Assassins Creed: Zkouška ohněm

18. prosince 2016 S4TW Diskuze (0)

Když se vše zdá ztracené, krédo zůstává.

Assassins Creed: Zkouška ohněm

Přiznám se vám, mám teď takové asasínské období. Rozehrál jsem nostalgický první díl této herní série, netrpělivě vyhlížím první filmové zpracování a zároveň jsem přečetl první komiksové zpracování Assassins Creed, které u nás vyšlo. Tento komiks vyšel s podtitulem Zkouška ohněm a musím přiznat, že název vystihuje přesně to, čím jsem si při čtení musel projít. Otázkou je, jestli jsem prošel či shořel, na to se v následujících odstavcích pokusím odpovědět. 

Knihy Dobrovský

Assassins Creed je obecně o tom, kdy se člověk z moderní doby pomocí Animusu vrací do minulosti prostřednictvím vzpomínek svého předka, aby našel nějaké vzácné a ukrývané tajemství. Proti sobě stojí především dvě skupiny, templáři a bratrstvo (asasíni). Tohle je zápletka, která se opakuje ve všech možných zpracování. 

Tento konkrétní díl (komiks) se věnuje nehorázně otravné a dementní hlavní postavě, která všechny vytáčí už jen svou přítomností (a to nejen aktéry komiksu, ale i samotné čtenáře). Charlotte se díky počítačové hře dostane k Bratrstvu, což jí vlastně vůbec nepřekvapí, ti jí potřebují, protože měla předa asasína, který věděl jedno velké tajemství, které současné Bratrstvo potřebuje. Tak je Charlotta využita, aby se pomocí vzpomínek dozvěděla pravdu. Zde následuje asi nejzajímavější pasáž v knize, kdy se věnujeme událostem z koncem šestnáctého století v Salemu, tedy masivní upalování čarodějnic. 

V historické části je postava Toma Stoddarda, který se snaží získat jakýsi cenný poklad pro Bratrstvo, zároveň ten poklad chtějí získat Templáři, prostě asasínská klasika. Tom je o trochu sympatičtější, i když je to taky taková neslaná, nemastná postava, ale neustále jeho příběh narušují blbé kecy Charlotty. Finálové střetnutí se odehrává opět v 21. století a vyústění je opět takové hloupé a nezajímavé.

Velký mínus jsou samotné postavy, fakt tu totiž není jediná dobrá postava či alespoň nějak výrazně zajímavá, ale hlavně to zabíjí Charlotta,, která je vyloženě příšerná a neskutečně otravná, nesympatická a čtenář se s ní nesžije a ani nebude chtít. Potom není žádným větším divem, že nefungují ani dialogy. Charlotta je rádoby drsná a hustá, ale je spíš na přesdržku. Zajímavé také je, že z nerdky se během pár hodin stane vycvičený asasín.

Další věcí je podprůměrný scénář, který vás nedokáže vtáhnout do děje a vlastně ani pořádně nevíte, o co běží (já si teda myslím, že ono vlastně o nic moc ani neběží). Příběhu chybí atmosféra a takové to, kdy jste jednotlivými stránkami přeneseni do víru děje. Spíš jste hodně vzdálený čtenář, který znuděně převrací stránky. Je to prostě celé takové naivní a nijaké. Vždyť i ty hry měly daleko chytřejší a zajímavější scénář, tak proč si sakra autor z nich nevzal víc inspirace. Celé to na mě mělo takový nádech Charlieho andílků.

Kniha nemá nápad, vtip, kouzlo, zajímavé postavy, dobré monology či dialogy... tak co vlastně má? Já ani nevím. Kresba by se dala označit za celkem zdařilou, respektive průměrnou, ale mě osobně moc nevzala. Přijde mi taková strnulá, z postav vůbec nesrší emoce a ani vás kreslíř nevtáhne do děje (za což může asi víc scénárista, ale i tak). Ale dobře, občas se nějaká ta stránka, scenérie nebo akční vřava povedla.

Takže jediné, čím mě kniha potěšila, byly některé historické pasáže (ale bylo jich jen pár) a hlavně textový závěr knihy, kde se popisují události okolo Salemu. Ale to je na takový komiks prostě hrozně málo. Já jakožto fanoušek této série jsem byl velmi nespokojen. Fakt si raději zahrajte hru, která má daleko lepší a zajímavější příběh. Můj názor je, že i film bude lepší a dokonce i knižní romány jsou lepší, jelikož ty vsadily na to, že přepsaly jen scénář hry, což měl nejspíš udělat i komiks.

bonusový materiál, některé historické scény
hlavní postava, scénář, dialogy a monology, tak nějak to prostě nemá hlavu, ani patu

Verdikt

Rád bych řekl, že je to aspoň komiks pro fanoušky herní série, ale myslím si, že i je dost zklame. Jsou tu nezajímavé postavy, ale hlavně přespříliš otravná ta hlavní. Dialogy a monology jsou podprůměrné, scénář je nezáživný, místy lehce zmatený, ale hlavně naivní a špatný. Co nespadá do podprůměrnosti je průměrná kresba. Asi to není nejhorší komiks, co jsem četl, ale pořád jsou tu diametrálně lepší věci ke čtení. Chtělo by se říct, že sérii dáme ještě jednu šanci, ale nějak se mi nechce věřit, že se z tohoto marastu vyhrabe. Pokud nejste vyloženě nadšenci světa Assassins Creed a nemusíte číst, vidět, hrát opravdu vše z tohoto světa, tak sáhněte raději po něčem jiném...

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku