Usagi Yojimbo: Senso

6. listopadu 2016 Damien Diskuze (0)
Usagi Yojimbo: Senso

Po tom, co Stan Sakai napsal 47 roninů (v Čechách zatím nevydaných) se rozhodl ještě na chvíli k epickému historickému dobrodružství samurajské říše zvířat nevracet a splnit si sen, nebo spíš vyhodit se z kopýtka. Tak to na mě aspoň působí z komiksové předmluvy.

Knihy Dobrovský

Příběh

Od posledního kanonického příběhu v patnáct let vzdálené alternativní Usagiho budoucnosti… Zní to dost neohrabaně. Prostě si představte film Válka světů s Tomem Cruisem a zasaďte ho do Japonska 17. století.

Probíhá poslední bitva mezi lordem Hikijim (hlavním nepřítelem celé ságy, kterého nikdy nikdo neviděl) a klanem Geishu, vojáci umírají a štěstěna je vrtkavá, když v tom z nebe spadne veliký neznámý předmět, chrlící smrtící tripody, které likvidují vše v dostřelu. Takové výzvě Usagi ještě nečelil…

Komiks

Jak jsem napsal výše, jedná se o něco, co chtěl evidentně Sakai udělat pro své potěšení a trošku se odvázat. Všechny postavy, které dosud nezemřely, zasadil do příběhu několika málo dní, kdy je Japonsko konfrontováno mimozemšťany a rozpoutá řež, ve které hlavní nebo skoro hlavní postavy padají jako mouchy. Tedy něco, co si v kanonickém příběhu nemůže dovolit.

A jak to funguje? Na mě to působilo trochu nuceněji, než Vesmírný Usagi, který byl přeci jen delší, příběhově zajímavější a vytvořil si vlastní universum. Zde se ale Sakai musí vypořádat s poměrně mnoha postavami a neobvyklou látkou na menším počtu stran.

S tím souvisí to, že jsem si po dočtení knihy uvědomil, jak je úsporná, co se týče textu. To jen ukazuje na skutečnost, že se jedná vážně o akční jednohubku. Byť příběhově jaksi zapadá do avizovaného vesmírného spin-offu. Pokud jste chtěli někdy vidět, jak Usagi a Tomoe plátkují marťany, kteří vypadají jako chobotnice (jak jinak, chapadla jsou chapadla), nebo vás zajímalo, jak spojit všechny důležité postavy, Neko i Komori ninji, lorda Hebiho a Usagiho nemesis démonického Jeie (jeho osud mě docela pobavil) v jednom příběhu, či je Vám po chuti obří robotí samuraj, pak je to kniha pro Vás.

Pro koho kniha rozhodně tentokrát není? Pro ty, kteří nevědí, která bije. Příběhově se sice nikam oficiálně neposouváme, ale proč byste měli být dojatí z nenaplněné lásky Usagiho a Tomoe? Z odhalením Jotarovi příbuznosti s Usagim? Tentokrát je to pro skalní fandy.

V předmluvě se Sakai kasá tím, že to budou ty „nejlepší kresby, jaké kdy udělal.“ Za mě to asi není top jeho tvorby, ale po těch hrůzách, které jsem viděl v posledním díle Hon na lišku, to nechávám bez dalšího a jen si spokojeně mnu ruce.

Co si ale neodpustím a Crwi to neodpustím už vůbec a asi nikdy, je další přešlap s hřbetem knihy. Design Sensa je pěkný, font stylově futuristický, červené kanji vypadá na bílém podkladu moc pěkně a kdyby to byla jediná kniha série, nemám výhrady. Ale předpokládám, že si to čtenář a fanoušek dá do knihovny mezi ostatní Usagi, kde to vypadá jako pěst na oko a je to ještě víc bazerantský, než posunuté Sakaiovo jméno na Záblescích smrti.

Rozhodně kresba, nápad a příběh, který neurazí a trochu i nadchne.
Obálka, trocha příběhového kýče.

Verdikt

Kniha je spíše pro fanoušky série. Nezasvěcenému bude připadat hezky nakreslená a pěkně dovyprávěná, ale těžko ho více osloví. Ačkoli možná si pak bude chtít přečíst zbytek ságy. Příběh je relativně jednovrstvý, ale příjemný. Vizuálně je to vážně vyvedeno skvěle, ale nechápu snahu vydavatele měnit zajetou obálku. Kdyby ji alespoň sjednotili s Vesmírným Usagim, ale ne…

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Damien
Damien

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku