Rogue One

18. prosince 2016 Ikyy Diskuze (3)

I am one with the force, the force is with me!

Rogue One

Na rok 2016 budeme vzpomínat jako na rok, kdy si Amerika zvolila svého diktátora, spousta celebrit a obyčejných lidí umřelo a vyšlo hodně filmů s rozporuplným hodnocením. Kam do toho zapadá tato recenze?

Knihy Dobrovský

Konec roku se stejně jako ten minulý točí kolem Star Wars. Lépe řečeno Rogue One. Nejnovější film ze světa, kde farmář zničí zbraň hromadného ničení, se netočí kolem Jediů, Sithů a odvěkého boje dobra se zlem. Poprvé vidíme předalekou galaxii z pohledu vojáků a obyčejných lidí.

Než se pustím do samotné recenze, musím upozornit, že bych se sám označil za zapáleného fanouška, tudíž netápu jako obyčejný mudla a neptám se: Kde jsou Rey a Finn? Co je to Yavin 4 a kdo je Saw Garera?  Tím chci říct, že na Rogue One jsem se těšil víc než jako malej na Vánoce. A co jsem dostal, mě nezklamalo.

Budování filmového vesmíru Star Wars má za sebou bohatou historii a nemá smysl ji tady řešit. Co ovšem podstatné je, že Rogue One není film sledující nikoho z rodiny Skywalkerů. První spin-off, který režíroval Gareth Edwards  se tedy odehrává se „za pět minut“ epizoda IV. Nová Naděje.

Již z trailerů bylo jasné, že příběh bude vcelku prostý. Zlé Impérium postavilo Hvězdu Smrti a hodní Rebelové musí najít způsob, jak ji zničit. Jednoduchý koncept, na kterém se podařilo vystavět překvapivě bohatý příběh se spoustou zvratů a pokývnutími, které většinou fungují naprosto perfektně.

Nutno dodat, že k funkčnosti filmu si člověk musí uvědomit, co očekával a chtěl vidět. Pokud chtěl vidět válečný film, civilní akci, ne jen černobílý pohled na svět Star Wars, nebo na rebelii – tak dostal přesně to, co chtěl. Pokud ovšem měl jiné představy, tak byl zklamán. Tentokrát ale trailery nelhaly a film prodával to, co nabízel.

Film se soustředí na Jyn Erso, dceru Galena Ersa, který náhodou je jedním z lidí pracujících na Hvězdě Smrti. Pokud jste viděli první dva trailery, tak víte, že Rebelové budou krást plány na onen měsíc smrti. Jak do toho zapadá Jyn? Odpověď naleznete v první větě tohohle odstavce.

Další hlavní postavou je Cassian Endor, rebel, který celý život bojuje proti Impériu a jeho utlačování. Cassian je skvělou postavou. Diego Luna hraje rebela, který je schopný udělat vše pro úspěch své mise. Veterán tělem i duší. Navíc se jeho mexický přízvuk vymyká standardnímu britskému, který známe z ostatních epizodních filmů, tudíž je dobře zapamatovatelný.

Cassian má za úkol najít Jyn a díky ní i jejího otce (DUH). Tady do příběhu začnou zasahovat ostatní postavy; např. droid K-2SO, což je imperiální droid přeprogramovaný tak, aby sloužil proti jeho stvořitelům. Díky chybě při přeprogramování je K2 velice upřímný, trpký a slouží jako největší odlehčující prvek. Zároveň však neničí hutnou atmosféru, která je všudypřítomná a napětí by se dalo i přes jedno vtipné pomrknutí krájet.

Postav má Rogue One opravdu hodně. Pokud jste viděli seriál Clone Wars a dostali jste se až do páté série, tak víte, kdo je Saw Garrera. Saw je jedním z radikálů a představuje zde extrém, který je zobrazen jakožto teroristická složka.

Společně se nám představí dva největší drsňáci z celého filmu. Chirrut a Baze. Tvoří skvělé duo, které přináší do filmu zajímavou dynamiku, která je jiná, než jakou má Cassian a K-2. A jako poslední kladná postava se do ansámblu přidává Bodhi Rook, což je zběhlý imperiální pilot.

Celá naše skupinka má velký cíl a Orson Krennic a jeho Death Troopeři jim v tom rozhodně nepomůžou. Hlavním rozdílem mezi původní trilogií a Rogue One je ten, že Death Troopeři, osobní garda Krennica svůj cíl neminou. Krennic je sympatický, charizmatický ředitel, který má své vlastní ambice a cíle. Pokud chcete o jeho postavě vědět víc, doporučuji so přečíst knížku Catalyst.

Samozřejmě Impérium není jen jeden člověk a jeho osobní stráž. Vrací se nám jeden starý, dobře známý vysoce postavený imperiální úředník, několik Star Destroyerů, čety stormtrooperů, shoretrooperů a hlavně Darth Vader.

Vader nemá ve filmu moc prostoru, ale když má, tak je to naprostá brilance. Druhá scéna, ve které padlý jedi vystupuje je vrcholem filmu a je to TA scéna o které budou lidé mluvit, když budou odcházet z kin. Opravdu, Vader je na vrcholu moci a není radno si s ním zahrávat, naštěstí je na to radost pohledět.

Každý film ze světa Hvězdných Válek ukázal něco nového. V Rogue One můžeme vidět novou transportní loď povstalců, U-wing, na straně Impéria Hovertank a nebo atmosférické stíhače TIE Striker. Ikdyž největší efekt asi člověk zaznamenal u osobního plavidla ředitele Krennicka.

Nové je dobré, ale to neznamená, že se zapomnělo na staré dobré X-wingy, Tie Fightery, nebo jiný bojový prostředek obou stran. Spíše naopak. Základna na Yavinu 4 je perfektní reinkarnací té z Nové Naděje. A aby bylo vše dotáhnuto na jedničku, tak se nám vrací všechny důležité postavy: Mon Mothma, Bail Organa a plno dalších povstaleckých vůdců.

Pro válečný film a atmosféru je důležitá hudba. Tu poprvé neskládal John Williams ale Michael Giacchino, který měl na složení hudby pouze 4 týdny! Na internetu kolují různé názory, od naštvaných po pozitivní. Já se řadím k těm druhým. Giacchino měl před sebou velký úkol a splnil jej se ctí a dobře. Nekonají se zde zvukové orgie, ale soundtrack není špatný. Dokresluje příběh, přidává emoční vrstvu a funguje. Osobně mi změna skladatele nevadí a Williams nás určitě ohromí při epizodě VIII.

Teď ta kritika. Co je na Rogue One špatné? Vyloženě špatného nic. Vezmeme to od konce. Třetí akt a tudíž finále je brilantní. Opravdu skvostné, epické a každou scénou graduje až do poslední minuty. Vesmírná bitva, pozemní bitva – naprosto skvělé. Bitva o Endor má konkurenta.

Prostředek je poměrně rychle odbývající a spíše informační, tzv. ticho před bouří. Začátek filmu je ovšem nejvíce problematickým. Skáče se zde z místa na místo, postavy se ukazují jedna přes druhou a celé tempo filmu je enormně rychlé. Zde by mi vyhovovalo trošku zpomalit, zamyslet se, ukázat víc jak fungují postavy v daném světě a ještě víc prozkoumat rozmanitost světa. Rychlost není nutně špatná věc, ale jde vidět, že tvůrci měli hodně materiálu a snažili se jej dát co nejvíc trošku na úkor postav.

Postavy jsou zde vykresleny dobře, ale díky znalosti Clone Wars mi nesedí to, co se stalo s Sawem Garrerou. Chápu, že krize může zasáhnout každého, ale zde mi jeho zobrazení úplně nesedělo. To samozřejmě může rozšířit a objasnit jeho výstup v seriálu Rebels a snad mi to objasní jeho chování a zalíbí se mi víc.

Další miniaturní výtkou a spíš píchnutím jsou chybějící úvodní titulky. Chápu, že tvůrci chtěli obměnit formát – ale pokud chtěli zamezit zmatku, kdy se Rogue One odehrává – úvodní titulky by dávaly velký smysl.

Jelikož je vesmír Star Wars gigantický, tak o pomrknutí není nouze. Fanoušci Rebels si přijdou na své, piloti z Nové naděje a plno dalších postav mají svou malinkatou roličku. Tudíž pastva pro oči a pohlazení na duši se dějí a je to paráda. Nebudu je ale všechny  vypisovat, možná v jiném článku...

Rogue One zase rozdělil publikum na dva tábory. Spoustě kritiků se nelíbil, internet je rozpůlený a zase se opakuje trend Batmana v Supermana, Suicide Squad a X-menů. A druhá skupina je nadšená a pěje básně. Podle hodnocení můžete vidět, že já jsem nadšen a už teď se těším na několik dalších shlédnutí.

Jak požitky shrnout? V kině jsem měl slzy v očích několikrát, dojemné momenty jsou zde udělány dobře, šok střídá šok a válečný film vám dá pocit, že galaxii neznáte tak dobře, jak jste si mysleli, protože rebelie není jen Luke, Han a Leia, ale i prostí lidé a mimozemšťani, kteří mají charakter a srdce na pravém místě.

Rogue One je velice podařeným filmem, který se nestydí za svou rodinu a hrdě uznává předchozí filmy, které oslavuje a přidává další hloubku. Jdětě na to. Je to fakt dobrý.

Verdikt

Pro fanoušky Star Wars se konají předčasné Vánoce. Rogue One je hutný, drsný, emocemi napumpovaný válečný film, který má skvělou akci, výborné herecké výkony a hlavně Darth Vadera! Zároveň perfektně slouží jako prequel k původním filmům.

O autorovi

Ikyy
Ikyy

Mám rád surikaty.

Poslední příspěvky v diskuzi

arrow Offline
arrow 22/12/2016 (22. prosince 2016)
Odpověd na #7200 příspěvek od fox12311
Ja síce hodnotím film dobre a bavilo ma to, ale určite to má viacero chýb. Mimo niekoľko scen kde postavy robili nejaké nelogické veci a malo to samozrejme nelogicke následky nad ktorými človek len mávol rukov, tak ma naozaj štvala hlavná postava Jyn ktorá bola fakt blbá. To ako celý čas sa do ničoho nechcela zapájať bolo jej...
Jyn mi taky ze začátku hodně vadila ale ke konci už mi přišla v pohodě. Ale jo bylo tam pár opravdu pitomejch scén. Ale jinak tomu nechybělo nic.
arrow Offline
arrow 22/12/2016 (22. prosince 2016)
Před dvaceti minutama jsem vyšel z kina a cejtim se zas jak malej kluk, tole byla paráda!!!
fox12311 Offline
fox12311 22/12/2016 (22. prosince 2016)
Ja síce hodnotím film dobre a bavilo ma to, ale určite to má viacero chýb. Mimo niekoľko scen kde postavy robili nejaké nelogické veci a malo to samozrejme nelogicke následky nad ktorými človek len mávol rukov, tak ma naozaj štvala hlavná postava Jyn ktorá bola fakt blbá. To ako...
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku