Myší hlídka 2: Zima 1152

8. prosince 2016 Morzael Diskuze (0)
Myší hlídka 2: Zima 1152

Jak jsme se dozvěděli na konci letošní série Game of Thrones - zima je tady. A dorazila i do velkého malého světa Myší hlídky, kde statečným hrdinům dává pořádně zabrat. Druhé komiksové dobrodružství myších rytířů staví do cesty našim oblíbencům všechny obtíže spojené se zimním počasím, dravce a zradu ve vlastních řadách.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Fantasy

Příběh:

Po nečekané útoku na samotnou tvrz Myší hlídky v prvním dílu se ochránci pořádku rozhodnou, že je třeba posílit vztahy s okolními městy a doplnit zásoby.

Vysílají proto několik družin, aby oba tyto úkoly splnily co nejrychleji. Opravdové potíže ale nastanou, když výprava Justýna, Borise, Straše, Čakana (Černé sekery) a Sariky rozdělí dravá sova. Obě vzniklé skupiny se poté musí dobrat ke splnění svého úkolu na vlastní pěst.

O komiksu:

To máte tak, když začnete psát příběh určený hlavně dětskému publiku a najednou zjistíte, že si ho vy a vaši dospělí čtenáři užíváte snad ještě víc než ty děti. Alespoň tak si vysvětluji postup Myší hlídky k trochu syrovějšímu a poetičtějšímu pojetí oproti prvnímu dílu.

Tím jsem samozřejmě nechtěl říct, že by snad druhý díl nebyl určen dětem, ale že látka už je trochu těžší po stránce vyprávění.

Nádherná a propracovaná kresba si nejenom drží standard, ale o úroveň výš ji navíc posouvají schémata podzemí a třeba parádní vykreslení útoku sovy. Plus samozřejmě skvělé bonusové materiály. Zkrátka zobrazení světa a jeho rozšiřování jde autorovi, Davidu Petersenovi, pěkně od ruky a myší panství se nám hezky košatí.

Že není jen graficky zručný nám dokazuje i další sadou epických básních z myšího světa, které vždy navozují určitou náladu nadcházející kapitoly.

Tady jsem si už začal připadat jako při čtení Hobita (v dobrém) - epická výprava, staré legendy, písně o hrdinství, zapomenutí hrdinové. Ale ani tím podobnost s Tolkienem nekončí. Když totiž jedna skupina Hlídky vkročí do opuštěné podzemní říše, budete si připadat zase jako v Morii.

Putování tajemnou podzemní říší je ale tak trochu už ohraná tropa fantasy žánru a je jen na vás, jestli vám bude připadat příjemně nostalgická nebo spíš okoukaná. Za sebe ji hodnotím kladně.

Líbí se mi, že autor nezapomíná ani na postavy a kromě odhalování střípků z jejich minulosti se i vyvíjejí. Občas mi přišlo, že až moc skokově a že si autor mohl počkat třeba ještě jednu knihu (konkrétně třeba v případě Čakana), ale přeci jen je to komiks pro děti a je proto třeba držet určité tempo.

Je až k nevíře, co všechno autor dokázal pojmout v docela krátkém vyprávění na dost omezené ploše. Díky tomu poznáte, že před sebou máte někoho, kdo řemeslně opravdu komiksu rozumí a dokáže využít jeho potenciál. Svědčí o tom i ta Eisnerova cena z roku 2008, kterou si za komiks v kategorii Nejlepší publikace pro děti odnesl.  

Verdikt

Myší rytíři nezklamali a i s druhým dílem přínašejí vydatnou porci (sakra, stává se ze mě Kaluž :-O) poctivého fantasy. David Petersen stíhá pracovat a rozvíjet svůj svět, postavy a při tom kouzlit atmosféru, která vás pohltí. Zatímco první díl byl víc dětský, dvojku si užijou snad i víc dospělí čtenáři. Myší hlídka je jedním z nejmilejších překvapení tohotu roku a ukázkou výborné práce s komiksovým médiem. Pokud hledáte nějaký univerzální komiks, který by potěšil snad každého, tady jeden máte.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz