Ultimátní komiksový komplet #097: The Mighty Thor - Ragnarok

1. prosince 2016 S4TW Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #097: The Mighty Thor - Ragnarok

Další recenze Ultimátního komiksového kompletu je venku a dnes se bude hodnotit Thorův Ragnarok, který je předlohou nového Thorova filmu, který nyní Marvel produkuje. Jak dopadl komiks z produkce legendárního dua Lee a Kirby, to čtěte v trojrecenzi našich tradičních redaktorů.

Knihy Dobrovský

Elhonzo

Už podruhé nám UKK dává ochutnat retro Thora od dvojice Lee/Kirby. A tentokrát se bohužel taková hitparáda jako u příběhů z Asgardu nekoná. 

Důvod je prostý, aby retro něčím zaujalo i dnes tak se musí většinou jednat o něco zásadního. Něco co nějakým způsobem formovalo postavu a svět ve kterém se vyskytuje, no tak nic z toho se tady bohužel neděje. Po krátkém intru na Midgardu, se Thor  musí přemístit do Asgardu který ohrožuje nezastavitelný nepřítel jménem Mangog. Ten má v plánu vytáhnout z pochvy pověstný Odinův meč a tím rozpoutat titulní Ragnarok. Bohužel celé to je takové na jedno brdo.

Chvilku se Mangoga snaží někdo zastavit, pak to chvilku vypadá že uspěl a pak se Mangog zase oklepe a kráčí dál. Více méně to samé se opakuje i když se objeví Thor. Co stojí za největší pozornost je „reprint“ Journey into Mystery č. 83, což jak modří už vědí je první výskyt boha hromu. Takže po absenci v Marvel počátcích si můžeme i toto ikonické číslo konečně odškrtnout. Co se na komiksu nejvíce povedlo (nebo tedy zas tak moc nepokazilo) jsou dialogy. Lee opět nešetří s veškerou tou archaickou hantýrkou a Thor sype jednu zastaralou hlášku za druhou. Celé se to tak docela dobře a rychle čte a nestihne vás to moc nudit tou banalitou okolo. 

Kirbymu nemám co vytknout. Opět předvedl několik skvělých panelů a bojových scén. Vyloženě pastvou pro oči jsou obálky a v pohodě si dovedu představit, že zrovna ty by byly jeden z důvodů, proč bych jako malý chlapec v 60. letech ty komiksy kupoval. Co působilo trochu komicky byl vzhled hlavního padoucha. Mangog totiž vypadá jak něco co dítě splácá na hodině výtvarné výchovy ze všech kusů své modelíny. 

5/10

jardoom

Jestli je filmový Ragnarok inspirován tímto Ragnarokem, nejspíš kino nenavštívím a budu silně uvažovat, zda budu věnovat pozornost BluRay verzi.

Mám pocit, že čím víc toho od těchto dvou autorů čtu, tím víc si to znechucuji. Lee a Kirby, takové komiksové legendy a vyprodukují tuhle blbost? Ptám se proč? Už se nechci opakovat, takže nebudu neustále dokola plácat, proč se mi nelíbí Kirbyho kresba a celková koncepce tehdejších komiksů. 

Pravdou ale je, že i když jsem se oprostil od všeho, co na komiksech minulých nenávidím, nenašel jsem nic, co by mě na tomto komiksu zaujalo. Příběh by mohl být i zajímavý či čtivý, problém je v tom, že autoři na to jdou úplně špatně.

Ragnarok má být jednou z největších hrozeb a čeho se dočkáme? Naivního čtení, které představí naprosto nelogicky smýšlející postavy, které jednají poněkud dost nevrle, a hlavně když to čtenář vezme kolem a kolem, vlastně to ani nedává smysl.

První sešity jsem si užil a když jsem se oprostil od všeho toho zbytečného textu, který byl náplavou tehdejší doby, našel jsem v tom jistou jiskru, která mě zaujala a táhla mě kupředu. Jenomže stejně tak rychle tato jiskra vyhasla a vše šlo do háje. Závěr mě naprosto zklamal a opět zde musím říct, že Thor prostě v UKK nemá štěstí, protože tento komplet nevydává jeho dobré komiksy, nýbrž ty důležité a já myslím, že by to mělo být naopak.

3/10

S4TW

Ze začátku jsem byl nadšený, Ragnarok je totiž nejhustší událost, která může severské bohy potkat, tudíž se musí jednat o skvělé a nervy drásající dílo. Navíc první dva sešity vypadaly fakt skvěle, příběh mě chytnul a Lee nebyl ukecaný jako obvykle, navíc klasický souboj s Lokim také potěšil, jenže pak nastal třetí sešit...

A přišel hlavní záporák, který měl způsobit Ragnarok a vzhledově (a vlastně i osobnostně) byl absolutně k smíchu! Mangog je opravdu strašně nakreslené postava, která je především směšná a tak celá velkolepost, napětí a dramatičnost příběhu vyprchá hned, jak se na ní podíváte. 

Opravdová škoda, vskutku veliká, jelikož jinak je příběh velmi povedený, ale jakmile se objeví tento zjav, tak je to špatné. Navíc to jeho nekonečné opakování, že vládne silou miliard miliard, to mi lezlo už krkem! Je zajímavé, jak vám jeden idiot může zkazit celý zážitek, bohužel se jednalo o hlavního záporáka.

Pak přišly poslední dva sešity, které se naštěstí obešly bez Mangoga, ale byly úplně o ničem a docela nudné. Když si odmyslím Mangoga (jde to horko těžko), tak se jedná o velmi slušné dílo plné vtipu, dramatu, zajímavě použité severské mytologie a akce. Kresba je navíc také velmi dobrá, je vidět, že poloha, ve které se může Kirby pořádně odvázat a popustit uzdu své fantasii, kreslíři sedí. Zde se navíc i hodí oldschool zářivé barvičky.

Thor od Leeho mě v prvním případě velmi bavil, tady to bohužel kvůli jisté osobě, jejíž jméno už nechci psát, zvrhlo, ale i tak nemohu komiksu nepřipsat skvělou kresbu a parádní první dva sešity. 

5/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz