Mé aktuální čtení #27: Hellboy Winter Special 2017

1. února 2017 jardoom Diskuze (0)
Mé aktuální čtení #27: Hellboy Winter Special 2017

Když mé uši slyší slovo Hellboy, nebo jméno Mignola, v srdci mi okamžitě vzplane plamen. Není to přehnané, ba naopak, protože tento plamen je spíše obrovský požár, který neustále spaluje místo v mém srdci, a zabírá ho jen pro sebe. Každým dalším komiksem z Mignolaverse si začínám uvědomovat, že Hellboy je můj vyvolený, že Hellboyův komiksový příběh je ten jediný, na který si vzpomenu těsně před tím, než skonám.

Knihy Dobrovský

Nejnovějším počinem tohoto mistrovského autora je nový komiks Hellboy Winter Speciál, který na svých dvaceti osmi stranách představuje tři nové zimní příběhy. Je i tento komiks vážně tak lákavá záležitost?

Jak jsem již řekl, v tomto komiksu najdeme tři příběhy. Na všech se podílel Mike Mignola a to scénářem. V prvních dvou případech mu pomohl Chris Roberson a v tom posledním do příběhu zasáhl také Scott Allie. Kresbu v každém příběhu obstaral jiný kreslíř.

Abych pravdu řekl, kvalitativně to začne dost nevýrazně. První příběh je sice krásně nakreslen, ale kresba nezachrání to, že je scénář takový nijaký a vlastně vás ani moc nenaláká na nic, co v něm vidíte. Edward Grey je sice jako Witchfinder super, ale tady to prostě nemělo šmrc. Aspoň ta povedená kresba měla fajn atmosféru a myslím, že za to do jisté míry mohla tradiční barevná škála, kterou tomu dodal legendární Dave Steward.

Druhý příběh byl naprostý brak, a ještě k tomu dost otřesně nakreslen. Příběh o tom, jak Hellboy hlava nehlava tříská svatého Mikuláše posedlého duchem, to není nic extra. Někdo by řekl, že to může být standardní kraťas, ve kterém Hellboy přijde, rozmlátí vše, co jde a odejde, ale to by musel mít tenhle příběh úplně jinou kresbu. Copak se tohle dá vůbec kladně hodnotit?

Reputaci Winter Speciálu zachránil příběh poslední, který nese honosné jméno „The last Witch of Fairfield“ a věřte, že příběh je stejně vznešený jako jeho název.

Píše se rok 1979, Hellboy, Abe a Liz jsou v lese, kde hledají ztracené sestry, které v tuhé zimě nejspíš nepřežijí. Toto je děsivý příběh o čarodějnici, která hledá pomstu. Opravdu je to ten nejlepší příběh sešitu.

Je děsivý, znepokojující a má obrovskou citovou hodnotu. Je to ryzí hororovka, která má mysteriózní nádech a temnou atmosféru. Já měl potřebu si to přečíst znovu ale pokud máte pro strach uděláno, bude vám stačit pouze první pokus a to hezky v noci.

Tento příběh je silný také díky svojí kresbě, která naprosto přesně vystihla atmosféru. Je opravdu temná a je to přesně to, co jako fanoušek Hellboye dobře znáte. Musím opět opakovat, že tohle všechno podtrhuje Stewardova paleta depresivních barev?

Verdikt

Odpověď na otázku, zda je i tenhle komiks tak lákavou záležitostí, mám. S politováním musím říct, že není. Kromě posledního příběhu to vůbec nebylo ono a to proto, že u prvních dvou se nesešla kresba se scénářem. Mike Mignola už pár let říká, že kromě smrti Hellboye, vlastně nic nového už dlouho nevymyslel a spíše jen vytahuje ze šuplíku staré náčrty a příběhy, které nedomyslel či neměl kam nacpat. Zde si myslím, že kromě Poslední čarodějky Fairfieldu, mohlo všechno zůstat v šuplíku i nadále.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz