Nejmocnější hrdinové Marvelu 012: X-Men

2. února 2017 S4TW Diskuze (0)

Poprava. Není první, ani poslední.

Nejmocnější hrdinové Marvelu 012: X-Men

Konečně jsme se dočkali a máme tu X-Meny. Tuto skupinu všemožných i nemožných mutantů považuji za nejlepší týmovku, kterou Marvel má. Vždy mi seděli více, než Avengers nebo Fantastic Four, jejich příběhy jsou totiž silnější a tak nějak více reflektují skutečné problémy (což můžeme vidět i v této knize). V knize se dočkáme dvou příběhů, které na sebe vůbec nenavazují, a proto se nedají hodnotit jako jeden celek.

Knihy Dobrovský

První příběh, X-Men: Premiéra, nám převypráví origin skupiny kolem Charlese Xaviera. Tohle vždy považuji za velký risk, jelikož jsem nečetl moc převyprávěných původních příběhů, které by dosahovaly kvalit toho původního. Navíc jsme tu již podobný pokus s X-Meny měli v podobě První třídy, která byla vskutku téměř tragická.

Tentokrát se to ovšem povedlo mnohem lépe. Jedná se o velmi zdařilý způsob, jak představit původní příběh mladším čtenářům. Celé to má takový teenage nádech, takže očekávejte lehce arogantní postavy, spoustu trucování a takové to klasické chování „těch mladých“.

Vše je z pohledu Jean Greyové, která vstupuje do skupiny, kde jsou samý mladí mutanti (Iceman, Beast, Cyclops a Angel). Příběh funguje vyloženě jako představení postav, tudíž tu nějaká výrazná hlavní zápletka není, ale nebojte se, Magneta se dočkáme. Navíc naši mladí studenti brzy pochopí, že v tomto světě to nebudou mít (a já říkal, že to na další část knihy nijak nenavazuje?).

Kresba dotváří můj celkový pocit z knihy. Je to teenage. V podstatě bych kresbu přirovnal k nějakému kreslenému seriálu pro puberťáky, takový má totiž nádech. Ale i tak je velmi dobrá, detailní a taková uhlazená.

Určitě se nejedná o žádný zázrak, ale na druhou stranu je to zdařilé převyprávění originu pro novou generaci čtenářů X-Menů a takových originů opravdu moc není! Vše navíc svižně odsýpá, nechybí akce, emoční výlevy, ale i klasické problémy, které k mutantům neodmyslitelně patří.

OK, mladší čtenáři plesají, ale my starší jsme tu hlavně kvůli druhé části tohoto NHM. Už jen ten název vás navnadí – Co Bůh miloval, člověk zabil. Depresivní název, který hned nastíní, v jakém duchu se kniha ponese.

Pak otevřete první stranu a vše se vám potvrdí. Dvě děti jsou pronásledováni a nemilosrdně popraveni, samozřejmě se jedná o mutanty. V podstatě se jedná o klasickou x-menovskou zápletku, kdy se lidstvo postupně obrací proti mutantům a volá po jejich genocidě. Tentokrát má ovšem vše pod palcem náboženský fanatik, Wiliam Stryker. Je to skvělý řečník a umí strhnout davy, navíc má již velkou základnu fanatiků, kteří jsou ochotni udělat vše pro jeho sen – vyhubení všech mutantů.

Na příběhu je především skvělá ta atmosféra, která je maximálně depresivní, ale výborně reflektuje obecně to, jak se dokážou davy zblbnout a nechat se zfanatizovat. Někdy to dojde tak daleko, že jim přijde genocida jako něco samozřejmého a že jsou vlastně v právu. Samozřejmě, že autor hodně čerpá ze skutečného světa, kde to tak fungovalo, a bohužel funguje dodnes.

Jedná se o opravdu drsné čtivo (na poměry Marvelu velmi), jelikož hned na prvních stránkách jsou zavražděni děti (určitě znáte takové to – dítě a pes nesmí zemřít!), ale zároveň velmi chytré. Vlastně je tu vše, co dělá X-Meny tak silným komiksem a rozhodně není náhoda, že tento scénář napsal právě Chris Claremont.

Nerad bych opomenul i velmi zajímavou kresbu, která na mě působí dosti undergroundově, především díky velmi depresivním barvám, které jsou místy jakoby rozmazané a celá kresba působí lehce nepřehledně, jakoby nedokonale, nedotaženě, ale díky tomu je celková atmosféra ještě více umocněna a vy budete mít fakt depku.

možná jeden z nejlepších příběhů Co bůh miloval, člověk zabil + velmi slušné přepracování originu
první a druhá část mají úplně jiný nádech, tudíž jako celek působí nekonzistentně

Verdikt

Říkám, že se jedná doposud o nejlepší NHM, především díky druhému příběhu, ale v této knize si najde to svoje každý. Mladší čtenáři budou potěšeni velmi dobře a moderně přepracovaným originem, starší si pak smlsnou na depresivní Claremontovi, který absolutně vystihl podstatu mutantů a kde je síla této komiksové série. Za první část bych dal 7/10, za druhou 10/10, ale jelikož jsem skutečně unesen druhou částí, tak se známka převáží. Navíc opět tu je nabitý bonus.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz