Ultimátní komiksový komplet #090: The Amazing Spider-Man: Konec Spider-Mana

10. listopadu 2016 S4TW Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #090: The Amazing Spider-Man: Konec Spider-Mana

Spider-Man je jednoduše hvězdou Marvelu a vlastně celého superhrdinského komiksu. O tom nás může přesvědčit i to, že se jedná již o desátou knihu v rámci Ultimátního komiksového kompletu, která je zaměřená na tuto postavu a má ve svém názvu jeho jméno. Ale hlavně nás o tom přesvědčují skvělé příběhy a řada nejlepších tvůrců, kteří chtěli či chtějí psát tento charakter.

Dnes se podíváme na to, když se Peter Parker rozhodne skončit s kariérou Spider-Mana. Písmu velí Stan Lee a obrázky vytváří John Romita Sr.. Recenzí se ujali Elhonzo, S4TW a jardoom.

 

Knihy Dobrovský

Elhonzo

Možná ze mě mluví nostalgie, ale sakra tohle bylo super. Konec Spider-Mana je paradoxně první komiks který jsem kdy četl. Ještě dnes si pečlivě hýčkám svou černobílou verzi z Comiscových legend. 

Ale konec Spider-Mana je až posledním číslem v této knize. Ještě předtím máme možnost si vychutnat několik příběhu z rané spolupráce mezi Stanem Lee a Johnem Romitou . Když si člověk tyhle příběhy porovná s tím ostatním, co v té době vycházelo tak se nestačí divit. Kupříkladu dialogy jsou naprosto fantastické. Během některých scén, kdy se Peter poflakuje v kavárně s kamarády byste neřekli že čtete něco ze 60.let. A u některých Spideyho vtípků jsem se zasmál mnohem víc než třeba u předešlého Deadpoola ze současnosti.

Samozřejmě stavba příběhů je pořád velmi jednoduchá. Objeví se nějaký padouch, Spidey ho hledá, najde ho, vyfotí ho, porazí ho a jede se dál. V tomhle žádnou revoluci nehledejte. I tak to jsou ale fajn příběhy a neměl jsem problém to celé přelouskat na jedno posezení. Co je takovým malým zpestřením (nebo alespoň tehdy určitě bylo) je komunikace se čtenářem. Taková ta hravost a „neprofesionalita“ je to co udělalo Marvel tak populární. Najdete tu panel který je kompletně bez dialogů, Lee a spol. čtenáře poinformují o své lenosti a sdělí mu že určitě dokáže sám odhadnout, co se v takové situaci asi říká. Pak jsou tu ty srandovní jména, která Lee každému kdo na komiksu pracoval vymýšlel, rámečky s připomenutím toho co se dělo v minulých číslech apod..

No a pak je tu John Romita Sr. . Opět za to možná bude moct nostalgie, ale jeho práce na Spideym je pro mě ještě více ikonická než to co předváděl Steve Ditko. Ditko Spider-Mana možná stvořil, ale Romita ho charakterizoval. Dal Peteru Parkerovi vzhled který sním vydržel dlouhá léta a ať se objevil v jakémkoliv komiksu, tak ho každý kreslila tak jako Romita. Vymyslel to jak bude vypadat Peterovo životní láska Mary Jane a její představení je jedna z nejvíce ikonických stránek v historii. Akce v jeho podání vypadá skvěle, stejně tak jako většina postav která od něj obdržela menší facelift. Možná trochu zamrzí, že kvůli novému coloringu obličeje některých postav působí trochu nedotaženě, ale není to něco co by mistrovu kresbu nějak razantně sráželo. 

9/10

S4TW

Další klasika, ale tentokrát klasika s velkým K, jelikož se jedná o Spider-Mana od Leeho a Romity Sr. 

Některé příběhy jsou lepší, některé trochu slabší, ale vyložená pecka je až právě poslední sešit. Není tu jeden velký příběh, ale několik menších, co ovšem spojuje všechny sešity je soukromý život P. Parkera a vlastně musím říct, že se jedná o to nejlepší, co nám tahle kniha nabídne. Skutečně je pravda, že mě Spider-Man bavil daleko méně než samotný Peter a jeho románky, rodina a škola. 

Textu je tu opravdu velké kvantum, dokonce i na Stana Leeho, ale zase na druhou stranu se tu povede několik vtipů, dialogy celkem slušně fungují, Spidey hláškuje o sto šest a čte se to daleko lépe než většina starších děl. 

Co v knize chybí je vyloženě dobře napsaný záporák, ano Kraven umí být super (o tom jsme se již v UKK jednou přesvědčili), ale zde mě ani jeden padouch nebavil a vlastně se jednalo o solidní hlupáky bez nějakých větších či aspoň ne úplně primitivních pohnutek. Když nad tím tak přemýšlím, tak by bylo možná lepší, kdyby kniha začínala posledním sešitem a my se dozvěděli, jak to vlastně pak bylo s Kingpinem a zločinem v NYC.

Kresba je velmi slušná, Romita Sr. je klasik. A skvělé také je, že se nesnažil inspirovat u Ditka, ale jede si svůj vlastní styl, kdy dělá s Parkera většího frajera a svalovce. Tak jak kreslí Spideyho a Parkera, tak je mám zafixované od svého dětství, kdy jsem ujížděl na Spider-Man TAS. Celkově mi jeho kresba přijde taková živější, akčnější a lepší než Kirbyho.

Komiks hodnotím jako lepší nadprůměr, žádný velký zázrak to není, ale je zde velmi chytlavě rozepsán soukromý život našeho šplhavce. Navíc je to zábavné i vtipné, jen tu chybí nějaký pořádný padouch.

7/10

jardoom

Konec Spider-Mana už z názvu napovídá, že to úplně nejlehčí čtení nebude. Ostatně takhle velký hrdina to nemůže vzdát jednoduše. Je to ale vždy jen o něm?
Jak už jsem milionkrát říkal, nemám rád starší komiksy, které mne vrací do doby začátků komiksových hrdinů. Vizuál není vůbec hezký, dialogy jsou zbytečně dlouhé a ukecané a celkově se svazek čte naprosto bídně.

Tenhle komiks je ale naprostým opakem, ačkoliv je na jeho stranách příběhová linie z roku 1967. Stan Lee měl zrovna tu lepší chvilku a krom obrovského množství jiných zbytečných komiksů si nyní udělal čas na pecku, kterou chtěl dobít svět.

Příběh vás uchvátí a nenechá vás odpočinout. Musím uznat, že díky tomuto dílu si u mě Stan Lee napravil reputaci a pokud jej příště budu „muset“ číst, nebudu začínat s takovým odporem jako doposud. Navíc bylo využito velké portfolio tradičních záporáků, což působilo velmi dobře, a to hlavně proto, že vše dávalo smysl a nebylo to přeplácané.

Kresba Romity seniora je ucházející. Nejsem moc zastánce oldschoolu, ale musím uznat, že v té době byl Romita to nejlepší, co čtenář dostal. Libí se mi mnohem víc než Leeův tradičnější parťák Ditko. Navíc ani barevnost není tak duhová a nepůsobí to jako pěst na oko.

Snažím se vybavit něco, co by mě vyloženě na tomto svazku štvalo ale nic mi v hlavě neutkvělo, takže je vše v pořádku a s klidem vám tento svazek mohu doporučit. Když už oldschool, tak ten s Amazing Spider-Manem.

8/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz