Deadpool 2: Lovec duší

24. ledna 2017 S4TW Diskuze (0)

Dost možná ten nejzručnější, s jistotou ale ten nejotravnější žoldák na světě...

Deadpool 2: Lovec duší

OK, je jasné, že Deadpoola není již třeba představovat. Tohle je totiž již čtvrtá komiksová kniha, která u nás s touto postavou vyšla. Jednou tomu bylo v UKK, další tří případy má na starost Crew, která vydává run dvojice Posehn & Duggan. Podle mého názoru to byl nejlepší nápad, jak s touto postavu u nás začít. První dva díly se postaraly o velmi kvalitní a chytrou (a svým způsobem vlastně i hloupou) zábavu. Povedlo se to samé i knize Deadpool: Lovec duší?

Knihy Dobrovský

Jak je na tom příběh? Po pravdě musím říct, že u tohoto druhu komiksu ani neočekávám žádné velké zázraky, jelikož příběh tu většinou hraje druhou, ne-li třetí roli. Ale i přesto je fajn, pokud to má aspoň trochu hlavu a patu a hlavně nějaký zajímavý, popřípadě dobře ulítlí nápad. To se povedlo v Drákulově výzvě a především u Mrtvých prezidentů. Já osobně si myslím, že Lovci duší mají o něco slabší příběh, respektive ten samotný nápad mi nepřišel nějak extra zajímavý, chytlavý či chytrý. Taková slušná deadpoolovská tuctovka, ale jak jsem říkal, tohle určitě není to hlavní.

První sešit se věnuje dávné historii a v historickém duchu je i napsaný a nakreslený. Tudíž tu máme tuny textu a kresba má opravdu skvělý old-school feeling. Já osobně si myslím, že tenhle příběh je to nejlepší co tato kniha nabízí. Je to naprosto dokonalá parodie starších děl a zároveň srší i současným vtipem. Deadpool si tu tropí hlouposti z Tonyho Starka a snaží se ho přivézt zpět k jeho dávné lásce. U tohohle příběhu jsem se upřímně několikrát zasmál a nestačil se divit, kolik tu je různých odkazů. Navíc tu začíná i hlavní příběh knihy, kdy se Deadpool upíše ďáblovi, který nezapomíná ani po x letech.

Poté se přesouváme do současnosti, kdy Wade musí řešit zásadní otázku - Co s ní? Samozřejmě mluvíme o agentce Prestonové, která uvízla v jeho hlavě. Díky tomu se oblíbený žoldák seznámí i s její rodinou, kdy společně v klidu povečeří... Hlavním bodem příběh ovšem je ta výše zmiňovaná smlouva s Vetisem (ďáblem), který se vrací, aby si vybral svůj dluh. Deadpool musí zavraždit několik lidí na seznamu, aby zachránil svého přítele. 

Do toho všeho se střetáváme s Otto Spideym, Daredevilem nebo třeba Jessicou Jones. O vtipné scény rozhodně není nouze a Wade si tu tropí srandu opravdu ze všech. Zajímavé ovšem je, že chvilkami dokáže zahrát i na citlivou strunu, například, kdy musí pro větší dobro (zlo) zabít dobráka od kosti nebo svého přítele. Samozřejmě, že tato situace je vzápětí hned nadsazena nějakým vtípkem, ale i tak v tomto díle nepociťujete jen stoprocentní srandu. Navíc poslední stránka na tuto strunu zahraje již opravdu rázně a díky tomu se tento komiks stává opět něčím víc.

Jak jsem již říkal, příběhová zápletka mě zase tolik nevzala, nápad to nebyl nějak extra originální, ale samotné zpracování je výborné. Nevím, jestli je to tím, že jsem se již s tímto stylem humorem stoprocentně sžil nebo prostě proto, že Duggan a Posehn se sžili stoprocentně s Deadpoolem, ale bavil jsem opravdu u každého sešitu. Opět je tu velké množství odkazů a eastereggů na všelijaké filmy, superhrdiny, popkultury či osobnosti. Samozřejmě je dobré mít v těchto směrech jisté znalosti, jinak dané vtipy vyjdou lehce na prázdno, ale to už je váš boj, jelikož autoři dělali, co mohli a povedlo se jim to.

V díle opět nechybí tradiční počešťování, takže si přečteme i trošku o Troškovi nebo s Pomejem, ale opět mám pocit, že je to o něco méně násilné, než v předešlých dílech a zase tolik to nevadí, ale určitě bych byl pro, kdyby zůstali původní odkazy. Přeci jen to vypadá dost divně, když Deadpool uprostřed New Yorku dělá vtipy na Princeznu ze Mlejna. Nebál bych se trochu víc sázet na inteligenci čtenářů, popřípadě jejich snahu o to, aby si dané věci pozjišťovali a pak si třeba pustili výborný film Taxikář. 

No a co kresba? Rozhodně dílu neškodí. První číslo kreslil ještě Koblish a jelikož se jedná o retro parodii, tak se těžko hodnotí. Ale z mého pohledu se jedná o zdařilou práci, kdy je svým způsobem vzdán hold starším kresbám, ale zároveň z toho cítíte tu nadsázku. Poté převezme otěže Hawthorne a já musím konstatovat, že se mi líbí o něco méně než Moore. I tak se povedlo kresbu s předchozích děl přenést i sem, srší z ní veselí a vtip, ale určitě se nejedná o žádné veledílo. 

Ještě bych rád zmínil, že mě fakt dost zajímá, jak se vyvine ta situace okolo výběrčích orgánů, to totiž vypadá na sakra dobrou zápletku! A neméně bych chtěl pochválit rubriku Drahý Deadpoole, kterou jsem v první knize bral jako takovou věc, kterou prolétávám z povinnosti, ale tentokrát jsem se u ní velmi dobře pobavil. Jo, a abych nezapomněl, nechybí ani pár nechutností a bitek, kde padají hlavy!

Já si komiks náramně užíval, bavil jsem se víc než u předchozích dílů, a můj názor je, že se jedná o to nejvtipnější, co jsem v superhrdinském komiksu (a možná komiksu vůbec) v českém překladu mohl číst. Deadpool je rozhodně postava, která zaujme velkou škálu lidí. Jasný, jedná se o takovou mainstreamovku, ale zároveň se mi líbí, že se počítá i s nějakou znalostí čtenářů. Díky tomu se neustále balancuje na hraně primitivní a chytré zábavy, což je přesně ten humor, který vyhledávám. 

první sešit s Iron Manem, odkazy, vtipy, srandičky, Deadpool, celková zábavnost
slabší hlavní příběh a kresba

Verdikt

Možná mé hodnocení zní lehce kriticky, ale opak je pravdou. Jedná se o skvělou zábavu, kterou bych doporučil každému, kdo má rád věci jako South Park, Simpsonovi apod. A to nemluvím jen o čtenářích komiksu. I tohle je totiž komiks, který může snadno přivézt nové čtenáře ke komiksu. Příběh, ani kresba není nic extra, i když se pořád jedná o dobrý nadprůměr (kromě prvního dílu, který je extra skvěle supr dupr výborný), ale o zábavu se jedná prvotřídní a o tu tu jde hlavně, ne? Ač mě hlavní zápletka extra nezaujala, tak v tomhle směru to dost zachránil první díl. I tak očekávám, že ta největší bomba této série teprve přijde.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku