Assassin’s Creed

17. ledna 2017 Mazard Diskuze (0)
Assassin’s Creed

Všechny recenze a reakce na Assassins Creed už od premiéry ve Státech se zaměřovali na otázku, jestli už je prokletí filmování herního světa prolomeno. Není.

Prakticky každá adaptace nějakého tématu z jednoho média na druhé si sebou nese mnohá úskalí a obzvláště přechod hry na film si nese stigma neúspěchu. Najdou se výjimky, ale opravdu jich není mnoho a Assassin‘S Creed se k tem výjimkám určitě nepřidá.

Poslední dobou mám dojem, že se Ubisoft snaží na nás ze všech stran sypat vrahy ze znepřáteleného asasínského a templářského rádu, ale ve svém počátku (u mě ta největší atraktivita skončila Eziovou linkou a další díly jsem si vybíral jen dle prostředí) to byla opravdu inovativní a neotřelá herní série, která si získala velmi početnou skupinu nadšenců.

Knihy Dobrovský

Děj filmu

Zápletka filmu se nijak zvlášť neodklání od té herní. Výzkumná společnost Abstergo Industries ovládaná templáři se snaží získat legendární artefakt zvaný Jablko ráje. Ono Jablko v sobe údajně uchovává genetickou informaci týkající se "první lidské neposlušnosti" a templáři jsou přesvědčeni, že jeho pomocí mohou ovládat lidskou vůli a tedy ovládnout svět pod heslem, že zbaví lidstvo násilí.

Tento mocný artefakt není však snadné najít a jediná možnost jak zjistit jeho lokaci je nabouráním vzpomínek přímého pokolení významných asasínů, kteří Jablko ochraňovali. Zkonstruují přístroj, který je schopen přehrávat vzpomínky předků daného jedince, a začnou postupně lovit důležité potomky. Tyto jedince následně umísťují do jejich zařízení a hledají odpovědi. Příběh začíná, když se jim dostane pod ruce přímý potomek asasína, jenž mel jablko u sebe jako poslední.

Dále už bych vám akorát prozrazoval už takhle poměrně jednoduchý dej filmu. Budete-li ale pokračovat ve čtení dále, spoilerům se již nevyhnete.

Co se líbilo

Začneme tou příjemnější stránkou. Je pár věcí, které se snaží Assassins Creed udělat koukatelným filmem, nicméně pořád jich není tolik a nejsou tak výrazné, aby to zachránily oproti mínusům.

Po traileru jsem mel strach z hudby použité ve filmu. Můj strach byl naštěstí zahnán. Nejedná se o žádný legendární soundtrack, který byste poznali po prvních tónech, ale důležité je, že působí jako kvalitní pozadí pro film. Podobně jsou na tom kostýmy. Postavy nevypadají, že jsou nacpány do kostýmu průměrného cosplayera, ale opravdu je v tomto směru na co koukat. Plusem je určitě herecký ansámbl, který do těch kostýmu oblékli. Obsazení a výkon všech hlavních herců mě potěšil, nicméně o tom, že nebylo moc co vykonávat se pobavíme až další části.

Pokud bych mel jednu věc vypíchnout, tak vypíchnu věci dvě. Zaprvé, když se dej odehrával ve Španělsku - mluvilo se španělsky. To je jedna věc, kterou oceňuji u každého filmu, který se tímto směrem vydá. Mnohem radši nebudu rozumět a přečtu si titulky, než abych musel poslouchat přes koleno lámaný přízvuk. Druhá pozitivní věc je situace, kdy si hlavní postava při pádu do vody rozrazí klidnou hladinu vrhacím nožem. V reálu by to podle mě nebylo dostatečné zčeření hladiny, aby si nic neudělal, ale je fajn vidět, že nad tím tvůrci přemýšleli.

Co se nelíbilo

No... Kde začít. Pýchou her Assassins Creed byly vždy rozlehlé, barvité a vetšinou známé lokace. Filmový svět mi přišel velmi ponurý a celkově docela šedý, nemluvě o tom, že místa, ve kterých se dej odehrává, působí poměrně klaustrofobicky oproti hernímu světu. 

Když budu shovívavý, tak to mohu připsat tomu, že se film snaží hrát na trochu vážnější notu. Ohledně čeho ale úplně shovívavý už být neumím, je to, že si upřímně dva týdny po shlédnutí filmu nedokážu vybavit jméno jediné postavy. Ve hrách se mi to stávalo minimálně. Postavy zde nejsou ničím výrazně zajímavé a mají tuctové pohnutky.

Ať Vás dále zbytečně netrápím, tak zbylé body vezmeme heslovitě. Menší výtku mám u usekávání prstu – Ezio si mohl všech pět prstů nechat, zatímco ve Španělsku jsou evidentně barbaři (jsou v podobné časové rovině). Zbytečně zmatečně natočené souboje. Chvílemi opravdu tupý scénář.  Chybějící „stealth“ - jsou asi dva momenty, kdy to má vypadat jako skrývání v davu, ale na Assassin‘s Creed je to žalostně málo.

Snaha vynaložená pro nalezení Jablka je nesmírně malá – artefakt obdrží Columbus a přislíbí, že si ho vezme do hrobu a ejhle, ono tam opravdu po pěti stech letech pořád je. No a nakonec zmíním zvěrstvo největší a tím je Animus. Myslím, že není třeba poslední bod rozvádět.

Verdikt

Pro člověka, jenž nepropadl herní sérii, to bude pravděpodobně místy pokulhávající blockbuster, který nenadchne ani neurazí. Avšak dovolím si tvrdit, že pro někoho, kdo strávil hodiny pobíháním po slunné Itálii a recitováním ‚Requiescat in pace‘ umírajícím hlavounům, to bude hlavně zklamání.

O autorovi

Mazard
Mazard

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku