Nejmocnější hrdinové Marvelu 007: Hulk

4. prosince 2016 S4TW Diskuze (0)
Nejmocnější hrdinové Marvelu 007: Hulk

Když se rachitický chlapík trochu rozzlobí, tak je přeci úplně normální, že se promění v nesmrtelné zelené monstrum, kterému není nikdo dostatečným soupeřem. Počkat, vlastně není. Tohle platí jen pro Bruce Bannera, známého také jako Hulk! Paul Jenkins se dá určitě řadit k výborným scénáristům, o čemž nás přesvědčil například v komiksu Wolverine - Zrození.

Tohle určitě není úplně typický příběh s Hulkem, na který jsme zvyklý. Rozhodně nečekejte něco, jako třeba Hulkova planeta nebo Proti světu. Komiks spíše připomíná Tiché výkřiky. Může vůbec postava Hulka fungovat jako psychologický příběh, kdy to není celé jen o tom, kdo bude další na řadě, aby dostal pořádnou zelenou ránu? Na to se pokusí odpovědět populární chlapecká kapela Comixzone. 

Knihy Dobrovský

S4TW

Hulk je asi moje nejoblíbenější marvelovská postava a tak má očekávání byla celkem vysoká. I když jsem nedostal to, co jsem předpokládal, tak jsem byl velmi spokojený a hodně překvapený.

Autoři tu hrají daleko více na psychologickou notu této postavy, je to daleko více o pocitech a stavech tohoto charakteru, než o klasickém ničení a destrukci, jak jsme u něj zvyklý. Vlastně se tu nestřetne ani s žádným velkým protivníkem, největší boj tu totiž vede Banner ve svojí hlavě s různými stránkami své osobnosti, které představují různí Hulkové. 

Celkově mi scénář hodně sedl a komiks se díky tomu čte jedna báseň. Vlastně se nejedná o nijak velkolepé dílo ve smyslu, že by se to dotýkalo významně vývoje Marvel Universe (jako třeba Hulkova planeta nebo Hulk proti světu). Ale jako představení postavy to funguje skvěle, jelikož se nejenom dozvíme, jak tato postava vznikla, ale především o čem Bruce Banner, potažmo Hulk je. Doslova se dostaneme do jeho hlavy a pochopíme jeho chování, motivace a způsoby, jak a proč reaguje. 

Je to vskutku silné dílo, které donutí člověka trochu zapřemýšlet. Místy je možná na tento žánr lehce složitější, ale to já jen vítám. Docela dokáži pochopit, že tento komiks asi nesedne všem, jelikož je to prostě jiný Hulk, než jsme zvyklý, ale naopak by mohl zaujmout lidi, kteří superhrdinský žánr úplně nevyhledávají.
Kresba je typická pro začátek tohoto tisíciletí. Hodně mi připomínala styl, jakým kreslil Romita Jr. Spider-Mana. V dnešní době se s ní už tolik nesetkáme, ale rozhodně má své kouzlo. Má trochu něco z mangy, je taková hranatá, barvy jsou vybledlejší a má více komiksový, než reálný nádech. Ale ta Romitova je určitě o něco málo lepší. 

Z komiksu jsem byl skutečně nadšený, až jsem  z toho do teď překvapený. Jediný mínus vidím v lehce průměrnější kresbě, ale zážitek mi rozhodně nezkazila.

9/10

Elhonzo

Hulkovi už v UKK vyšla pěkná řádka komiksů a téměř všechny jsou parádní záležitosti. NHM tedy mělo trochu těžší práci, vybírat nějaký další zajímavý příběh pro svou kolekci. Bohužel další Planet Hulk se nekoná, ale naštěstí ani žádné Nespoutané monstrum.

Na začátku příběhu se dozvídáme že Bruce Banner trpí ALS a brzy už nebude schopný smysluplně uvažovat a používat své tělo. Když se něco takového stane normálnímu člověku je to dozajista tragédie, když ale taková nemoc postihne člověka, který v sobě schovává tu nejsilnější bestii na planetě, tak je to tragédie globálních rozměrů. A po prvním sešitu a diagnóze jsem si řekl že by z tohohle mohl být vážně super příběh. Banner měl vždy problémy Hulka kontrolovat a teď, když už nebude schopný kontrolovat ani sám sebe, půjde vážně do tuhého.

Bohužel nic takového se neděje. Bruce uzavře jakousi dohodu se skupinou Hulků kteří v něm přebývají (ano je jich tam víc) a ty se budou postupně dělit o jeho tělo zatím co on postupně podlehne své nemoci. Pak Hulka začne nahánět nějaký tajemný generál, na kterého je i prezident a Nick Fury krátký a celý ten nápad s nemocí jde do koše. Jenkins zvládá dialogy a monology v pohodě a je to už trochu novější komiks, takže se to čte v pohodě. Ale po dočtení zkrátka nemáte pocit že by jste četli něco důležitého a vlastně ani tak zábavného. Šlo z toho zkrátka vytřískat víc. 

Pozdější kresbu Rona Garneyho mám rád, ale tady mi nějak nesednul. Rozhodně to není nějaká hrůza na kterou by jste se museli nutit koukat, ale stejně jako příběh je to takový průměr. Možná za to můžou barvy, ale celé je to takové monotónní. Ať je Hulk někde v poušti, v bažině nebo v zasněžených lesích tak to má vše stejnou atmosféru.

Co mi ve finále asi ale vadilo nejvíc, byla absence obálek. V komiksu je devět sešitů a někdo si zřejmě myslel, že když sebere všechny obálky a dá je na poslední dvoustránku, tak to bude dobrý nápad. Omyl. Jediné co to způsobilo je nesmyslnost a nekonzistence děje. Když jsem začal číst, tak jsem si řekl, že si dám jeden sešit na zkoušku. Ale až v půlce třetího sešitu mi došlo, že je něco špatně. Je to pak totiž trochu divné, když Hulk sedí na pařezu někde v bažině a hned na vedlejší stránce skáče nad mrakodrapy ve městě. 

6/10

jardoom

Tahoun Marvelu, kterým Captain America jistě je, mne v NHM neohromil. Nyní ale vyšel Hulk a to už je trochu jiné kafe. Ti, kdo mne znáte jistě víte, že Hulka mám rád a tak je přirozené, že mám o téhle zelené bestii mnoho načteno. Tento příběh jsem neznal, ale slyšel jsem o něm a jelikož jsem věděl, že výjde v NHM, moc jsem se nehnal do jeho čtení v originálu a hezky jsem si počkal, až to vydají zde.

Čekání se vyplatilo. Příběh byl ze stejného období, jako Iron Manův komiks v NHM, a taky mi stejně vyhovoval. Tehdy došlo k převratu v Marvelu a začalo se psát úplně jinak, než tomu bylo do té doby. Modern Age změnil komiks a zde je to znát ještě o stupeň více.

Příběh je velmi dobrý a čtenáře udrží v křesle i když se najde nějaké to hluché místo. To ale není až tak zaviněno komiksem, ale spíš odkazy na něco, o čem nevíme že se stalo, jelikož je tohle jen část série a my ji tímto komiksem nečteme od začátku.

Kresba odpovídá hodnotám tehdejší doby a možná bych řekl, že je v něčem stále zajímavá a konkurence schopná nynějším novinkám. Místy jsou celkem na obtíž moc tlusté černé linky, které v některých fázích kresby dost ruší a působí jako by komiks kreslil náctiletý nerd, který chce nakreslit svůj první komiks.

Za sebe musím říct, že to bylo dost dlouhé a příjemné čtení, které jsem si užil. Svazek o osmi sešitech jen tak nenajdete a už vůbec ne za 249 Kč.

7/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz