Ultimátní komiksový komplet #068: Thanos Nezbytný

1. ledna 1970 S4TW Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #068: Thanos Nezbytný

Šťastný nový rok všem fanouškům Ultimátního komiksového kompletu, Marvelu a komiksu obecně. Nový rok začneme hned zostra, jelikož nás čeká již klasická trojrecenze (Elhonzo, jardoom, S4TW), ale tentokrát se bude jednat o opravdu zajímavý kousek. Thanos Nezbytný! A je to moderní dílo! To jsou dobré zprávy, že? Thanos, jedna z nejvíc cool postav Marvel Universe vůbec. Dále nás tu čekají Strážci galaxie a zvrácená verze Avengers! Celé to zní moc hezky, ale skutečně se jedná o dobrý, možná dokonce výborný komiks? Pojďme si zkusit na to odpovědět...

Knihy Dobrovský

jardoom

Nad Marvelem jsem dávno zlomil hůl a dopřávám si jej jen díky UKK či NMH, kde mi občas někdo dopřeje dobré čtení, jinak bych ale nejradši zvracel. Thanos Nezbytný je ale komiks, o kterém se dá mluvit, že je nezbytné si jej přečíst, protože tohle není vůbec obyčejná Marvelovka.

Příběh je diametrálně odlišný od toho, co běžně dostáváme. Thanos je maník a možná jedna z nejsilnějších postav tohoto vesmíru (nejsem znalec, takže se omlouvám Celestiálům, Galaktusům či Doomům a dalším prapodivným postavám) a v tomto komiksu je krásně vidět, že Marvel není jen o hrdinech, ale hlavně o padouších.

Zde se čtenář může trochu ztrácet, přeci jen je komiks plný odkazů k předešlému dění, které v UKK nevyšlo, každopádně kdo se ztrácel, má jedinečnou šanci rozečíst něco, co je ještě lepší než tento počin. Je ale pravda, že je komiks dost vytržený z kontextu, jelikož tohle je jen jeden z vrcholů, které event, ze kterého tohle je, měl.

Nutno ale dodat, že je tohle celé naprosto skvělé, protože ať se to odkazuje na co chce, kořen příběhu je srozumitelný a staví na velmi originální zápletce, která uspokojí každého, kdo prahne po něčem, co nám Marvel ještě neukázal. 

Kéž by se takhle psalo a kreslilo pořád. Když už jsem se dostal ke kresbě, tak je vhodné zmínit, že to co nyní kreslíř předvedl, je vrchol superhrdinského mainstreamu a Space oper. Vše je přehledné, a přesto je znázorněno všechno tak jak by mělo být. 

Bitvy jsou plné efektů ale i tak se v nich čtenář neztrácí. Kreslíř si krásně hraje se světlem a tmou, což působí dost profesionálně a díky těmto bodům prostě rádi přehlížíte chyby. Ostatně já žádnou nenašel.

Ke čtení komiksu je nutné znát sérii Guardians of Galaxy a Annihalation, každopádně pokud se oprostíte od všeho a jen čtete, komiks si i tak užijete. Kdo bádá, nechť čte dál, v tomhle případě se totiž k Marvelu rád vrátím a vy také.

9/10

S4TW

Výborný komiks, který nám konečně více přibližuje Guardians of the Galaxy, myslím ty z 21. století. Navíc tu hlavním roli hraje Thanos, což je nejhustější postava Marvelu a zde je zasazena opravdu do zajímavé a originální role, která tohoto otrokáře celého vesmíru staví zase o jeden level výš.

Je pravda, že do příběhu jste vhození jako ryba do vody, takže možná budete mít chvíli problém se zorientovat a chytit. Pochopit kdo je kdo, jaké jsou vztahy mezi postavami a různými národy a co se vůbec děje. Ale nejsme žádní nýmandi, žijeme v době internetu a spoustu věci si umíme dohledat, ne? Já osobně jsem to ani nepotřeboval.

Příběh je opravdu velkolepý, rozsáhlý, originální a hlavně vzdává poctu mistru Lovecraftovi mnoha odkazy na jeho dílu (Kthl, Nyerlathortech, Yot-Soter,...). Tudíž toto velkolepé sci-fi má i jistý hororový náboj, ale jedná se spíš jen o takovou lehkou a vzdálenou příchuť. Každopádně to dělá z vesmírného dobrodružství, originální vesmírné dobrodružství. 

Co jsem si ovšem užil snad ze všeho nejvíc, je kresba. Určitě se pro mě jedná o nejlepší kresbu z druhé šedesátky. Krásná, scenerická, spousta jedno a dvojstran. Úžasné barvy, výborně zachycený vesmírný prostor, nádherné efekty v bitevní vřavě. Já osobně jsem si nemohl vynadívat. Jedná se přesně se o takový ten typ komiksu, kterým si můžete jen listovat a kochat se výtvarnou prací.

Celkově se jedná o skvělé dílo, ba dokonce výborné. Jediné, co mi vadilo bylo neustálé představování postav, jako kdyby byl čtenář tak trochu idiot, naštěstí jen formou jména u postavy. Pak přiznávám, že se někdo v díle může lehce ztratit a tím se mu zkazí zážitek, ale to vidím trochu jako jeho problém. 

9/10

Elhonzo

Zase nám po nějaké době UKK naděluje kousek, který bude oříšek pro českého čtenáře. Pokud jste zajásali, že se díky tomuto komiksu něco dozvíte o Thanosovi, tak budete po přečtení velmi zklamaní. Tohle není příběh který by vám měl tohoto skvělého padoucha nějak blíže přiblížit. Ve skutečnosti je to kulminace něčeho, co různí autoři během zhruba šesti let budovali přes všechny možné série. 

Na začátku je čtenář vhozen do víru událostí a pokud je to čtenář, který čte pouze české komiksy, tak nemá šanci cokoliv pochopit.  Odkazuje se na předešlé události, je tu spousta neznámých postav a míst, které mu nic neříkají. A to je všechno velká škoda, neboť Thanos Imperative a Marvel Cosmic (jak se přezdívá příběhům které spadají do této ságy) jsou parádní komiksy. 

Abnett a Lanning zde krásně uzavírají rozjeté linky a přivádí dohromady všechny možné i nemožné postavy, na které byste v marvelovském vesmíru mohli narazit. Vše se točí okolo podivného portálu do Cancerversa (k překladu později), z kterého k nám proudí potvory jako vystřižené z Lovecrafta. Guardians tedy musí spojit síly s nedávno obživlým Thanosem a tuto hrozbu zastavit. Je to epické a je to zábavné. Nechci zabíhat moc do detailů, neboť vzhledem k rozsáhlosti této ságy by z toho mohlo být několik samostatných článků, ale zkušený čtenář si bude mlaskat blahem. 

Ke kresbě toho není potřeba moc říkat, mluví sama za sebe. Miguel Sepulveda je u nás prakticky neznámý umělec a pokud mu nás někdy něco vyšlo, tak jsem to zapomněl. To je ale škoda, neboť díky jeho talentu se můžeme kochat jednou parádní vesmírnou bitkou za druhou. Ať už je na stránce Thanos, Nova, Silver Surfer nebo dokonce Galactus tak je všechno správně epic každá vesmírná potyčka má ten správný božský rozměr. Povedly se i barvy. Když se bojuje v „našem“ vesmíru tak je všechno jasnější, když se ale děj přesune do zlého Cancerversa tak všechno potemní. 

Jediné co mi ve finále kazilo potěchu z četby je překlad. Ten je otravný hlavně nutností překládat snad každou maličkost. Nelidé (Inhumans) zde opět vrací úder, přidává se k nim Mýval Rocket (Rocket Raccoon), Světová mysl (Worldmind) nebo Kdovíkde (Knowhere). Často se tedy stávalo že se o něčem nebo o někom mluvilo, ale mě díky překladu vůbec nedošlo, o čem se mluví. Překlad je i hodně nekonzistentní, něco se přeloží (Drax Ničitel), něco zůstane v originále (Silver Surfer). A nebo se něco párkrát přeloží a pak se to zase objeví v originále (Strážci Galaxie/Guardians of the Galaxy). 

Já se tedy jako člověk který ví o co go bavil. Pro českého čtenáře ale hodnocení může být klidně o čtyři nebo pět bodů nižší. 

9/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz