Sága 2

23. listopadu 2016 Mazard Diskuze (2)

„Je normální?“ „Ne, je dokonalá, do prdele.“

Sága 2

Někdo už má dost toho hypu okolo Ságy, ale tato Alany hláška poměrně popisuje duch, ve kterém se recenze ponese. Lidé, kteří si Ságu čtou hlavně proto, aby mohli později všem vysvětlit, že to „vlastně tak dobrý neni“, ať dále přestanou číst a zbytek se usadí vyslechne si můj názor. Doba, ve které přicházím s recenzí na Ságu 2, se dá nejlépe vystihnout úslovím „s křížkem po funuse“, ale přesto Vám ji servíruji.

Knihy Dobrovský

Žánr

Sci-fi, fantasy

Příběh

Minule jsme byli zanecháni v situaci, kdy se na lodi objevili Hazeliny prarodiče. Babi s dědou provedli teatrální nástup a přesně tady Sága 2 začíná. Na Markovi je tedy představení jeho ženy a dítěte svým rodičům, což se samozřejmě neobejde bez komplikací. Vůle se musí vyrovnat se ztrátou Stopy a Girlandské velitelství mu zasílá nečekanou posilu. Něco se klube!*

*pozn. autora: S tou poslední větou co na Vás křičí si na mě vzpomeňte při čtení tohoto komiksu, až pak doceníte skrytou humornou kvalitu.

O komiksu

Sága se zatím tváří jako série, na které je krásně poznat, že ji dělají zapálení umělci, které to prostě a jednoduše baví. Brian a Fiona si evidentně sedli a spolu vytváří dílo dosahující opravdu hvězdných rozměrů. První svazek nasadil laťku vysoko a zaslouženě se dočkal velmi příznivého ohlasu. Navázání na něco takového nikdy není snadným úkolem, ale svazek se sedmou až dvanáctou kapitolou pomyslnou laťku ladným flopem překonává.

Pořád platí, že Sága je jednoznačně komiksem pro dospělé publikum. Řeč není tak úplně o všudypřítomném krveprolití jako spíš o vulgaritě. Ale nechápejte to špatně, není to tak, že po přečtení tohoto díla by Mirek Dušín dostal mrtvici a dalších 20 let se převaloval v hrobě. Vulgarita, minimálně co se psaného slova týče, se zde vyskytuje v adekvátní míře a přesně dokresluje povahu situace.

Co se grafické stránky týče, tak jednoduše není co vytknout. Pro mě samotného je velkým plusem, když jsou postavy v každém okně ideálně rozpoznatelné, text nevisí zmateně ve vzduchu a já mám jasný přehled kde a co se děje. V tomto směru si mě Sága opravdu získala. Fiona Staples dělá po výtvarné stránce vše od skic až po lettering a funguje to na jedničku.

Každá z hlavních postav se neustále rozvíjí a dostává prostor úměrný své aktuální důležitosti. Ačkoliv je Sága prakticky vyprávěna retrospektivně z pozice Hazel, má svou dějovou linku, kterou lze označit jako přítomnost. K této dějové lince pak dostáváme pravidelnou dávku flashbacků, ať už na dětství či dospívání hlavních aktérů, tak i na seznámení a počátky zakázané romance mezi Markem a Alanou. Vaughan pak do nás sype stále nové mimozemské rasy, které jsou často alegorickou verzí nám známých zvířat a jindy zas naprostou perverzní bizarností. A tak to má být.

Verdikt

Po druhém svazku zůstávám stejně nadšený z této série, jako jsem byl po svazku prvním, a nezbývá než doufat, že Sága u nás vyjde kompletní a nezůstane mi půlka série v češtině. BB/art udělal se Ságou jednoznačně krok správným směrem a my jsme rádi. Jeden bod k dokonalosti chybí jen z principu (ten si nechám na dílo, které mi změní život) a už se jen těším až budu hltat dalších 6 kapitol.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

Mazard
Mazard

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

Mazard Offline
Mazard 24/11/2016 (24. listopadu 2016)
Odpověd na #7182 příspěvek od TonyT
Musím říct, že já osobně mám velký problém právě s kresbou. Když jsem knihu držel v ruce tak jsem si říkal že tak umělou a sterilní kresbu aby člověk pohledal. Nicméně nepochybuji že to asi je dobré čtení, přesto tohle není komiks pro mě.
Já osobně mám rád barevně vyladěnou a přehlednou kresbu. Nepohrdnu něčím odvážnějším, ale často mi přijde, že to pak jde na úkor právě přehlednosti.
TonyT Offline
TonyT 24/11/2016 (24. listopadu 2016)
Musím říct, že já osobně mám velký problém právě s kresbou. Když jsem knihu držel v ruce tak jsem si říkal že tak umělou a sterilní kresbu aby člověk pohledal. Nicméně nepochybuji že to asi je dobré čtení, přesto tohle není komiks pro mě.
Minotaur.cz