Harley Quinn 2: Výpadek

16. ledna 2017 S4TW Diskuze (0)

Ouha strouha!

Harley Quinn 2: Výpadek

Je šílená, potrhlá, má ráda jídlo, dobrodružství a nikdy nevíte, co od ní čekat. Ano, bavíme se o Harley Quinn, a já to klidně řeknu, ženské verzi Deadpoola. Tato postava si vypracovala silnou pozici na českém trhu díku filmu Suicide Squad a dnes je možná za Batmanem a Supermanem, třetí nejpopulárnější postavou u nás. My vám nyní přináší recenzi již druhé knížky z její vlastní série, kterou mají na starosti scénáristé (a manželé) Amanda Connerová a Jimmy Palmiotti a kreslíři Chad Hardim s Johnem Timmsem.

Knihy Dobrovský

Na začátku nás čekají scénáristicky tři slabší sešity, kde se nejprve Harley zaplete s jedním svým velkým fanouškem, do toho se dostává jedna, zatím nevýznamná postava z vězení, pak nastává lehce zábavnější souboj něžnějšího pohlaví v aréně, kde nejsou žádná pravidla (během tohoto sešitu tu je jakýsi wtf příběh z dalekého kosmu, ovšem celkem dobře pobavil, ale smysl jsem zatím nepochopil). No, a pak asi nejslabší sešit, který je z jakési budoucnosti a Harley se v něm ocitá na pustém ostrově se svým koblížkem.

Okey, první třetina lehce pokulhává, místy je to pořád dobrá sranda, ale místy je to zase podprůměr. Ovšem pak následuje výborný, zábavný a těžce ulítlí příběh, kdy vznikne superhrdinské duo Harley Quinn a Power Girl, už to samo o sobě zní velmi zajímavě. Když k tomu připočtete vesmírné dobrodružství, kde se objevuje samotný velký Tha... teda Manos, neustálé popichování Harley vůči Power Girl, pořádné dudy, vybalancovávání stoprocentní klaďasky s někým, kdo si s tím, když někomu ustřelí hlavu, nic nedělá, tak se jedná opravdu o zábavnou jízdu na horské dráze.

Ovšem horská dráha u tohoto komiksu je i jeho nevyrovnanost ve scénáři, pak nás totiž čeká takový velmi divný příběh z Comic Conu a závěrečný secret origin, který taky vůbec nenadchne. Ale musím podotknout, že se vždy najde nějaký vtípek, srandička, easter egg či parodie, která vás pobaví a to je asi nejsilnější stránka tohoto komiksu. Prostě se u každého sešitu něčemu zasmějete a pobavíte se. Já osobně jsem si nejvíce užíval různé menší či větší odkazy na jiné superhrdiny, jako je třeba Daredevil či Superman, ovšem v tomhle směru vede výborná parodie na již zmiňovaného Thanose...

Na druhou stranu na mě celý komiks působil, jako kdyby byl primárně psán pro dámské publikum (možná tomu tak skutečně je, to nevím), ale nedá se říct, že by to bylo jen pro ně. Ale můj názor je, že si tento komiks dokáží o něco více užít. Klidné pasáže tu sice moc nefungují, ale ono jich svým způsobem moc není, jelikož Harley se snaží neustále vtípkovat, hláškovat a někoho zesměšňovat, ovšem taky se nedá říct, že je to vždy až tak vtipné. Ale k vyložené trapnosti to nikdy nesklouzlo a jako humorný komiks to ve finále funguje velmi dobře.

Ke kresbě asi nemám moc co dodat, řekl bych, že se jedná o takový dnešní standard, pokud chcete kreslit pro velká vydavatelství. Kresba je detailní, ale zároveň zábavná a dotváří parodickou atmosféru komiksu. Každopádně Chad Hardin umí kreslit sexy ženy a to se počítá. Příjemným bonusem je v tomhle ohledu sešit z Comic Conu, kde se vystřídá několik zajímavých kreslířů. 

Výpadek se mi líbil víc, než Šílená odměna, ale rozhodně ne, nějak závratně. Jednoduše jsem se víckrát zasmál, více si užil easter eggy a odkazy, které se tentokrát velmi povedly, ale hlavně tomu velmi pomohl příběh s Power Girl, především vesmírné dobrodružství, které bylo top, kdyby se kniha nesla celou dobu v tomto duchu, tak se jedná o špičkový humorný komiks, takhle se jedná pouze o dobrý. Ale faktem zůstává, že se komiks velmi dobře čte, rychle vám to uteče a na jedno odpoledne příjemně zabaví, ale nemyslím si, že se jedná o dílo, ke kterému se budete vracet.

odkazy, easter eggy, humor, příběh s Power Girl, "sexy" kresba
slabší začátek a konec

Verdikt

Výpadek je o stupeň lepší, než první díl. Z mého pohledu je zde více srandy, zábavy a vtipných odkazů na jiné superhrdiny. Celé je to prostě jedna velká parodie na všechno (nejen ostatní komiksové postavy), Harley hláškuje o sto šest, možná místy až moc násilně, ale nepřišlo mi, že by někdy sklouzla k vyložené trapnosti. Celý komiks posouvá především příběh s Power Girl, o kterém si myslím, že bude vůbec to nejlepší z celé série, ale moc rád bych se mýlil. Jelikož mi přišla dobrá i kresba, tak nevidím důvod, proč tento komiks nedoporučit všem lidem, kteří se rádi baví nebo si potřebují odpočinout od těch těžkých filozofických děl, jako je třeba Spider-Man.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz