Mezi řádky 03: Když zaklepe mrtvý

19. prosince 2016 Morzael Diskuze (0)
Mezi řádky 03: Když zaklepe mrtvý

Mike Carey útočí na naše knihovny! Tento podzim mu vyšel nejen závěrečný díl série Lucifer a beletristická novela Všemi dary obdarovaná, ale i třetí díl série Mezi řádky. Král temných fantasy tedy dává pomyslný hattrick a z naší strany je čas se podívat, jak to vypadá, když zaklepe mrtvý.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Fantasy

Příběh:

Tommy se svými přáteli jen o chlup unikl vězení a smrti a plánuje svůj další krok. Ten se mu ale sám zčistajasna zjeví, když uvidí leták propagující křest nové knihy o čaroději Tommym Taylorovi údajně napsané jeho pohřešovaným otcem.

Tuhle osudovou příležitost, jak se setkat s otcem a dostat odpovědi alespoň na nějaké otázky, si nemůže nechat proklouznout, ať to stojí, co to stojí. Už je nejvyšší čas, dozvědět se něco o těch šílených událostech, které se kolem něj za poslední týdny odehrály, a o sobě samém.

O komiksu:

Třetí díl série Mezi řádky pro mě osobně byl docela zatěžkávací zkouškou. Ne, že bych neměl rád mysteriózní příběhy, na jejichž rozuzlení musím čekat několik knih, ale všeho s mírou.

Carey má občas tendence, to s tou tajemností přehánět a vršit jedno tajemství na druhé. S jednou otázkou vyřešenou přijde deset nových. No a vzhledem k tomu, že jsem po prvních dvou knihách neměl moc tušení, co se děje, řekl jsem si, že jestli i po třetí knize budu pořád v lese, sérii na nějaký čas odložím.

Ne, že by se mi Mezi řádky nelíbilo. Careymu věřím, že staví svůj svět se záměrem, je to zajímavé, čtivé a originální. Problémem ale je, že pokud má čtenář jen otázky bez odpovědí, zapomene za chvíli, na co se vlastně ptal. Takže jsem si řekl, že si prostě počkám, až toho venku bude víc.

Tempo dvou knih za rok je dobré. Je ale lepší čtenáře postupně krmit a nabádat dál, než ho jen nechat hladovět. Nechce se mi totiž s každým novým dílem číst všechny předchozí, abych si osvěžil, co vlastně nevím. Dobrý model mají v tomhle třeba Mýty - na střídačku jeden svazek akční a další kecací.

To jsem trochu odbočil. Naštěstí to v tomto díle autor částečně zachránil a konečně jsme se i něco dozvěděli. Ale ten hlad po odpovědích mě dostal do podivné čtenářské situace. Když se totiž Tommy má možnost něco dozvědět, ptá se tak pitomě, že dostane minimum odpovědí.

Jenže on se ptá správně pitomě. Ptá se jako skutečný člověk v jeho situaci, ne jako autorem řízená loutka, která se chová tak, aby příběh mohl pokračovat dál. Takže jak říkám - složitá čtenářská situace: Sice Carey píše dobré a uvěřitelné charaktery, ale kvůli jejich pitomosti se dozvím dost málo!

Co se scénáře týče, tak ten je například od Lucifera dost odlišný tím, že je hodně tažený příběhem. Na postavách vám až tolik nesejde. Nebo alespoň já si ještě nestačil nikoho oblíbit. Tu situaci sleduji, protože chci vědět, kam to dojde, ne že by měl zajímal Tommy jako postava.

Jediný, kdo si u mě zatím získal nějaké body sympatií, byla Tommyho pomocnice Lizzy Hexamová. Její smutný životní příběh jsme se dozvěděli velmi zajímavou formou. Vůbec poprvé jsem četl nějaký komiks jako gamebook. Navíc tento nápad nebyl použit účelově, ale do situace zapadal a podtrhl tak tendence série pohrávat si s literárními žánry a způsoby vyprávění. Výborný nápad!  

Příběh má tedy hodně co nabídnout svým spádem a světem, literárními narážkami a zvraty. Bohužel tak trochu na úkor postav. Kresba Petera Grosse posilněného o Ryana Kellyho je standardně dobře odvedená práce. Pánové už vědí, co dělat a své řemeslo zvládají dobře.

Práce s panely tu funguje, jak má, což je věc, která se přehlíží a je vidět, jen když to tak není. Některé momenty jsou naprosto úchvatné (kresba s různými tvary ze slov atd.) a covery od Yuko Shimizu jsou mojí tajnou láskou této série.

Verdikt

Třetí díl série Mezi řádky přínáší kromě klasických zvratů, spousty literárních odkazů a dalších tajemství konečně i nějaké odpovědi. Začínáme tušit, jak Tommyho svět funguje a slovo story-driven nabírá úplně nový význam. Jediným problémem, který jsem objevil, je, že silný příběh a zajímavý svět zatlačují postavy do pozadí a vy se s nimi nemáte příliš šanci sžít. Velké plus dávám komiksu za skvělý gamebookový nápad.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku