Liga spravedlnosti 4: Síť

9. ledna 2017 jardoom Diskuze (2)
Liga spravedlnosti 4: Síť

Čtvrtá Liga Spravedlnosti je počinem, který ve mne zanechal rozporuplné pocity. Proč tomu tak je, ještě sám vstřebávám, ale jako fanda této série si nemůžu pomoct a snažím se tomu přijít na kloub. Na co jsem přišel, se dovíte v této recenzi.

Knihy Dobrovský

Ačkoliv BB/art začal New52 a konkrétně Ligu Spravedlnosti dřív, než se tady DC Comics díky filmům takhle rozrostl, musel si být jist, že neprohloupí. To ale platilo jen u prvních třech knih, kde nebylo zapotřebí znát svět New52 dopodrobna.

Třetí kniha už trochu té znalosti potřebovala, ale číst se to celkem dalo a člověk nutně nepotřeboval tak moc znalostí z jiné série. Tehdy to byla tuším návaznost na Aquamana.

Čtvrtý svazek ale nefunguje tak jak by měl, ačkoliv příběh skončí přesně tam, kde od začátku pomaloučku směřuje. První sešity čtete a celkem vše vám zapadá, poslední sešit ale navazuje jen na kořen příběhu a vy jen tápete v paměti, jestli jste něco nepřehlédli v sešitech minulých, protože děj odskočí o hodně dál a postavy se baví o něčem, o čem vy nevíte, že se stalo.

Tohle je obrovská chyba, která naprosto kazí dojem z této jinak fantastické knihy. Scénář představil celkem neokoukanou zápletku, chytře ji navlékl a vše zakončil opravdu bezkonkurenčním finišem, který nenechal žádného fanouška chladného a ten už netrpělivě očekává, než vyjde svazek číslo 5.

Ačkoliv je tento svazek další obrovskou monumentální bitvou, musím uznat, že v tomhle podání mi to vůbec nevadí. Obrovsky tleskám Geoffovi Johnsovi, který do téhle vlajkové lodě DC, s čistou hlavou přinesl určitou originalitu i když je to vlastně stále to samé. Co víc ale můžeme po tomto žánru chtít?

Přes všechnu moji chválu a několik velmi zajímavých momentů ale kniha tápe. Hlavně proto, že opravdu neobsahuje všechny odpovědi na otázky, které přinese. Nevím, jak moc může BB/art měnit složení knih které DC vydá, ale tohle bylo přes čáru.

Nerad čtu v originálech něco, co vydávají zdejší nakladatelé, ale jelikož jsem bádal po tom, co mi tato kniha nedala, tak jsem došel k tomu, že obsah tohoto svazku přinesl část eventu jménem Trinity War, který se skládá ze sešitů JUSTICE LEAGUE #22-23, JUSTICE LEAGUE OF AMERICA #6-7, JUSTICE LEAGUE DARK #22-23, CONSTANTINE #5, TRINITY OF SIN: PANDORA #1-3 a TRINITY OF SIN: PHANTOM STRANGER #11.

Je jasné že nám tento komiks nemohl neflákat všech 12 sešitů událostí což vyšlo samostatně v hardbacku o 320ti stranách. Problém ale je, že nám Síť předvede sešity pouze dva a to je dost málo. Ve výsledku tedy mate čtenáře a to vyvolalo velmi negativní ohlasy.

Netroufám si tvrdit, jak moc mohl BB/art ovlivnit složení komiksu, který vydal a vím, že kdyby to chtěl vyřešit skladbou jiných sešitů, hodně by se v tom zakopal a stejně by možná ani nic kloudného nepřišel. BB/art možná také proto nechal vše tak, jak to vydalo DC a doufal, že se v tom moc hrabat nebudeme.

Útěchou nám může být, že když tohle dílo překousneme, příjde na řadu svazek číslo 5, který obsahuje JUSTICE LEAGUE #24-29 a tam nejde o žádnou míchačku událostí z jiných sérií, i když můžeme narazit na postavy ze sérií jiných.

Verdikt

Nechci se v tom už moc hrabat, ale na tohle jde odpovědět snad jen tím, že si musíme počkat na pátou knihu. Snad tedy vyjde, jelikož BB/art ještě edičák pro rok 2017 nepředstavil a mám trochu strach, že po kritice, která se snesla na čtvrtý svazek, možná ztratí chuť pokračovat, což by bylo špatně a hlavně by nám opět toto nakladatelství zůstalo dlužné konec příběhu, protože tento svazek skončil hodně otevřeně. Teď už to bude jenom lepší a minimálně příští svazek prostě bude stát za to. Síť je dobrá, ale českého čtenáře spíše zmate a to je obrovský zápor, který zastíní většinu kladů.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Poslední příspěvky v diskuzi

jardoom Offline
jardoom 10/01/2017 (10. ledna 2017)
No optimismus byl jistou formou útěchy. Se zbytkem tvého výkladu bohužel souhlasím. BBart snad něco vymyslí. Podle mě ještě oni sami nyní neví, kam dál
jh666 Offline
jh666 10/01/2017 (10. ledna 2017)
Myslím, že tady optimismus není moc na místě. Na poslední sešit sítě navazuje minisérie Forever Evil a pátý díl Ligy spravedlnosti je jen doplňkem k téhle minisérii, takže ve výsledku to o moc větší smysl dávat nebude. A Forever Evil bohužel BB Art podle komunikace na FB vydat...
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku