Arrow 1

8. prosince 2016 Mazard Diskuze (0)
Arrow 1

Mé jméno je Oliver Queen. Již pátým rokem jsem ve stáji CW s jediným cílem: pozvednout slávu superhrdinkých seriálů. Nyní máme slušně rozjetý seriálový vesmír, ale aby mě obnovili pro další sérii, nemůžu být taková fňukna jako v posledních dvou řadách, musím být někde jinde. Musím se vecpat na papír. 

Knihy Dobrovský

Žánr

superhrdinský, akční

Příběh

Kniha je složená z osmnácti samostatných příběhů, které určitým způsobem rozvíjejí Arrowverse a sem tam doplňují nějaké mezery. V jednotlivých kapitolách se pak dočtete něco více o vylovení lodi Queens Gambit, Digglově vojenské službě v Afghanistánu, Oliverově škrtání jmen ze seznamu a nebo o originech některých vedlejších postav.

O komiksu

Nástup seriálu Arrow s sebou nesl vlnu nadšení i skepticismu a ať už je jeho aktuální kvalita jakákoli, je třeba uznat, že poměrně dobře otevřel cestu seriálům založených na komiksech. To, že ne každý takový seriál měl úspěch, je už věc jiná. Arrow je na televizních obrazovkách již pátým rokem a tvůrci se rozhodli, že seriálovou verzi lukostřelce známého jako Green Arrow vrátí na pár kapitol zpět do tištěné formy.

Důležitým faktorem, podle kterého se rozhodnout zda-li knihu koupit nebo ne, je to jestli sledujete seriál. Pro člověka, který neviděl většinu seriálu, nemá tento komiks žádný smysl. Žádná z postav není vysloveně „představena“ a počítá se s tím, že máte zkušenost se seriálovým vesmírem a víte, co se odehrálo (upřímně jsem se poměrně ztratil v tom, do kterých řad a potažmo dějových linek jsou některé příběhy vsazeny).

Já osobně jsem u televizní verze vydržel do poloviny čtvrté série, kde už i má trpělivost dosáhla svých hranic a pud sebezáchovy mě donutil přestat koukat.

Krom toho, že postavy nejsou představeny, tak dle mého názoru ani z větší části neodpovídaly svým pohyblivým protějškům. Jejich vyjadřování i chování si zde scénáristé opravdu pojali podle svého. Notně se na tom podílí i fakt, že v příbězích, kde se snaží o reálnější překreslení hlavních hrdinů, nejsou postavy ze seriálu poznat.

Snad jedinkrát jsem poznal Diggla, jednou Theu a asi dvakrát kapitána Lance. Když si však kreslíř šel vlastní cestou, tak to většinou dopadlo dobře, jako je tomu na následující obálce.

Čistě příběhových stran je kolem 190 a příběhů se zde vyskytuje 19, což nám jednoduchým výpočtem dává průměrně deset stran na příběh. Neočekávejte tedy dechberoucí četbu s epickým vyvrcholením. Najdou se příběhy, jejichž čtení se nese ve stylu „neurazí“ a někdy i ve stylu „fajn“, nicméně jsou zde i příběhy, které to štěstí neměly a ničím neosloví. Pokud bych měl nějaké vypíchnout, tak to budou zmiňované origin kapitoly postav Huntress a Chien Na Wei.

Verdikt

Arrow: Kniha první je dílo, které má, co do počtu, omezenou cílovou skupinu a bohužel se to odráží i na jeho obecné kvalitě. Pokud se k němu dostane člověk neznalý seriálu, nebude mít většinu času ponětí o tom, co se děje. Scénáristicky to spíše sklouzává k pozdějším řadám televizní verze a nepoučuje se z jejích chyb. Body k dobru tedy získává jen některými příběhy a příležitostně příjemnou kresbou.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

Mazard
Mazard

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku