdy prostě nevyplatí vydávat. Nakladatel nemůže ze svého dotovat komiksy, které se prostě neprodávají. Není to problém jen BBartu. Netopejr o tom třeba taky ví svoje, nebo třeba Mladá fronta se svým Noem, Crew s Hellblazerem, Comics Centrum s Parchantama, atd. O Albatrosu tu radši ani mluvit nebudu. Asi každý nakladatel narazil na nějakou sérii, která si své čtenářstvo nenašla, a tak ji prostě zrušili. V takové chvíli je ale čas na trochu sebereflexe a položení otázky: Můžeme za to my nebo zákazníci? Přesněji řečeno: udělali jsme vše, co bylo v našich silách?

Nikdo není bez viny

I když je vždycky snadné kopat do nakladatele jako do někoho, kdo záměrně a zákeřně okradl své čtenáře o zážitek, někdy by zasloužil nakopat spíš čtenář. Až mockrát jsem narazil v diskuzi na názor typu: Sérii si koupím, až vyjde komplet. Tak přesně tenhle typ zákazníků zabíjí komiksový trh (vlastně jakýkoliv trh) u nás a dokud budou razit tuhle filosofii, můžeme očekávat rušení dalších sérií.

Dalším faktorem je samozřejmě rostoucí popularita komiksů a více vydavatelů na trhu. Bývaly doby, kdy si český čtenář stíhal kupovat všechny komiksy, které tu vycházely, a ještě mu zbylo na pořádnou párty. Dnes je situace razantně jiná. Je z čeho vybírat!

Spousta suprových sérií a kvalitních komiksů různých žánrů. Do toho náš trh nabouraly proklínané i milované série komiksových kompletů. Nemůžete se na nikoho zlobit, že si koupí v trafice u baráku komiks za 250 v pevné vazbě a ne brož za dvojnásobek ceny v knihkupectví. To je čistá matematika. Superhrdinský žánr je v tomto zkrátka zabitý a zatímco BBart ještě jako poslední Mohykán vzdoroval UKK se svými DC New 52 sériemi, od DCKK dostal další kopanec do slabin.

Jenže ani BBart nemůžeme pochválit za jejich snahu komiksy ke čtenáři dostat. A to je podle mě průšvih největší. Dnes už nemůžete čekat, že si čtenář váš komiks vybere v knihkupectví, protože nemá co číst a ostatní komiksy v regálu doma už má. Je třeba zatlačit na marketing a ty komiksy ke čtenářům dostat.

To nás vrací zpět ke zvolnění vydávání ze strany BBartu. Ono totiž nešlo jen o zvolnění vydávání, ale i o celkovou práci s komiksovým čtenářem. Neviděl jsem žádnou propagaci prodělečných sérií, žádnou snahu ukázat, v čem jsou ty série dobré a proč by měl čtenář číst právě tyhle a neměl by si radši koupit ty od konkurence. Jsou různé cesty, jak k marketingu přistupovat a krásnou ukázkou jsou tři nakladatelé: Crew, Comics Centrum a Paseka

Crew využívá parádně svého fandovství a základny čtenářů, kterou si za léta vytvořili a se kterou aktivně komunikují, pořádají CrweCon a podporují počiny typu Komiksář. Čtenář si skoro přijde součástí toho nakladatelsví. Comics Cetrum si hezky zaháčkovalo své čtenáře crowdfundingem, kdy má opět čtenář pocit, že je součástí procesu. Plus mají taky skvělý přístup komunikace prostřednictvím svých FB stránek. (Super kousek jsem tam viděl, když CC reagovalo na dotaz čtenáře nějakou narážkou na jiný dotaz, který položil dva měsíce zpátky.) Paseka zase elegantně pracuje s obsahovou strategií a sociálními sítěmi, a suprově cílí na svého zákazníka, protože ho zná.

Oproti tomu mi přijde, že BBart, co se propagace svých produktů týče, trochu spoléhá jen na Comics Point jako na svého všemi oblíbeného kámoše. Plus poskytují recenzní výtisky a soutěžní ceny, což se samozřejmě velmi cení, ale dělají to i ostatní, takže nemůžou stavět jen na tom. Se zákazníky komunikují sporadicky, téměř strojově a do propagace svých produktů nebo nějakých speciálních kampaní se moc nehrnou.

Neberte to tak, že bych BBart kritizoval celkově. Vím, že jsou to fandové, kteří mají komiksy rádi stejně jako jejich čtenáři, ne-li víc. Nikdo jim nemůže upřít přínos pro rozvoj komiksů v Čechách. To oni tu nakopli trh tím správným směrem a vydali tu skvělé komiksové série počínaje Bažináčem konče 100 náboji. Nebýt BBartu, bůh ví, jak by dnes komiksový trh vypadal. Určitě ale o dost nuzněji. Bohužel za to ale celkem tvrdě zaplatili a teď musí rušit série, které si v první řadě vybrali oni, protože se jim líbili a protože jim věřili. Je to mrzí ještě víc než čtenáře.

Co ale kritizuji, je přístup. O zrušení jsem se dozvěděl, protože jsem pátral na základě slevy v Comics Pointu, a protože jsme to postupně poskládali z různých dotazů ostatních čtenářů. Žádné prohlášení, žádná omluva čtenářům, kteří už do sérií investovali své peníze a stále doufali. Při tom ještě necelý rok zpátky, viz náš rozhovor, nic nebylo definitivní.

Když se podíváte na zatím zveřejněný ediční plán pro rok 2017:

Liga Spravedlnosti 1: Počátek (dostisk)

Batman: Detective Comics 5: Gothopie

Wonder Woman 2: Odvaha

Punisher MAX 9: Dlouhá chladná tma

Punisher MAX 10: Valley Forge

Sága 4

Sága 5

Sága 6

tak uvidíte jeden dotisk, tři komiksy, co byly odloženy z loňského roku, Punishera MAX 10 a tři nové Ságy. U Ságy vydávají rovnou tři díly, protože je to úspěšná série. To je v pořádku. Proč je to ale úspěšná série? Kvůli dobré marketingové strategii? Ne. O Sáze se mezi lidmi mluvilo několik posledních let v souvislosti s tím, kolik vyhrála cen a jak je skvělá. Její vydání bylo mezi fanoušky hodně očekávané. Je to komiks, který je tak oblíbený, že se propaguje vlastně sám. Jenže takových je opravdu jen pár a nelze na nich postavit ediční plán.

V tuhle chvíli vidím u BBartu jen dvě cesty. Buď budou svůj ediční plán čím dál víc okrajovat a vydávat jen jasný trháky jako je Sága. Nebo (a doufám, že tuhle možnost zvolí) si proboha najdou někoho šikovnýho na marketing. Bez něj to dneska zkrátka nejde - propagace produktů a zákaznický servis je prostě základ. Nikdo nechce, aby se rušily série a podle toho, co mi bylo řečeno, jsou v jednání o zrušení ještě nějaké další.

Fandím BBartu, vážím si jejich práce a chci, aby tu vycházely kvalitně zpracované a dobré komiksy, které byly vždycky jejich doménou. Je ale nutné se přestat spoléhat na setrvačnost trhu a začít pracovat se čtenářem.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

S4TW Offline
S4TW 15/02/2017 (15. února 2017)
Vím, že se nemají podkopávat čeští nakladatelé, ale pro ty z vás, co baží po Gotham, tak na amazonu máte celý omnibus za 35 liber... to je jistotka ;-)
hellblazer Offline
hellblazer 15/02/2017 (15. února 2017)
BB/Aart by mohl ve spolupráci s Crew, nebo klidně i sám, uvažovat nad crowdfoundingem právě u Upíra a Planetetary, kde chybí jen pár knih... CC tohle nakoplo prodeje, ale to by chtělo, milý BB/Arte, taky trochu snahy. Obou sérií je mi líto, minulý rok jsem nadšeně kupoval Gotham...
Loks19 Offline
Loks19 15/02/2017 (15. února 2017)
A proto s Gotham Central váhám. Já bych je rád podpořil, ale prostě jim už nevěřím že se to budou snažit vydat celé. Za to např. pánové od Crwe narovinu řeknou- když začneme vydávat nějakou sérii, tak ji prostě dovydáme i když na tom proděláme. Nebo- zkusíme první díl...
filozof Offline
filozof 14/02/2017 (14. února 2017)
Jinak co se týče komiksu pro děti, tak je teď na trhu lepší situace než kdykoli předtím.
Morzael Offline
Morzael 14/02/2017 (14. února 2017)
Odpověd na #7238 příspěvek od filozof
V DCKK přece jsou reklamy na komiksy od BBartu, takže spolu nějak spolupracovat musí.
Je to tak :), ale rozhodně BBartu DCKK nijak neprospělo
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku