Elektra: Atentát

20. ledna 2017 S4TW Diskuze (0)

Problém byl v tom, že Elektra byla mrtvá.

Elektra: Atentát

Znáte takový ten pocit, když vezmete knížku/komiks do ruky a v tu chvíli víte, že to bude ono? Samozřejmě, ne vždy to vyjde, o to víc jste pak zklamaní. Ale když to vyjde, tak se vám navždy zlatým písmem zapíše do seznamu další dílu, které budete chválit a obdivovat. Takových knížek samozřejmě moc není, často je to i individuální, někomu se líbí to, jinému zase ono, ale jsou prostě díla, u kterých se to čeká víc než u jiných a Elektra od Franka Millera a Billa Sienkiewicze je ten případ. Zdali to bylo zklamání nebo jsem právě přečetl dílo, na které nikdy nezapomenu a s chutí si ho ještě několikrát zopakuji, na to odpovím právě teď.

Knihy Dobrovský

V první řadě bych chtěl říct něco i ke zpracování českého vydání, u této knihy se to prostě sluší. Je to totiž dílo, které vezmete do ruky a už v té chvíli z něj máte radost. Přeci jen takovýchto formátů u nás příliš nevychází, samozřejmě jsou tu omnibusy od CC či MDEK, ale těch superhrdinských v poslední době v takovémto formátu moc nevychází. Krásná vazba, skvělý přebal, lákající obálka. Super je i číslování stránek, ovšem trochu mi chyběla záložka. Sice to u komiksu není něco důležitého, ale této knize by prostě slušela. Stejně tak by si dílo zasloužilo nějaký bonus, ať už ve formě kreseb či nějakého povídání. To je takové zbytečné mínus k jinak skvělému zpracování.

Teď už k příběhu. Toto dílo je rozhodně jedno z těch náročnějších a to nemusím mluvit jen o kresbě, ke které se dostanu později. I scénář patří do kategorie těch, u kterých budete muset zapojit více mozkových závitů, skládat si různé puzzle, přemýšlet a dumat, číst stránku několikrát dokola a ve finále, po dočtení, otočit na první stranu a začít znovu, aby člověk pochytil, to co mu napoprvé uniklo. Já osobně tohle v literatuře obecně hrozně miluji. Mám rád náročnější (někdy třeba i zbytečně) díla. V jistém směru mi tato kniha dost připomínala třeba Zero. 

To jsem trochu odběh, takže příběh. Abych zbytečně nespoiloval, tak budu jen nahazovat částečky zmíněných puzzlů. Nejprve nás čeká něco málo z historie samotné Elektry, pak už se přesouváme do Jižní Ameriky, kde byl spáchán atentát a několik vražd. Do toho se zaplétají dva, celkem ujetí, agenti, po sléze i celý S.H.I.E.L.D. v čele s Nickem Fury. Vše směřuje k velkému atentátu, o kterém to celé vlastně je. Do toho vše se přimíchávají různé technologie, skřeti, kyborgové, Hand (Ruka) a Bestie.

Ano, vskutku to může v jistých směrech působit jako bordel, ale autor předpokládá, že se bude čtenář trochu zamýšlet. Frank a Bill se totiž v tomto díle snažili vyzkoušet různé hranice, které komiks má a místy je i třeba překročit, respektive posunout. A tohle já vždy beru jako velké plus. Navíc tu je vidět, že u zde získal Miller několik inspirací pro Sin City, což jsem svým způsobem bral jako takové bonusové easter eggy, i když nezamýšlené (postel ve tvaru srdce, mluvící hlava...).

Scénář je tedy v jistých směrech velmi náročný na pochopení, určitě nebudete voděni za ručičku, ale v kresbě je to možná ještě o něco extrémnější. Je jasně vidět, že zde se autoři vezli na stejné vlně a museli velmi spolupracovat, aby tohle dílo takto skvěle vyladili po obou stránkách. Na začátku na vás vybafne v podstatě takový dětská kresba a vy hned pochopíte, že tohle má ke klasickému mainstreamu velmi daleko.

Pak se kresba vyvine v takovou experimentální psycho jízdu, kde autor využívá všemožných prostředků, jako třeba krajky, špendlíky nebo obličeje, které působí jako napasované fotky. Hraní s panely je samozřejmostí, ale v tomto případě se nejedná o takový extrém jako je samotná kresba.

Místy kresba působí jako karikatura, místy zase velmi uhlazeně, detailně a precizně. Pak zase přijde třeba jen náčrt. Prostě si tu kreslíř se vším hraje a dotváří atmosféru, vlastně jí pomáhá určovat. Na mě to působilo až jako umělecké dílo, je to jednoduše kresba, kterou si vždy zpětně dokáži vybavit a spojit se Sienkiewiczem a takových kreslířů určitě není mnoho.

Kniha pracuje hodně s emocemi čtenáře. K tomu pomáhá i to, že se zde vyskytuje méně dialogů, než jsme zvyklý, ale o to více vnitřních monologů, které často působí velmi útržkovitě. Vlastně nám je předkládán bordel, jaký mají dané postavy v hlavě. Taky se mi líbí, že ač je zde jasně vyobrazené zlo, tak k jeho zastavení je potřeba jiného druhu zla, sice možná menšího, ale pořád zla. 

Postava Elektry nám toho o sobě vlastně moc neříká, v celém komiksu snad ani jednou nepromluvila (pouze v myšlenkách - ať už svých nebo jiných osob), pořád je zahalena velkou dávkou tajemství a ani na konci si nebudete jisti, co je tato postava vlastně zač (v tomto konkrétním díle). To mě přivádí k samotnému závěru knihy, který je (jako celé dílo) zvládnut na výbornou, ač je možná lehce předvídatelný, respektive ne až tak šokující, tak zde autor dokázal toto veledílo výborně zakončit, aniž by nám zůstala pachuť v ústech. 

Stoprocentně se nejedná o komiks, který sedne každému čtenáři. Ba naopak, spoustě vůbec nesedne, ať už svou náročností, zamotaností, kresbou nebo něčím jiným. Já si dokonce myslím, že to rozhodně není kniha pro lidi, co mají rádi ten klasický Marvel. Tohle určitě není klasický Marvel. Vlastně si z tohoto světa půjčuje jen ten svět a postavy, zpracování a atmosféra je ovšem úplně někde jinde. Naopak bych dílo doporučil především čtenářům, kteří tak trochu na superhrdinské komiksy zanevřeli, jelikož tohle je důkaz, že není superhrdinský jako superhrdinský. 

 

kresba, atmosféra, scénář, finále, originalita
snad jen, že chybí nějaký bonus

Verdikt

Závěrem už musím jen konstatovat, že jsem právě přečetl dílo, které se v mé osobní TOPce zařadí na příčky nejvyšší. V ČR se jedná spíše o vzácný úkaz, když vyjde takovýto komiks, proto bych s jeho koupí neváhal ani minutu, i když se vám třeba obsah nebude líbit, tak už jen samotný formát stojí za to, aby byl ve vaší knihovničce. Pro mě osobně se jedná o dokonalou experimentální a originální kresbu a stejně bych hodnotil i scénář (ano, je to ten starý, klasický Frank Miller).

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku