TOP 5 komiksů za 2016

3. ledna 2017 Morzael Diskuze (0)

...tak už je to zase tady

TOP 5 komiksů za 2016

Mohli bychom vůbec být web o komiksech, kdybychom nevydali nějakou vlastní TOPku za uplynulý rok? Nemohli. Takže tady je. Jedná se samozřejmě jen o komiksy, které vyšly u nás a jen v roce 2016, a aby to nebylo moc uniformní, můžete si vybrat dokonce z pěti různých pohledů!

Knihy Dobrovský

Morzael

Jo, 2016, to bylo sakra rok! Vybrat jen 5 komiksů, které bych zpětně doporučil je celkem fuška, ale kulišácky to obejdu tak, že si u pár z nich vyberu rovnou celé série. Je ale rozhodně skvělé, mít z čeho vybírat. Český komiksový trh začíná mít slušné grády. Člověk skoro neví, co číst dřív. No, konec plků, moje TOPka (řazená abecedně) je:

Dívka jménem Patience

Trystero zatím sice vydává rozvážně a opatrně jen jeden komiks za rok, ale zato to vždycky byla pecka. Navíc se letos snažili držet krok se zahraniční scénou a vytiskli nám (s pomocí fanoušků) nejnovější sci-fi nářez od Daniela Clowese. Kromě inovativního přístupu k látce cestování v čase, ve které se mu dařilo vyhnout nejprofláknutějším klisché, má autor ještě velký talent zachytit osobnosti hlavních postav a komplikované vztahy.

Hilda

Že jsem se o Hildě dozvěděl až prostřednictvím nakladatelství Paseka, které nám tuhle parádu letos vydalo (dokonce dva díly), beru jako své hrubé selhání. Série Luka Pearsona o malé holčičce z prostředí Norska je brilantní kombinací hravosti Miyazakiho filmů, svérázu Gaimanových dětských postav a jeho záliby v mytologii a folklóru. Přidejte nádherně prostý a přitom magický vizuál a máte sérii, kterou si zamilujete.

Mýty

Stálice mé každoroční TOPky. Mýty od nakladatelství Crew si prostě své místo zaslouží. Každý nový svazek je nabitý akcí, nápady, zvraty a přitom rozšiřuje už tak ohromný svět Billa Willinghama. Práce s postavami a odkrývání jejich potenciálu je zlatým hřebem série a vy nevíte, koho si zamilujete příště. Letošním šampiónem série je jednoznačně dobrák Mucholap.

Sandman: Předehra

Ano, uznávám, že Gaiman to už trochu s tou složitostí a hrou na koncepty přestřelil, ale to mně zas tak neva. Víc mi va, že tento díl už působí trochu odtrženě od zbytku série a sandmanovské kouzlo se začíná pomalu vytrácet. Nicméně, ta kresba! Bože, ta kresba je něco neuvěřitelného. Předehra je jednoznačně nejlépe nakreslený komiks, který tu letos vyšel.

Zero

Co většina lidí nedokázala skousnout, mně naopak přišlo jako skvělý nápad. Mluvím o samotném finále série, které je úplně jiné kafe než předešlé tři knihy. Ze Zera se nakonec vyvrbil přesahový filosofický komiks plný zajímavých nápadů, odkazů a stává se poctou beatnické generaci a mnoha jiným uměleckým velikánům. Myšlenka je sice složitě schovaná a člověk musí mít načteno, aby měl jasno v tom, co se Aleš vlastně snažil říct, ale podle mě to za to stojí.

jardoom

Komiksová Kytice

Myslím, že pro mě je to překvapení roku. Nevěděl jsem, že se plánuje, a když jsem ji viděl, nechal jsem se zlákat a koupil ji. Byl jsem překvapen, a to velmi příjemně. Má to opravdu co nabídnout a není to jen vyžírka Erbenova díla. Na knize pracuje mnoho autorů a každý z nich vytvořil něco, za co by jim Erben zatleskal. Samozřejmě že vše není dokonalé, hlavně u kresby. Některé povídky nemají dost vážnou kresbu ale jiné jako by tuhle ztrátu dohnaly a excelují. Každopádně tohle je podle mě jediný problém, který kniha má.

Darkness

Další megabichle od Comics Centra opět potěšila. Čekání se vyplatilo a finanční investice také. Kresba, příběh, celkový koncept a propojení s Witchblade, to vše je prostě skvělé. Dokonce musím říct, že Darkness mě zatím baví víc než Witchblade, která mne oslnila a nastavila laťku dost vysoko. Uvidím, co najdu, až to přečtu podruhé, ale první čtení moji lásku k tomuto světu prohloubilo.

Útok Titánů

I když nám té mangy Crew servíruje až moc, Útok Titánů tento rok předvedl, že je nyní tím nejzajímavějším, co nám tento nakladatel na poli mangy nabídl. Já si tu sérii prostě užívám, a i když mě poslední svazek trochu zklamal, rozhodně jsem na něj nezanevřel a budu mu věnovat svou pozornost dál. Mám trochu načteno ve spin offech a mám takové tušení, že nás Hadžime ještě mnohokrát překvapí a nenechá nás zabřednou ve stereotypu. On to totiž zatím neudělal v žádném svazku Titánů a v budoucnu tomu snad nebude jinak.

Ú.P.V.O.

Může vůbec někdo něco vytknout této sérii? Celosvětově velmi uznávaná série, na které pracují celosvětově uznávaní autoři, na které dohlíží celosvětově uznávaný Mignola, který tohle všechno vymyslel. To prostě nemůže dopadnout špatně. K tomu všemu tento rok další dva přírůstky, které opět potvrzují, že tohle je prostě grandiózní práce, která naznačila, že nás čekají další velkolepé události, které tohle všechno opět pozvednou.

Ekho

Fantasy mám rád, ale už mám po krk tradičního konceptu plného rytířů, her o trůny, trolů, orků, hobitů a tak podobně. Ekho je svěží, má grády a přináší něco, co tu ještě nebylo. K tomu všemu se dostáváme konečně k evropskému dílu, které opravdu stojí za to a může plnohodnotně konkurovat americkému mainstreamu, který od počátku věků nastavuje trendy v komiksu.

Radek Bouřil

Sága 3

Od dob prvního a druhýho dílu Goona jsem se při čtení nesmál nahlas, až teď u posledního pokračování super série Sága. Podobný nenucený, situační legrácky se Vaughanovi objevujou v dalších jeho velkej sériích, jako je hlavně Y: The Last Man a Ex machina. Tenhle majstrštyk jako by vypadl z Dalího obrazů. Jeden známej mi jednou řek, že je to takovej slabší odvar světa Jodorowskyho Incalu. Já jen čekám, jestli se někdy ukáže šéfik kouzelnýho Girlandu a bude vypadat jako David Bowie.

Klub rváčů 2

Stejně, jako vás upoutá Myší hlídka svou jemností, tak vás druhej Klub rváčů rozhodí svojí totální ujetostí. Palahniuk mi tady příjde víc larger than life frajer než obvykle. Kdyby tohle bylo hodnocení na csfd.cz tak bych tuhle knížku stopro našel na předních místech žebříčku nejrozporuplnějších knih. Mě docela dost sere. Ale něco mě k ní furt táhne a nevim co, asi sem jí ještě nepobral.

Gotham Central

BBart si pořídil další přírůstek do svý batmanovský stáje a zrovna takovej, u kterýho nemohli šlápnout vedle. S tzv. noirovou detektivkou udělali super zkušenost s oběma díly Criminal, který shodou okolností napsal opět Ed Brubaker. Mám rád dobrý spin offy. A tenhle nám moc pěkně připomněl, že Gotham je pořád pěkně špinavej.

Myší hlídka: Podzim 1152

Já Comics Centrum moc nemusím, ale dovedu ocenit, když se někomu něco povede a tohle je opravdu pecka. Po ne úplně dobře zvládnutých překladech Zámku a Klíče se překonal Jan Kantůrek, který si se záludnostmi poradil se stejnou elegancí, s jakou vám celou dobu pobíhají po stránkách myší hrdinové. Atmosféra podzimu v přepálených barvách mě úplně pohltila. Dobrá vazba ve skvělém formátu.

Temnými cestami

Krásně malovaná, dobrodružná romantika plná pirátů nebo honáků dobytka. Dokonce sem jí i tady recenzoval s podtitulem „Jak by to měl rád můj táta“…hele a víte co? Líbilo se mu to.

S4TW

Deadpool 1: Mrtví prezidenti

Já jsem především hrozně rád, že tu konečně začal Deadpool pořádně vycházet, a když se začne hned mou nejoblíbenější sérií od Posehna & Duggana, tím lépe. Je to vtipné, svěží, akční, úchylné, ale zároveň chytré a dokonce se naučíte i něco málo z historie. Vše doplňuje parádní Moorova kresba. Kdo chce oddych a zasmát se, tohle je jasná volba.

Ultimátní komiksový komplet #088: Fantastic Four - Příchod Galaktuse

Letos jsme se díky druhé řadě UKK dočkali spousty klasických a velkolepých děl, které by tu určitě jinak nevyšly. Je to opravdu nabušený výběr pro retromilce, ale když mám vyzdvihnout pouze jedno dílo, tak Příchod Galaktuse je jasná volba. Pokud chcete to nejlepší od dvojice Lee & Kirby, tak je to tato kniha. Navíc Galactus, Silver Surfer, Inhumans...

Skalpy 05: Úplně sám

Skalpy je výborná série a mně přijde, že každý díl přidá ještě trochu něco navíc. V tomhle konkrétním díle autor krásně přechází mezi současností a minulostí. Je to pořádně syrové dílo s nádechem noiru a plné hnusných lidských osudů. Každý je tu tak trochu svině, ale Aaron píše tak živé postavy, že si je svým způsobem i tak zamilujete. Navíc díky svělé kresbě je celková atmosféra umocněna a vy budete emocionálně ždímáni.

Živí mrtví 17: Důvod se bát

Jedna z nejdéle vycházejících sérií u nás, která si stále drží něskutečně vysokou kvalitu. Vše je především o mezilidských vztazích, psychologii a vývoji charakterů. Do toho se dočkáme i nějakého toho masakrování mrtváků a navíc v každém díle přijde nějaký šok či převapení. Do mého výběru bych zařadil sérii jako celek, ale pokud mám vybrat jeden letošní díl, tak je to bezesporu ten, kde se objevuje krutopřísný Negan! A že lítaly třísky!

Ultimátní komiksový komplet #119: Avengers - Korvacova sága

Tohle je možná nejlepší komiks s Avengers, jaký jsem četl. Určitě je to nejlepší letošní UKK a nevidím důvod, proč toto velkolepé dílo nezařadit do mých top5 za rok 2016. Dále tu je vymazlená kresba s úžasným vykreslením velkolepých bitev. Korvac je velmi povedená postava, která vás bude zajímat a bavit. Narozdíl od jiných starších děl, má tohle vynikající finálové vyústění, které mě posadilo na zadek. Dílo, které jsem zvládl na jeden zátah a určitě povinná četba ke komiksové maturitě.

Elhonzo

Rok 2016 byl rokem, kdy jsem se českému trhu moc nevěnoval. Rozšiřoval jsem svou zahraniční sbírku a kromě UKK jsem si prakticky nic nepořídil. Ale i z toho mála se mi povedlo pár těch letošních klenotů vybrat.

Parker: Lovec

Mám rád Darwyna Cooka (který nás letos bohužel opustil). Mám rád detektivky. Mám rád noir příběhy. Takže bylo jasné, že tímto kouskem se mi Crew trefí do noty. V Lovci sledujeme drsňáka Parkera, který si kleští cestu přes mafiánské podsvětí s jedinou myšlenkou v hlavě - odplata. Je to jednoduché, ale parádně nakreslené a má to skvělé tempo. Navíc si Crew dala záležet a knížka má tedy velmi pěkný vzhled.

Ultimátní Komiksový Komplet: X-Men Schism

Aaronovi u nás letos pár pecek vyšlo, ale tahle mutantská tragédie mě potěšila nejvíc. Mezi Wolverinem a Cyclopsem to vždy drhlo, ale vždy k sobě chovali respekt. Po událostech této knihy už jejich vztah (a rozložení mutantů v Marvelu) ale nikdy nebyl stejný. Má to super myšlenku a akci a dopad toho příběhu nebyl popřen hned v dalším dílu. Což se v mainstreamu dnes často nevidí.

Deadpool (Crew)

Deadpool letos zaznamenal obrovský boost v popularitě. Měl film, takže se logicky objevilo i několik komiksů. A právě ta trojice od Crwe patří k tomu nejlepšímu, co kdy s Deadpoolem vyšlo. Je to správně cáklé a násilné, ale i tak dovede vyprávět docela inteligentní příběh a skvěle vykreslovat démony hlavního hrdiny. Škoda jen, že si to člověk neužije tolik jako v originále.

Ultimátní Komiksový Komplet: The Amazing Spider-Man Smrt Stacyových

Když člověk čte takhle najednou osud rodiny Stacyových, tak se musí zdát že jsou to hrozní smolaři. I když se dozvíme, co se stalo s Georgem Stacym, tak buďme upřímní, všechny nás více zajímá jeho dcera. Právě smrt Gwen (pravděpodobně) rukou Green Goblina je jednou z nejdůležitějších událostí v životě Spider-Mana a v superhrdinském komiksu vůbec. Celý ten příběh má pouze dva sešity, ale je to tak skvěle napsané, že mě to i po těch letech vždy dostane.

Elektra

Když bylo oznámeno, že u nás v záplavě UKK vyjde Elektra, byl jsem velmi překvapen a potěšen. Tohle kultovní dílo od dvojice Miller/Sienkiewicz si totiž naší pozornost zaslouží. Miller tady hraje druhé housle a příběh je primárně vyprávěn ve velmi osobité kresbě Billa Sienkiewicze. A kresba je právě to, co z toho komiksu dělá kult. Je to kreslené a vyprávěné velmi chaoticky, takže tohle určitě není komiks pro každého. Kdo si ale dá tu práci a překoná počáteční zmatení, tak ho čeká vážně skvělý komiksový zážitek.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku