Ultimátní komiksový komplet #119: Avengers - Korvacova sága

24. prosince 2016 S4TW Diskuze (2)
Ultimátní komiksový komplet #119: Avengers - Korvacova sága

Zřejmě nás čeká poslední letošní recenze Ultimátního komiksového kompletu a není moc zajímavějších děl, které by se na to hodily více, než je velmi oceňovaný a úspěšný event s názvem Avengers - Korvacova sága. Je to příběh, který opět ukázal, proč jsou komiksy Avengers dobré a s jakým přesahem se dají psát. Navíc se tu poprvé setkáme, v rámci UKK, s původními Strážci Galaxie (nejsem si teď jistý, ale myslím si, že je to první výskyt Strážci v UKK vůbec). Michael Korvac je další badass postava, před kterou se klepe celý vesmír, v podstatě by se dal svou velkolepostí přirovnat k Thanosovi, takže věřte, že se jedná o velmi napínavé dílo. Navíc ta jména autorů - Peréz, Shooter, Micheline, Buscema, Wenzel, Wein. No, sami si přečtěte hodnocení jardooma, Elhonza a S4TWa. 

Knihy Dobrovský

Elhonzo

Když jsem si hledal o čem ta Korvacova sága vlastně má být, tak jsem z toho měl pocit, že se bude jednat o vesmírnou melu epických rozměrů. No nestalo se. Vlastně pravý opak. Ono by se s trochou nadsázky dalo říct, že se to celé odehrává v obýváku, jednoho domu ve Forest Hill. A nejdivnější na tom je že mě to vlastně ve finále i hodně bavilo. 

Celé to zplodil Jim Shooter, který je u nás nejznámější asi díky původním Secret Wars. Nevím jestli za to může překlad, nebo jestli se Shooter zkazil až když napsal SW, ale tohle se čte mnohem lépe. Osobně proti SW nic nemám, je to fajn retro, ale uznávám že to má své mouchy. Celé to startuje v Thorově annualu, kde bůh hromu cestuje do budoucnosti a potká se s Guardians of the Galaxy. Ale ty z filmu nečekejte. Tady je původní skvadra z roku 3000. Zde se setkáme s počítačovou bytostí známou jako Korvac. Skok o jednu řadu a pár měsíců dopředu a příběh pokračuje v Avengers. Korvac se nějak dostal do „přítomnosti“ a Strážci cestují za ním aby jeho plány zastavili. 

Celé to má přes deset sešitů a z toho se Korvacovi pořádně věnují tak tři. Do toho všeho se tam ještě motá Ultron, Collector a nějaká mořská potvora a na Korvaca a jeho ságu tak není moc místo. Ale mě to ani moc nevadilo. Ty epizodní příběhy kde si Avengers musí poradit s nějakou hrozbou jsou zábavné a celé to je vždy díky několika posledním stránkám spojené dohromady tak, aby to vážně působilo jako ucelený příběh. Na konci je i docela hezká (i když jednoduchá) ukázka toho, že ti dobří nemusí být vždy nutně i ti správní. 

Výtvarná stránka jsou pro mě retro orgie a to hlavně díky kresbě George Péreze. Sice kreslil pouze čtyři sešity, ale i tak to stálo za to. Trochu mě zklamal Sal Buscema který kreslil další dva sešity. Jeho kresba není oproti Pérezovi tak detailní a obličeje jsou celkově docela odfláklé. Konec pak zase zachraňuje Dave Wenzel který je Pérezovi velmi podobný. A finální masakr zvládl zvěčnit dokonale. 

8/10

jardoom

Avengers samo o sobě přivolává obrovskou pozornost a Marvelovský filmový vesmír jim zde dělá obrovskou reklamu. Možná proto také lidé, kteří jejich komiksy čtou, mají dost velké nároky na kvalitu díla.

Já sám postupně opouštím Marvelovský komiksový svět a začínám číst ve většině případů jen UKK a NHM. Mnohými sériemi jsem se totiž zklamal, a tak mi nezbylo nic jiného, než přestat doufat že čtu něco, co mi radost udělá a začal jsem číst věci, které mi zaručeně radost udělají.

V řadách UKK a NHM sice také moc radosti nenajdu, ale pokud jde o Korvacovu ságu, tu jsem si vyloženě vychutnal. Tento svazek je důkazem toho, že za pár drobných dostaneme super čtivo, které nabízí propracovaný scénář i kresbu a vůbec nezapadá do stereotypu běžného Marvelu.

Jedná se o jeden z hodně starých kousků a jak jistě víte, ty já nemám moc rád a když je čtu, musím už jen k úctě k autorům přizavírat obě oči, abych to nakonec mohl opravdu dočíst. Tohle je ale úplně jiný případ.

Příběhová část čtenáře může více než zaujmout. Já ten svazek otevřel a najednou byl konec, což znamená, že jsem u něj proseděl dvě hodiny a ani nemuknul. A to berte v úvahu, že má tato kniha 232 stran (220 komiksu).

Ačkoliv je představena pořád ta samá sestava hrdinů, která se málokdy obměňuje, v tomto komiksu vám nemohou vadit a stále mají co nabídnout. Tahounem je ale spíše padouch, který je inteligentní a nepůsobí naivně či nelogicky, což je typický prvek komiksového mainstreamu tehdejší doby.

Kresba, kterou zdejší kreslíři předvádí není v dnešní době zajímavá. Když ale porovnáte, co dostával čtenář tehdy, určitě je to jistými prvky nadčasové a průkopnické. Dokonce i já jsem neměl s kresbou problém a k celkovému komiksu mi to celkem pasovalo.

9/10

S4TW

Hned z patra vystřelím, že se určitě jedná o jeden z nejlepších příběhů Avengers vůbec. Klasická všeprostupující zápletka s celo vesmírným přesahem a téměř všemocným soupeřem má ještě něco víc, než ostatní příběhy s podobným tématem. Je to takový ten přesah, který pochopíte až když budete dílo číst.

Na rozdíl od jiných takovýchto události je zde fungující velká spousta postav a vy se jako čtenář neztrácíte. Každá postava má svůj důvod, proč se to vyskytuje a nejedná se jen o snahu přinést, co nejvelkolepější zápletku se všemi postavami, které teď letí. 

Samotná postava Korvaca má velký nádech tajemna a dílu dodává ty správné grády, vše vygraduje velkolepým finále s lehce překvapivým a originální výsledkem, i když mě osobně tohle moc neba, ale přiznávám jistou míru originality.

Příběh mě zaujal především svým rozmachem, když vše pomalu, ale jasně směřuje k velkému a nekompromisnímu finále. Autoři se snaží i místy trochu filozofovat, ale tady přiznám, že jsem se trochu ztrácel a občas nechápal, co chtějí říct, prostě ta až moc vážná nota se u mě nechytla. Ale je fajn, když i u superhrdinské rubačky se autoři zamýšlejí i nad něčím jiným, než jsou pěsti a kopance.

Kresbě opět nemám co vytknout, ta nejlepší klasika, osobně mi nejvíc sedl Dave Wenzel, který skutečně zvládl závěrečnou bitvu perfektně. 

Ač to není z recenze úplně jasné, tak se jedná o jeden z nejlepších příběhů s Avengers, jaký jsem doposud četl, ale jednak se jedná  starší kousek (s čím prostě dnes lidé už mají problém), za druhé i styl vyprávění je trochu jiný, než je u superhrdinských komiksů zvykem.

8/10

 

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Poslední příspěvky v diskuzi

S4TW Offline
S4TW 26/12/2016 (26. prosince 2016)
Odpověd na #7209 příspěvek od erini22
Pri čítaný som si hovoril, že čo to má spoločné s Korvacom, veď sa tam ani nespomýna. Ale koniec bol geniálny. Ja dávam8,5 z 10. Musím sa spítať, či niekto z vás nevie, či sa Avengers niekedy dozvedeli pravdu? Či Moondragon im vrátila niekedy spomienky na ten deň?
Já osoboně teda nevím, ale zkus si projet toto, možná tam svou odpověď najdeš :-) :  http://comicvine.gamespot.com/korvac/4005-14467/forums/korvac-chronology-1497307/  
erini22 Offline
erini22 26/12/2016 (26. prosince 2016)
Pri čítaný som si hovoril, že čo to má spoločné s Korvacom, veď sa tam ani nespomýna. Ale koniec bol geniálny. Ja dávam8,5 z 10. Musím sa spítať, či niekto z vás nevie, či sa Avengers niekedy dozvedeli pravdu? Či Moondragon im vrátila niekedy spomienky na ten deň?
Minotaur.cz