Nejmocnější hrdinové Marvelu 006: Captain America

20. listopadu 2016 S4TW Diskuze (0)
Nejmocnější hrdinové Marvelu 006: Captain America

Captain America, věčný bojovník za svobodu a demokracii, hrdina, který nesnáší násilí, ale zároveň je to prostředek, kterým dosahuje svého cíle. Zároveň je to jeden z nejstarších hrdinů, které Marvel má (ať už budeme brát komiksová léta nebo ta skutečná). Stvořen byl ještě pro Timely Comics, který potřeboval hrdinu, který by nakopal zadek Hitlerovi a jeho nacistickým přisluhovačům, jednalo se vlastně o takovou formu propagandy. Tuto postavu stvořil Joe Simon a Jack Kirby, ale po válce postupně upadla. Nakonec byla ovšem oživena chvíli poté, co vznikl Marvel Comics. Tento příběh pochází z trochu pokročilejší doby, z osmdesátých let a na starost ho má velké duo Stern & Byrne. Jak sedlo toto dílo trojici redaktorů comixzone?

Knihy Dobrovský

jardoom

První knihy z této nové série velmi klamou konzumenta, který si díky nim myslel, že bude neustále dostávat kvalitní příběhy, které ho opravdu uchvátí a on se díky nim bude těšit na další svazky.

To, co ale dostáváme nyní jsou podprůměry, které nestojí ani za těch pouhých 250 Kč. Captain America je vlajkovou lodí Marcelů a pokud tomu má být i mimo filmové univerzum, nesmí tady vycházet příběhy jako je tento. 

Jelikož je tato série plná hrdinů a každému z nich se věnuje pouze jedna kniha, nemůže se tedy stávat, že zrovna i takového epického hrdiny se dočkáme komiksu, který čtenáře unudí. Další problém je v tom, že pokud tohle zakoupil nováček komiksem či Marvelem nepolíbený, už v životě Capa, Marvel či komiks nepřečte.

Příběh o zrodu Capa je v tomto případě samozřejmost, a i když to k dokonalosti mělo daleko, nemůžu tomu nic vyčíst, jelikož tyhle rychlo originy od této série očekávám. Průser ale je, že hlavní příběhy těchto svazků se neumí přehoupnout přes rok 1990, kdy to začínalo mít ty správné koule a superhrdinský komiks se začal razantně měnit.

Tohle mělo všechny ty špatné vlastnosti, které jsou době, ve které příběh vycházel, vlastní. Už mě ani nebaví dokola mluvit o tom, co že se mi na superhrdinském oldschoolu nelíbí, takže se opakovat již nebudu. Ten, kdo Capa již někdy četl, ten uzná že do Brubakera to má prostě daleko a zrovna jeho run nastavil laťku, která ukazuje jak vypadá kvalitní Capův komiks.

Tahle kniha prostě neukázala nic zajímavého a myslím, že ani nezaznamenala žádný klíčový okamžik Capova života. Jestli to tak půjde dál, začnu tuhle sérii kupovat jen do sbírky, nebo to přestanu kupovat úplně.

4/10

Elhonzo

V historii každé postavy najdeme příběhy, které sice nejsou ničím významné nebo důležité, ale i tak je to velmi příjemné čtení. A jak už možná tušíte, Captain America je přesně ten případ. 

Roger Sterne (s občasnou pomocí Johna Byrnea) tady sice nevypráví žádné příběhy které by předefinovali postavu Capa, ale i tak dokážou přijít se smysluplným dějem, který vás chytne. Máme tu devět sešitů, z čehož tři dvojice vypráví nějaký ucelený příběh a zbytek si jede to své. A rozmanitost v příbězích rozhodně nechybí.

Cap pátrá po vzpomínkách ze své minulosti, bojuje s živým počítačem, kandiduje na prezidenta (příhodné vzhledem k tomu co se nedávno dělo v USA) a nebo bojuje s upírem na anglických blatech. Celé to má spád a smysl. Nepřistihl jsem se, že bych během čtení obracel oči v sloup a říkal si proč se Cap chová jako trotl. Naivita a jednoduchost příběhu ze Silver Age je tedy pryč. Někdy to je trochu ukecané, ale takovým tím tehdy správným stylem. Podobně jako třeba Claremontovo X-meni. 

A když už jsem u X-menů, tak výtvarnou stránku obstarával můj oblíbenec John Byrne. Ten byl v té době komiksová superstar a kromě X-menů a Capa rozjížděl sám i velmi úspěšný run na Fantastic Four. Tady nic ze svého talentu neztratil a dokázal vykouzlit dynamickou akci a detailní prostředí, ve kterém se postavy nachází. Hlavně poslední příběh z Anglie je atmosférou velmi povedený. To prostředí rodinných sídel, déšť, upíři. Když to čtete pouze při světle lampičky tak je to skvělá záležitost. 

8/10 

S4TW

Klasický Captain America. Spravedlivý, čestný, odvážný a bojující marný boj za ideály, které nebudou a ani nemůžou být nikdy naplněny. Já si myslím, že tohle je přesně ten komiks, který by si měl někdo, kdo vůbec netuší, co je to ten Cap vlastně zač, přečíst. A to z toho důvodu, že ho ukazuje přesně v té podobě, v jaké byl zamýšlen od té doby, co ho navrátil Stan Lee na stránky komiksu. Je to jednoduše ten správný Cap, jak si ho já představuji.

Příběhově se jedná o velmi pestré a zajímavé dílo. Steve Rogers tu bojuje jednak proti maniakovi přes techniku s pomocí S.H.I.E.L.D.u nebo třeba Batrokem či Mr. Hydem, ale zároveň tu řeší i osobní rozpory a vážně uvažuje, jestli by mohl jako osobnost přinést něco Americe i v politice. Třešničkou na dortu a vůbec největší zážitky jsou poslední tři sešity, kdy nás nejprve čeká hororový dvojsešit, kde se Cap utká se starým známým z války (potká i dávné spojence) a poslední sešit, který nám zase z jiného úhlu přibližuje origin této postavy.

Svým způsobem to možná je naivní, ale není snad celá tahle postava taková? Navíc bych řekl, že právě zde docela Cap zažívá několik psychických okamžiků, kdy pochybuje sám o sobě a o tom, co dělá. Chápu, že někomu vyloženě vadí starší kousky, ale to je hold už prostě jejich problém, tohle je totiž skvělý starý kousek. Je zde opět velká spousta textu, ale myslím si, že je mnohem čtivější než ten ze šedesátých a sedmdesátých let.

Kresba je také klasické precizní a ukázkové retro, které pohladí po duši každého, kdo nevisí jen na moderně. Detailní kresba, s velkým důrazem na obličeje, ze kterých můžete vyloženě číst emoce a pocity. 

Duo Stern a Byrne odvedlo výbornou práci a díky tomu vznikl kousek, který představuje Captaina Americu v tom pravém světle, tak jak ho jeho fanoušci chtějí. Společně se Spideym řadím tohle NHM na prozatimní první místo.

9/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz