Goon 06: Čínská čtvrť a tajemný pan Trnka

16. listopadu 2016 Morzael Diskuze (2)
Goon 06: Čínská čtvrť a tajemný pan Trnka

Všimli jste si, jak se vám před domem potulují zombici? Ne? To proto, že Goon stále dělá svojí práci! Naštěstí i tento podzim posbíral náš milý hromotluk dost objednávek a za naší podpory se dočkal dalšího svazku. Takže můžeme dál klidně spát, protože Goon s Frankym se o nás postarají. Jak ale Goon ke své pozici, respektu a ledovému srdci přišel? Tajemství Čínské čtvrti konečně odhaleno.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Fantasy, noir

Příběh:

Goon s Frankym mají vyjednávat s vůdcem Triády, čínské mafie, která chce získat výsadní přístup k přístavu. Goonovi se jeho podmínky ale vůbec nelíbí a dá mu to patřičně najevo. Nakonec to vede k jejich nevyhnutelnému střetu, který Goona poznamená na duši i na těle.

O komiksu:

Prvních pět svazků série se neslo v docela odlehčeném duchu plném nekorektního humoru, šáhlosti a “vtipů o hovínkách” (jak sám autor poukazuje). Pokud jste si ale mysleli, že máte Goona už odhadnutého, že celá série pojede dál na té samé vlně, kde jedna krátká epizoda bude míjet druhou a děj se nikam moc zásadně neposune, tak mám pro vás špatné zprávy.

Šestý svazek série je rozhodně jiné kafe. Jestli vám to sedne, je opět otázka. Každý díl této série je svým způsobem taková podivnost, že se člověk občas diví, jak se něco takového může líbit ještě někomu jinému. Ale ono to funguje.

Fungoval humor předchozích dílů a funguje i o dost vážnější ráz tohohle svazku. Goona a Frankyho jsme si v předchozích knihách už dost oblíbili, takže je vlastně logické, že chceme víc.

V Tajemství Čínské čtvrti se nám prolínají dvě časové linie. Goon totiž v současné krizi, kdy mu tajemný pan Trnka zabírá celé město, vidí podobnost s jistým obdobím jeho života. My se dozvídáme, kde Goon získal svojí jizvu, proč si drží všechny od těla a proč je Franky jediný, na koho se spoléhá.

Zjistíme, kdo byla tajemná žena z Goonovi minulosti (každý hrdina musí nějakou mít) a co se s ní stalo. Celé linka minulosti je hodně parádní noir, který vás dokáže zasáhnout a dojmout. Nekecám, u jedný stránky jsem měl skoro na krajíčku.

Jako člověk, co se sám snaží o nějakou svojí tvorbu, musím vyjádřit velkou nenávist vůči autorovi :). Goon je prostě ukázkou dobrého storytellingu, který je jednoduchý, vypráví naprosto syrový příběh bez zbytečných kudrlinek a používá už okoukané tropy z různých žánrů naprosto svěžím způsobem, který si na nic nehraje.

Autenticita Powellovi tvorby je z Goona zkrátka vyloženě cítit a čtenáři ji proto milují. Dokud autor dělá to, co sám považuje za nejlepší, tak to v 90 % případů vede k nejlepším výsledkům. Člověk tohle musí ocenit o to víc v době, kdy připosraný Marvel i DC tvrdě kontrolují své autory a stojí jim za zády, jestli náhodou nepíšou něco, co někoho urazí, někdo nepochopí, nebo by se blbě prodávalo. Važte si proto takovýchto sérií. Ta Eisnerova cena je tu opět naprosto oprávněně.

Verdikt

Autor dál následuje svojí vizi a pocit, kam by měla série Goon směřovat a opět správně. Moc vtipů tu sice nenajdete, ale za to vás kniha dostane skvelým příběhem, co vám zahraje na emoce. Powellova parádní kresba, která prostě baví, je už standardem a více noirový příběh je přesně to, co jste ani nevěděli, že od Goona strašně moc chcete. Čínská čtvrť sérii oživila a upevnila její pozici mezi tím nejlepším, co u nás vychází.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

Morzael Offline
Morzael 17/11/2016 (17. listopadu 2016)
Prý se to tímhle dílem láma k tomu vážnějšímu tónu :) tak jsem zvědavej, taky mi to nevadilo
TonyT Offline
TonyT 17/11/2016 (17. listopadu 2016)
To by mě zajímalo jestli i další díly pojedou v podobném duchu nebo se to vrátí do původníh kolejí. Ovšem ani jedno by mi nevadilo. Goon je super tak jako tak.
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku